DE LUXE 4. Reclamefolder van Bruynzeel voor de door dit bedrijf ontwik kelde houten woningen. 5. Voorbeeld van een volgens de overheid goede volkswoning, Meerzorg. 6. Houten barakken met reeksen kamers in Zoelen bruynzeel de woningen zijn vermoedelijk in beton- stenen gedacht en zouden dan op maaiveld niveau zijn gebouwd. Tot omstreeks 1940 bouwde men de huizen in Paramaribo voornamelijk nog in hout. De eerste gouvernementsvolkswoningen op de voormalige plantage 'Zorg en Hoop', gebouwd door de firma H. van Heesewijk, werden in 1950 opgeleverd. Het nieuwsblad 'De West' klaagde onmiddellijk: de huizen zijn veel te klein! Ook was men niet gewend om in stenen huizen te wonen. Dat de over heid als woningbouwmaatsehappij optrad vond men vanwege eventuele belangenver strengeling onwenselijk. Daarom werd in 1951 de 'Stichting Volkshuisvesting Suriname' opgericht. Deze zou de geplande huisvestingsprojecten verder uitvoeren en de bestaande landseigendommen beheren. Dat waren alle geannexeerde terreinen die het 'Land' in de toekomst bouwrijp wilde maken en de gerealiseerde kleine middenstandwo ningen op Beekhuizen en volks- en ambtena- renwoningen op Zorg en Hoop. Zelfbouw en Bruynzeel Op aandringen van directeur Chr. Plomp werd vanaf 1954 ook de Bruynzeel Suriname Houtmaatschappij N.V. bij volkshuisvestings projecten betrokken. Door het leveren van gestandaardiseerde houtbouwpakketten zag de fabriek kans enerzijds zijn eigen afzetmo gelijkheden te vergroten en anderzijds tege moet te komen aan het woningvraagstuk. Samen met het Departement van Sociale zaken ontwikkelde Bruynzeel een proefwo- ning aan de Eerste Rijweg. Bezoekers rea geerden onmiddellijk enthousiast. De bouw kosten waren laag en door huurkoop zou men het huis tenslotte in eigen beheer kunnen verwerven. Men kwam daarmee tege moet aan de grootste wens van iedere Surinamer: een eigen huis. Aannemers en (handige) bewoners konden de pakketten zo in elkaar zetten. Bruynzeel's formule werd een groot succes en resulteerde in verscheidene standaardtypen verkrijgbaar op hoge of lage neuten. Hoge neuten hebben als voordeel dat men onder het huis extra ruimte heeft voor een werkplaats, parkeren en sanitaire voorzieningen. De woningen waren ook in trek doordat ze pasten in de vertrouwde houtbouwtraditie. Deze is veel beter afgestemd op het vochtige en hete kli maat van Suriname dan de vanuit de Nederlandse situatie gedachte woningen van betonstenen op het maaiveld. Tijdens heftige tropische regenbuien staan de erven blank, terwijl de muren de hitte 's avonds nog lang vasthouden. Tegelijkertijd boden de Bruynzeelhuizen modern wooncomfort. Het interieur werd standaard meegeleverd, zoals wastafels, aan recht, douche, badkuip, closetpotten, keuken kastjes, lig- en hangkasten, licht- en stroom- installatie. De wanden waren van binnen en buiten in standaardkleuren geschilderd die voor het desbetreffende model mee waren ontworpen. Vloeren werden gelakt. Standaard I is het eerste type dat op de markt kwam. Daarna volgde een scala aan andere modellen, zoals Standaard II, Favorite 2 en Favorite 3. De Luxe en de Grand Prix Split Level waren speciaal voor de particu liere woningmarkt gemaakt en daarom groter en comfortabeler uitgerust. De huizen werden in opdracht van de maatschappij - in 1949 omgedoopt tot 'Bruynzeel Suriname Houtmaatschappij N.V.' - door architecten ontworpen. Vanaf 1983 ging het met het houtbedrijf minder voor de wind. Tegenwoordig is er amper nog vraag naar 'precutwoningen'. Helaas, want daarmee is de eeuwenlange houtbouwtraditie in Paramaribo definitief afgesloten. Olga van der Klooster is architectuurhistoricus en adviseur kleur en esthetische materiaaltoe passing oktober 2006 Heemschut 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 15