Overzees erfgoed kepers ingebed werden in een gepleisterde lijst. Deze lijst werd later alleen ter decoratie aangebracht. De daken met dakpannen waren essentieel voor het opvangen van regenwater. Voor optimale ventilatie zijn de muurope ningen altijd tegenover elkaar aangebracht. Alleen de huizen in de stad hebben een bewoonbare zolder met dakkapellen.' 'Na de introductie van de airco in de jaren '40 van de vorige eeuw, werden woningen niet meer op de wind georiënteerd en deden de compacte woonwijken hun intrede. Ook de nadien aangelegde straten lopen niet meer Oost -West.' Wat zijn onmiskenbaar invloeden vanuit Nederland? 'Het stenen kunukuhuis vertoont overeen komsten met de 17e- en 18e eeuwse huizen in bijvoorbeeld Katwijk en Noordwijk. Dat waren zaalwoningen onder zadeldak met één, soms twee zijbeuken, op Aruba galerijen genoemd. Een reiziger die het eiland in 1825 bezocht herkende de wit gesausde huizen direct als 'Hollandse boerderijen'. Het type kwam met de West Indische Compagnie mee naar Curagao. De traditionele indeling is ook duidelijk Nederlands en de latere variaties daarop zitten nu nog in de genen. In de moderne architectuur zie je deze vorm weer terug komen: een woonkamer in het midden met aan weerszijden de andere vertrekken.' Zijn er andere belangrijke invloeden? 'Ja, de vroeg 20ste eeuwse woonhuizen in Oranjestad zijn op de Latijns-Amerikaanse neo-barok geïnspireerd. Eind 19e eeuw emigreerden veel Spanjaarden naar Venezuela en Colombia waar ze zich vestigden als koopman en er veel geld verdienden. De koopmanshuizen aldaar kenmerken zich door sierlijke houtsnijwerk en een overdadig gebruik van weelderige gevormde bouw- ornamenten. Arubaanse kooplieden lieten zich er graag door inspireren. Dan heb je ook monumenten, die door de Dienst Openbare Werken zijn gerealiseerd. Dat zijn voornamelijk 'landsgebouwen', zoals scholen, kazernes, ambtswoningen en dergelijke. Je ziet in deze architectuur nog duidelijk de invloed van de bouwwijze die Nederlandse ingenieurs in de 19e eeuw bij de burgerlijke openbare werken in het voor malige Oost-lndië toepasten.' Wat willen jullie als advies aan Aruba meegeven? 'Behoud watje nu aan monumenten hebt en besteed extra veel zorg aan de weinige lemen hutten die er nog over zijn. Die hutten zijn voorbeelden van Aruba's meest traditionele bouwwijze. We hebben in totaal 360 monu menten geselecteerd, maar jaarlijks worden nog vele gesloopt. De gebouwen zijn namelijk niet officieel beschermd. Het monumenten- register is er, maar moet officieel bekrachtigd worden. Eigenaren van de monumenten moeten worden benaderd, of in veel gevallen eerst gevonden worden. Dat is een tijdrovend karwei. Soms zijn er honderd erfgenamen bij betrokken, krijg die maar eens met de neuzen dezelfde kant op. In de tussentijd vervallen leegstaande monumenten.' 'Een ander gevaar is de druk op het eiland 4. Foto links vervallen kunukuhuis 5. Foto rechts kunukuhuis in de stad Foto 4 en 5 van auteur Zodra het boek van Olga van der Klooster en Michel Bakker uitkomt, is in Heemschut te lezen of het voor leden tegen reductie verkrijgbaar is. Van de hand van Olga van der Klooster en Michel Bakker verschijnt in 2007 ook een boek over archi tectuur in Suriname waarin Temminck Groll het voor woord schrijft. In dit boek onder meer vondsten uit archieven die verloren gewaand waren en bouwteke ningen die niet eerder gepubliceerd zijn. 16 Heemschut oktober 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 18