van de provinciale commissies Excursie Limburg De onbekende kant van de Grebbelinie Zaterdag 26 augustus De provinciale commissie Limburg bezoekt dit jaar met de excursie het gebied ten oosten van Roermond. Deze streek vormde ooit de zuidelijke grens van het hertogdom Gelre. Dit hertogdom strekte zich voor een deel uit tot in Duitsland en het noordelijke deel van Limburg. De zuidgrens werd beschermd door kastelen, waarvan slechts twee ruïnes resteren. In Montfort en in Herkenbosch. Slot Montfort was een aanzienlijke burcht uit de 13e eeuw. Het slot is meer dan eens belegerd, verbrand, en in 1794 voorgoed vernietigd. Pierre Cuypers heeft één van de torens in het begin van de 20e eeuw gerestau reerd. Ook het hoofdgebouw van kas teel Daelenbroeck (1325) in Herkenbosch is een ruïne. De voor burcht bleef grotendeels bewaard. Beide ruïnes zijn recent gerestaureerd. Programma 10.30 uur: station Roermond. Vervoer per bus naar Montfort. 11.00 uur: Aankomst van de bus en van degenen die met eigen vervoer reizen Koffie. 11.30 uur: Inleiding van architect T. Dorrepaal over de restauratie, en een rondleiding. 12.30 uur: Vertrek naar Herkenbosch voor lunch in kasteel Daelenbroeck. 13.45 uur: Inleiding over het her togdom Gelre door Fr. Hoebens, voor zitter van de Limburgse Kastelenstichting en over de restau ratie door architect T. Dorrepaal, gevolgd door rondleiding. 15.00 uur: Afsluiting Toegang Leden Heemschut en introducés (maximaal drie). 20 voor eigen ver voer en 25 voor deelnemers met de bus. Montfort kan het snelst worden bereikt via de afslag 'Sint Joost' van de A2, richting Roermond via de N 271. Aanmelding Tot 18 augustus schriftelijk of per e-mail: Huis voor de Kunsten Limburg, Postbus 203, 6040 AE Roermond, info@hklimburg.nl, ovv naam, aantal, adres, telefoon en e-mailadres. Geef aan eigen vervoer of per bus. Deelname is definitief na ontvangst op rekening 1322 25 344 tnv pen ningmeester Bond Heemschut ovv Excursie Heemschut Limburg 26 augustus 2006. Zaterdag 23 september Op zaterdag 23 september staat bij de jaarlijkse excursie van de Provinciale Commissie Utrecht de Grebbelinie centraal. Bij velen vooral bekend uit de meidagen van 1940 maar al in 1744 werd in de Gelderse Vallei begonnen met de aanleg van een uit gebreid netwerk van forten, sluizen en dijken. Net als bij de Hollandse Waterlinie was inundatie bij de aanleg van de Grebbelinie het sleutelwoord; water als bondgenoot in de strijd. Eeuwenlang is er verder gewerkt aan de uitbreiding en het onderhoud van deze vitale verdedigingsgordel, waarvan nu gelukkig nog verbazend veel bewaard is gebleven. Op onze jaarlijkse ledenexcursie laten we per bus en onder leiding van gidsen van stichting De Grebbelinie deze in prachtig natuurgebied gelegen ver dedigingswerken en hun historie zien. Een van de gidsen is Bert Rietberg, auteur van het boek 'De Grebbelinie, een cultuurhistorische gids'. Hij opent de excursie met een historische inleiding. Deze excursie biedt een ideale combi natie van natuur en cultuur. Programma Aanvang 10 uur: ontvangst met koffie in La Gare bij Station Amersfoort. Inleiding door Bert Rietberg. Vertrek per bus naar Werk aan de Daatselaar en de Linie Juffrouwwijk. Lunch in Renswoude. Bezoek aan Batterij aan de Schalm en Fort aan de Buursteeg. Afsluiting met drankje en hapje in Partycentrum Schimmel te Woudenberg (ca. 17 uur) Aanmelding Schriftelijk opgeven (liefst per e-mail. Fax of per post mag ook, voor 1 sep tember) bij secretariaat Heemschut Utrecht, H.F. Kuiper, Mijzijde 49, 3471 GP Kamerik, fax: 0348 400111, e-mail: kuiper.duijnker@wxs.nl. Maak €37,50 p.p. over op girorekening 2096263 t.n.v. Heemschut Utrecht. Na betaling is de inschrijving definitief. U ontvangt een bevestiging met dagprogramma en details. Informatie over dit complex vindt u in het boek 'De Grebbelinie, een cultuurhistorische gids' van Bert Rietberg (uitgeverij Matrijs, ISBN 90-5345-253-2), en op www.grebbelinie.nl. 1. Kasteel Montfort in Limburg. 2. Juffrouwwijk in Foto Ad Bokhorst de Grebbelinie. augustus 2006 Heemschut 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 39