Naar zeevestingstad Vlissingen Heemschutdag Q Landelijke Heemschutdag,16 september door Evert de longh - Vlissingen is de enige echte zeevesting stad in Nederland. Voorspoed en rampspoed wisselden elkaar af als eb en vloed. De zee beheerst nog altijd tot diep in de stad het dagelijkse leven. De deelnemers aan de landelijke Heemsehutdag kunnen er 16 september hun hart ophalen. Voorlopig programma zaterdag 16 september: 10.1 5 uur Vertrek pendelbussen station Vlissingen- timmerfabriek en ontvangst op voormalige werf. 11.00 uur Inleiding gemeentelijke projectcoördinator drs. Henri Willemsen en presentatie steden bouwers VHP voor invulling van het Scheldeterrein, ir. Frans Maks. 12.00 uur Rondgang over het terrein, gevolgd door lunch in de timmerfabriek. 14.00 uur 'De Ruyter' stadswandeling langs o.a. het huis van Michiel de Ruyter of busrit door Vlissingen over de boulevards en langs o.a. Wooldhuis en Britannia. 1 5.45 uur Afsluiting in de Sint-Jacobskerk. 1 6.30 uur Vertrek pendelbussen naar station Toegang voor leden en introducés: 30 Aanmelding tel. 020 - 622 52 92 of per email info@heemschut.nl. Aanmeldingen in volgorde van binnenkomst zijn definitief na ontvangst van het bedrag op rekening 165 831 tnv Bond Heemschut, Amsterdam, ovv Heemschutdag. De Timmerfabriek van de werf De Schelde. Foto Gemeentearchief Vlissingen raaf Floris V kocht de midden 13e eeuw gestichte ambachtsheerlijkheid Nieuw Vlissingen vanwege haar strategische ligging aan de monding van de Westerschelde. Zijn opvolger graaf Willem III laat hier begin 14e eeuw een haven graven en verleent in 1315 de keur aan Vlissingen: 'omme alrehande lude daer comen moghen om hare goed te besehermen en te sekeren.' De heffingen op het handelsverkeer leveren een welkome inkomstenbron voor de graaf. Midden 16e eeuw zijn de oude vaargeulen in de Oosterschelde zo verzand, dat de Westerschelde de belangrijkste vaarweg wordt naar Antwerpen en daarmee de meest directe toegang tot Holland vanuit het Zuiden. Karei V erkent deze belangrijke positie. Hij noemt de stad 'koningin en sleutel van Nederland'. Bij zijn definitieve vertrek naar Spanje beschuldigt Philips II op de kade van Vlissingen Willem van Oranje ervan, de aanstichter te zijn van de gods diensttwisten. Vlissingen kiest als één van de eerste steden in 1572 voor de Prins: 'op april zes verliest Alva zijn fles'. In 1581 koopt Willem van Oranje de markizaten Veere en Vlissingen. Deze titel is nog steeds in het bezit van de Oranje-Nassaus. Al in 1585 staat in de Nieuwstad, de oostelijke uitleg van Vlissingen, het Prinsenhuis als residentie voor de Oranjes. Dat is op de plaats waar Alva begonnen was met de bouw van een dwang- burcht. Bloei door haven Na 1580 worden havens en stad fors uitge breid met de Pottekaai, de Dokhaven en de Nieuwstad. De Admiraliteit van Zeeland kiest Vlissingen als thuishaven en prins Maurits laat tussen 1609 en 1613 de haven- en ves tingwerken sterk verbeteren. Er komt een tweede haveningang naast het Oranjebolwerk voor de Marinehaven en de Dokhaven. Inmiddels heeft de stad een prachtig renais sance stadhuis naar voorbeeld van het Antwerpse laten bouwen. Naast de handels vaart en de haringvangst floreert ook de kaapvaart. De zee zit in het bloed van de Vlissingers, getuige de zeehelden zoals Michiel de Ruyter, Evertsen en Banckert. Puissant rijke reders laten prachtige huizen bouwen als het Lampsinshuis, het Beeldenhuis en het Van Dishoeckhuis en 32 Heemschut augustus 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 34