doordat er steeds meer mensen komen. Momenteel zijn er meer dan 100.000 inwo ners en dat op een eiland niet groter dan Texel! Daardoor is ook de oorspronkelijke context van veel monumenten ernstig ver stoord. Een authentieke stadswoning naast een imposante supermarkt, die vanwege de hitte geen muuropeningen heeft, maar airco installaties met bijbehorende loshangende bedrading, is geen aantrekkelijk stadsgezicht. Niet alle Arubanen weten wat voor waarde vols er op hun eiland staat. Ze verplaatsen zich vanwege de temperatuur voornamelijk per auto en kennen daardoor alleen dat wat vanachter het autoraam te zien is. Wat zich buiten dit gezichtsveld bevindt is veelal onbekend. We hebben tijdens ons werk wel kapmessen moeten gebruiken om de huizen tussen de cactussen weer tevoorschijn te toveren.' 'Aruba moet leren inzien dat monumenten een potentieel zijn voor het aantrekken van bezoekers. Aruba moet dat wat ze aan eigen cultuur en monumenten heeeft ontwikkelen en het toeristisch aantrekkelijk maken, anders heeft het eiland alleen stranden te bieden. Er wordt hier harder gesloopt dan dat dit besef toeneemt.' Wat moet Aruba vooral niet doen? 'Historische architectuur slopen voor gebouwen met historische voorzetgevels, omdat toeristen dat mooier zouden vinden.' Wanneer kunnen we lezen over de charmes van Aruba? 'We hebben zo'n zeven jaar aan het boek gewerkt, de eindstreep is nu in zicht. Het zal halverwege 2007 verschijnen.' Annette Lieth is redacteur van Heemschut oktober 2006 Heemschut 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 19