eemschut Zuid-Holland Drenthe Weer steun voor actie Goedereede Goedereede - Het gemeentebestuur en een woningbouwvereniging van Goedereede willen voorzien in de behoefte aan een woonzorgcentrum; zoals ook in veel andere plaatsen een lovenswaardig voornemen. Het ontwerp is er ook al, helaas echter is het een massief blok met drie en vier woonlagen, op een in het oog springende plaats bij de entree van het stadje. Op die plek is het geen directe bedreiging voor het centrum dat mede dankzij Heemschut in de 70er jaren is erkend als rijksbeschermd stadsgezicht. Het is qua volume ook niet bepaald een bouwwerk dat past bij de kwaliteit van het uit laagbouw bestaande beschermde centrum. Ondanks negatieve adviezen van de gemeen telijke commissie Cultureel Erfgoed en de welstandscommissie van de stichting Dorp, Stad en Land, lijkt het er op dat een meer derheid in de gemeenteraad het bouwplan steunt. Ook zijn er bezwaren gekomen van de stichting Stad Goedereede en van de stich ting Goereese Gemeenschap en daarnaast is er ook nog een comité van verontruste bewoners in oprichting die zich tegen de plannen op die plaats verzet. De provinciale commissie van Heemschut steunt de bezwaarmakers. De Stichting Dorp, Stad en Land heeft zelfs al aangeboden op eigen kosten een alterna tief plan te maken. Ewout van der Dussen Structuurplan Veenhuizen doet geen recht aan cultuurhistorie Veenhuizen - Het Integraal Structuurplan Veenhuizen doet naar de mening van de Drentse afdeling van de Bond Heemschut geen recht aan de rijke historie van het gevangenisdorp (foto 1). De plannen van het Rotterdamse bureau Kuiper Compagnons ver storen de strakke hiërarchie van Veenhuizen. Ten eerste zijn er de plannen om vierkante wooncomplexen te bouwen. Dat herinnert aan de oude carrés van de drie historische gestichten en is daarom te rechtvaardigen. Alleen de situering van een nieuw carré- vormig wooncomplex op de plaats van het vroegere Derde-gesticht valt om cultuurhis torische redenen te verdedigen. De locaties grenzend aan het beekdal van de Slokkert en aan de rand van het Fochteloërveen zijn onacceptabel. Ze doen grote schade aan natuur en landschap. Ten tweede doet het plan om aan de over kant van de Kolonievaart landgoederen te ontwikkelen geen recht aan de cultuurhis torie van Veenhuizen. Het doorbreekt het asymmetrische profiel dat de Hoofdweg en de Kolonievaart zo bijzonder maakt: aan de noordkant van de vaart de rijkere bebouwing en aan de andere zijde de rustige beboste zijde. Wel zou het goed zijn om de overtuin tegenover Klein Soestdijk in oude glorie te restaureren. Ten derde houdt het Ontwikkelingsplan geen rekening met de boerderijen. Deze boerde rijen zijn in jaren negentig van de vorig eeuw naar Veenhuizen verplaatst vanwege de natuurontwikkeling in het gebied van Roden- Norg. De agrarische grond krijgt nu enigszins lukraak een andere bestemming. Ook de aanleg van kleinschalige boselementen ver spreid door het gebied, is in strijd met de landbouwkundige invulling. In het verleden kwamen wel kleinschalige bosjes voor, maar die lagen doorgaans niet lang op dezelfde plaats. Het was een vorm van bosbouw, die werd gebruikt ter verbetering van de bodem vruchtbaarheid. Ten vierde past het voorstel om bebouwing rond kruispunten te concentreren niet bij de historische structuur van Veenhuizen. In het verleden kwam slechts hier en daar wat agra rische bebouwing voor nabij de kruispunten. De nieuwe bebouwing tast de openheid van het buitengebied aan. Tot slot houden de plannen geen rekening met de hiërarchische opbouw van Veenhuizen. Daarin vormt de weg langs de Kolonievaart de belangrijkste lijn. Dan volgen de wijken en daarna komen de verbindings lanen. Deze hiërarchie is ook in de bebou wing terug te zien. In de voorstellen van Kuiper Compagnons zijn de weg langs de vaart, de wijken en de lanen ten onrechte gelijkwaardig geworden. Hoewel de plannen ook positieve elementen bevatten, moet Heemschut Drenthe moet helaas constateren dat de plannenmakers zich misschien wel verdiept hebben in de historie van Veenhuizen, maar daar weinig van hebben begrepen. 4 Heemschut augustus 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 6