Excursies van de provinciale commissies SMEDERIJ OLDENHAVE Excursie Deventer Excursie De Achterhoek LEGUIT EN ROOS AANNEMERSBEDRIJF bv Bedrijvenweg 6, 7251 KX Vorden Tel. 0575 55 1428 Fax. 0575 55 1714 info@smederijoldenhave.nl www.smederijoldenhave.nl Zaterdag 7 oktober Zaterdag 7 oktober De excursie van de PC Overijssel van de Bond Heemschut op zaterdag 7 oktober2006 speelt zich in tegenstel ling tot een eerder bericht in Heemschut helemaal af in de oude keizerlijke Hanzestad Deventer, De stad telt honderden rijks- en gemeen telijke monumenten die je vooral moet zoeken binnen de oude stadsgrachten. Omdat de keus zo groot is, heeft de organisatie zich beperkt tot het uit zetten van drie stadswandelingen onder leiding van drie gidsen: Een algemene monumentenwandeling (1) in de binnenstad, die de deelne mers langs de voornaamste monu menten in de binnenstad voert. Een historisch gebouw dat hoog genoteerd staan op de lijst van Top 100 Rijksmonumenten, is het stadhuis. Een wandeling (2) onder leiding van deskundige gidsen 'in de voetsporen van Geert Grote' de grondlegger van de Moderne Devotie, de middeleeuwse religieuze beweging. De wandeling voert langs de plaatsen die in het ver leden (en ook nu nog) herinneren aan het leven en werken van deze grote Deventenaar. Een wandeling (3) door de middel eeuwse stadswijk, het Bergkwartier. Gids op deze wandeling is Bernard Duimel, oud- landelijk directeur van de Bond Heemschut en oud- wet houder van de gemeente Deventer. Hij heeft zich vanaf de start ingezet voor het herstel van deze wijk. Programma 10.30 uur: ontvangst in de Latijnse School, Grote Kerkhof 6 (10 min. van het station, volg bordjes Grote of Lebuïnuskerk). Bij de Latijnse School volgden studenten als Geert Grote, Desiderius Erasmus, Thomas a Kempis en de latere paus Adriaan VI onderwijs. 11 uur: inleiding drs. P.H. Tillema over de Moderne Devotie, waarvan Geert Grote de grondlegger was. Na de lunch vanaf 13 uur de wande lingen. 16 uur: afsluiting in het souterrain van Historisch Museum De Waag, het oudste stenen waaggebouw van Nederland. Aanmelding Deelnemers kunnen bij aanmelding opgeven aan welke wandeling zij mee willen doen door bij betaling te ver melden 'wandeling 1, 2 of 3' Deelname kost p.p. 30, betalen via giro 31 90 247 van penningmeester G. Witteveen in Deventer. Na ontvangst van dit bedrag worden deelnemers in volgorde van binnenkomst genoteerd. De Provinciale Commissie Gelderland houdt 7 oktober een excursie naar de Achterhoek, een gebied met een schit terend coulissenlandschap met esdorpen en scholteboerderijen in de oude buurschappen. Qua natuur en bebouwing zijn die van 't Woold en Ratum de mooiste. Kenmerkend zijn de imposante scholteboerderijen die hun oorsprong rond het jaar duizend vonden. Zij werden bewoond door horigen die ervoor zorgden dat de boeren die onder de hoven vielen hun verplichtingen voldeden. Later werden deze hoven bewoond door boeren die namens de heer gezag uitoefenden. Zij werden 'meiers' of 'scholten' genoemd. De macht van de bewoners van de scholteboerderijen wordt informeel nog steeds bij de agrarische bevolking in de Achterhoek gevoeld. We bezoeken een scholteboerderij. In de middeleeuwen kregen plaatsjes als Aalten en Winterswijk betekenis als marktdorpen. In 1531 werd in Winterswijk een eerste jaarmarkt voor textiel gehouden. Tot voor kort was textiel het belangrijkste regionale pro duct, eerst als huisnijverheid, later als een zelfstandige industrie. De voorma lige Tricotfabriek (1888) in Winterswijk is onder Heemschutters een begrip, vanwege de taaie strijd om het behoud als industrieel erfgoed. Dit rijksmonument is in de excursie opgenomen. Een andere must is te Aalten de geres taureerde Hervormde kerk, de oude Sint-Helenakerk (12de-15de eeuw). Tijdens de restauratie (1974-2004) zijn middeleeuwse muurschilderingen blootgelegd (zie pagina 33). Programma Vertrek om 9.45 uur stipt met bus van CS Arnhem: achterzijde noordzijde. De busrit Arnhem-Aalten duurt ca. 1 uur. 10.45-12.15 uur: Aalten: koffie, rondleiding en uitleg in de kerk 12.15-13.30 uur: Naar buurschap 't Woold, lunch 13.30-15.00 uur: Naar buurschap Ratum, bezoek scholteboerderij 15.00-16.15 uur: Winterswijk: bezoek met rondleiding herbestemde Tricotfabriek, vrije tijd als het programma het toelaat 16.15-17.30 uur: Busrit terug naar Arnhem NS station. Aanmelding Alleen schriftelijk (naam, adres, tel.) bij PR-medewerker mw. R. Koning, Oude Haven 15, 6511 XE Nijmegen, onder gelijktijdige overmaking van 35,- euro op Postbanknr. 29 93 05, Bond Heemschut PC Gelderland te Doesburg. Inschrijving op volgorde van aanmelding en betaling. Informatie tel. (024) 32 31 097 of (024) 32 30 419. Uiterlijke datum van aanmelding zaterdag 2 september. Voor het behoud van het goede! Restauratie Renovatie Nieuwbouw 't Prooyen 1 1141 VD Monnickendam Tel: 0299-651301 www.leguitenroos.nl leguit.roos@worldonline.nl siersmeedwerk monumentenzorg wind- en zonnewijzers hekwerken en restauratie koperen lampen reparatie non-ferro metalen staalkonstrukties en trappen 38 Heemschut augustus 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 40