Winnend monument goed voor één miljoen euro Interview H, Op 12 november start één van de meest bijzondere televisieseries van het nieuwe seizoen. Zes zondagavonden is bij de AVRO het programma 'Bankgiroloterij Restauratie' te zien. Vijftien monumenten zijn geselecteerd en wachten op grondig herstel. Heemschut interim-directeur Karei Loeff en kunsthistorica Marieke van Zanten zijn de deskundigen die de gebouwen onder de loep nemen. Heemschut-directeur Karei Loeff deskundige in 'Bankgiroloterij Restauratie' Veel meer publieke aandacht voor monumenten I oe ben je bij dit programma terecht gekomen? 'Vier jaar geleden zag ik de eerste aflevering bij de BBC en dacht meteen: wat zou het geweldig zijn als dat programma ook in Nederland te zien zou zijn. Omdat het zo'n kostbaar programma is, hadden de omroepen geen interesse. Toen ik dit voorjaar in de krant las dat producent Endemol bezig was met het programma heb ik gelijk gebeld. Onder meer omdat we vanuit Heemschut nog suggesties hadden voor de inhoud van het programma. Na een leuke screentest op het forteiland Pampus bleek ik één van de experts te zijn geworden.' Je hebt meer televisie-ervaring? 'Tien jaar geleden heb ik de tv-serie industrieel erfgoed gepresenteerd voor Teleac. Dat was echt een sprong in het diepe, maar wel een heel leuke ervaring. De serie was een groot succes en is vaak herhaald. Daardoor word je ook lang daarna nog herkend en aangesproken. Na die twaalf afleveringen industrieel erfgoed heb ik nog een serie over watermanagement gepresenteerd. En vorig jaar kwam Schatten van Amsterdam uit, voor die serie heb ik de fondsenwerving en redactie gedaan.' Wat is de opzet van het programma? 'In Bankgiroloterij Restauratie bezoeken collega Marieke van Zanten en ik per aflevering drie objecten die nodig aan restauratie toe zijn. Frits Sissing presenteert het programma. Allerlei kanten van de objecten worden belicht: de historie, het restauratieprobleem, de mensen die er gewoond en gewerkt hebben. En er zijn vrijwilligers die een pleidooi houden voor het behoud. De kijker bepaalt welke van de drie panden er door gaat naar de finale. In een live-uitzending op 17 december wordt de winnaar gekozen. Dat object krijgt maar liefst 1 miljoen euro.' Het is dus een programma met een spelelement? 'Ja, zo zou je dat kunnen noemen, al is er voor de kijker zelf niets te winnen. De kijker stemt per telefoon op zijn favoriete gebouw. Dat maakt dat het ook een spannend programma is, je wordt als het ware meegezogen in de problemen van de panden, maar ook in de prach tige kansen op herstel. Wat dat betreft vind ik het een unieke, actuele formule en hoop ik op een groot succes.' Wordt Heemschut ook genoemd op tv? 'Als we worden genoemd zal dat zijdelings zijn. De formule is heel strak. Ik ben gevraagd als deskundige. Ik hoop dat in de live uitzending daar wel wat ruimte voor is.' Wat is het belang voor Heemschut? 'De winst zal zijn, dat er veel meer publieke aandacht komt voor monumenten. De Bankgiroloterij maakt dat mogelijk, daar ben ik heel, heel erg blij om. Maar geld is er maar voor een pand. Dat betekent dat er voor onze vereniging nog een hoop werk te doen is, richting de overheid, maar ook richting publiek en bedrijfsleven.' 18 Heemschut oktober 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 20