Pronk Bouw B.V. Geef cultuur de kans Heemschut Actief Zuid-Holland Bouwbedrijf A. PRONK B.V. Leidekkersbedrijf A. PRONK B.V. Aantasting zichtas op buitenplaats Ter Wadding Leiden - Het voorontwerp bestemmingsplan Stevenshof te Leiden is voor de provinciale commissie Zuid-Holland en ook voor het Cuypersgenootschap aanleiding een ziens wijze uit te brengen. De reactie omvat in hoofdzaak de directe omgeving van de cultuurhistorisch belang rijke verbindingsweg van Leiden/Voorschoten langs de westelijke oever van de Oude Rijn naar het strand van Katwijk aan Zee. Voor de grenswijziging van 1 juli 1966 lag de verbin dingsweg in de gemeente Voorschoten. Vanaf ca. 1980 werd ten zuiden van de Rijndijk in de Stevenhofjespolder en het noordelijk deel van de Noordhoflandse Polder de Leidse nieuwbouwwijk Stevenshof gebouwd. Het groene veenweidegebied ging verloren. Een belangrijk deel van de zienswijze gaat over de omgeving van de Buitenplaats Ter Wadding, op de grens Voorschoten-Leiden. Tegenover de buitenplaats werd halverwege de jaren '60 de T-kruising vervangen door een buitengewoon zwaar verkeersknooppunt met ongelijkvloerse wegen, aIIs onderdeel van een autosnelweg van Leiden naar Den Haag, de 'Leidse Baan'. Door maatschappelijk protest omdat deze weg natuurgebieden en landgoed De Horsten doorsnijdt, is de weg niet aangelegd. Doordat het knooppunt inmiddels alweer 40-jaar bestaat, heeft het als relict van een ambitieus, niet uitgevoerd verkeersplan cultuurhistorisch waarde. Nu is er een plan het verkeersknooppunt te vervangen door een eenvoudige rotonde met woonappartementenblokken. Door deze blokken wordt de zichtas op het in rococo stijl gebouwde landhuis Ter Wadding (1770) ernstig aangetast, wat in strijd is met de Cultuurhistorische Hoofdstructuur Zuid- Holland en het Streekplan Zuid-Holland West. De aanleg van het verkeersknooppunt zorgde destijds al voor kapitaalvernietiging. Bovendien kan het knooppunt in de toekomst een functie krijgen in de plannen tot aanleg van de Rijnlandroute, een betere verbinding tussen de rijkswegen A44 en A4. Daarnaast wordt gepleit om de plek waar vroeger de uitspanning 'De Groote Vink' stond de functie horecagelegenheid terug te geven. Spoorwegovergang 'De Vink', in de jaren '80 door spoorverbreding verdwenen, zou als fietstunnel terug kunnen keren, waarmee de inbreuk op de cultuurhistorische ontwikkeling wordt hersteld. Verder hopen wij op handhaving en bescherming van de Rijndijk met zijn karakteristieke 19e- en vroeg 20ste-eeuwse lintbebouwing. Leo Dubbelaar restauratie - onderhoud - verbouw - nieuwbouw leidekkers-, lood-, koper- en zinkwerken aanbrengen ladder- en klimhaken Oostwal 128, 1749 XP WARMENHUIZEN tel. 0226 - 391374 fax 0226 - 392032 www.pronkbouw.nlinfo@pronkbouw.nl Vakgroep Restauratie^ Ons land kent vele toneelgezelschappen. Miljoenen landgenoten maken muziek. Daarnaast zijn er talloze monumenten die bezocht, bewoond en bewonderd kunnen worden. Zo'n kleurrijke cultuur moet gekoesterd worden. En dat lukt niet alleen met overheidsgeld. Gelukkig springt het Prins Bernhard Cultuurfonds vaak bij. Per jaar steunen wij 3600 culturele projecten, groot en klein. Onze donateurs zorgen dat cultuur toekomst heeft. Word ook donateur, voor 25 euro geeft u cultuur de kans. www.cultuurfonds.nl Prins Bernhard Cultuurfonds 8 Heemschut oktober 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 10