Volkshuisvesting in hout Overzees erfgoed Vervangen van erfwoningen voor slaven in Paramaribo Olga van der Klooster - De Nederlandse invloeden in voor malige koloniën worden soms gekoesterd, soms raken ze in verval. In dit themanummer aandacht voor de kansen en bedreigingen in Paramaribo en op Aruba. Aan het begin van de 20ste eeuw gingen ook in Suriname stemmen op om de rol van de overheid bij volkshuisvesting te versterken. In de stad Paramaribo was het vooral slecht gesteld met de erf woningen. Dat waren onderkomens die eigenaren voor hun slaven op de achtererven van hun huizen hadden gebouwd. VENEZUELA GUYANA FRANS GUYANA SURINAME ZUID AMERIKA 1. Een Bruynzeelwoning aan de Doekhiweg. Foto's: Olga van der Klooster PARAMARIBO BRAZILIË B ij grotere stadshuizen vond men straatjes met onderkomens voor ongeveer dertig slaven. Het waren voornamelijk negerkamers - barakken met reeksen kamers - en kleine gezinswoninkjes in de vorm van een recht hoekige 'kernwoning' onder zadeldak, met één of twee kamers, soms met een zoldertje. Open galerijen voor ventilatie hadden deze meestal niet. Voorzieningen voor de was, toilet en koken waren gemeenschappelijk en stonden los van de huizen. Laat ons nu een vlugtigen blik slaan op de woningen der slaven, zoo die in de kolonie Suriname voorkomen. Eene hoeveelheid men sehen wonen in van hout opgeslagen huizen, die onder den naam van blokken neger huizen, alhoewel goed en sterk gebouwd, veel te laag bij den grond zijnwaarin, onder lange daken vereenigd, veel te weinig vrije doorspeling van lucht is; waarin des nachts ontegenzeggelijk eene dierlijke uitwaseming moet bestaan van menschen J.G. Broese, Een stem uit Suriname in het belang der negerslaven, 1855. Na de afschaffing van de slavernij in 1863 veranderde een groot aantal achtererven in krottenwijkjes waar de armsten van de stad onderdak vonden. Het water uit de put was vaak verontreinigd. Soms was er geen toilet meer en liet men de erven door regenbuien schoonspoelen. Afwatering was gebrekkig. Omdat de erfwoningen op lage neuten stonden, vond men onder de vloeren hele broeinesten van muskieten. Op 21 oktober 1911 werd de Surinaamse Woningverordening van kracht. Voor de bouw van woningen bleef men zoals oktober 2006 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 13