Uitblinker, of blunder van formaat? Sloop dreigt voor voormalig bankgebouw Zwolle werkt hard aan de uitvoering van het 'Ontwikkelingsprogramma Binnenstad 2015'. Dit programma laat het stadshart uitgroeien tot 'een uitblinker van formaat'. Of wordt het een blunder? De met sloop bedreigde bank aan de Melkmarkt van Zwolle. e Stichting Bankgebouw Van Straaten zet zich nu in voor het behoud van het met sloop bedreigde bankgebouw ABN AMRO en twee naast gelegen panden aan de Melkmarkt. Deze panden maken deel uit van het herinrichtingsproject Grote Markt, Melkmarkt en Rode Torenplein. Die moet de verbinding verbeteren tussen de omgeving van het Maagjesbolwerk en de Diezerstraat (winkelstraat). Er komt meer ruimte voor terrassen, markten en evenementen. Na sloop van Melkmarkt 1 (1-5 bankgebouw) en Melkmarkt 7 (7-9 voormalig Tijl) door opdrachtgever DLH Projectontwikkeling volgt nieuwbouw van architect Dana Ponec (archi tectenbureau SoetersVan EldonkPonec): wonen, winkels, horeca en een fietsenstal ling. Echter, een groot deel van de Zwolse binnenstad is beschermd stadsgezicht en alleen al op de Melkmarkt staan 24 rijksmo numenten. Waar de te slopen panden staan heeft de Melkmarkt de vermelding 'hoge his torisch waarde'. Er was een partiële herzie ning van het bestemmingsplan noodzakelijk. Bescherming heeft nadrukkelijk niet de bedoeling elke verandering tegen te houden, zegt de Monumentenwet. Het is ondanks de bescherming mogelijk nieuwe gebouwen toe te voegen. En een sloopvergunning aanvragen mag ook. De bewoningsgeschiedenis in dit gebied gaat terug tot de 11de eeuw, en is in archeologisch opzicht belangrijk vanwege de oorspronkelijke aanleg en latere activiteiten. Melkmarkt 1 (1-5) is een bankgebouw (1927), voor de Geldersche Crediet Vereeniging ont worpen door ir. G.L.van Straaten 1896- 1978). Het vormt een gaaf voorbeeld van interbellumarchitectuur, in de stijl van Amsterdamse School. De buitengevel verkeert vrijwel in originele staat. De solide uitstraling past in het beeld van kredietwaardigheid. Diverse andere bouwwerken van Van Straaten, zoals de villa 'Maliehoeve'(1927) in Velp en het schakelstation voor de Provinciale Geldersche Electriciteits Maatschappij (PGEM) in Doetinchem zijn rijksmonument. De gevels van Melkmarkt 7 (7-9) vallen op het eerste gezicht alleen op door het kleur gebruik. In opdracht van Zwolle is door Bloemink en Boer in 2001 een archeologische en cultuurhistorische beschouwing gemaakt van zestig bijzondere panden zonder monu mentenstatus. Bij Melkmarkt 7 had de nu blinde achtergevel oorspronkelijk openingen. Er is een eiken verdiepingslaag aanwezig uit begin 17de eeuw. De bouwmuren en onder meer ook de achtergevel kunnen nog veel meer informatie over de bouwgeschiedenis geven. Over het pand Melkmarkt 9 zegt het rapport dat een enkelvoudige balklaag is voorzien van geprofileerde sleutelstukken uit de 1ste helft 17de eeuw. Veel ouder is in ieder geval de kelder, die met zijn kruisgewelven op zandstenen kolommen zeker in de middel eeuwen tot stand gekomen is. Het rapport geeft zowel voor het pand Melkmarkt 7 als voor Melkmarkt 9 het advies: 'bouwhistorisch onderzoek (iijkt) wenselijk teneinde tot een uitgebreidere en meer concrete waardestelling te komen'. In april werd vervolgens sloop aangevraagd. Wat is er met het eerdere advies gebeurd? Is er geen bouwhistorisch onderzoek gevolgd, geen waardestelling gemaakt, geen redenge vende beschrijving? Dana Ponec is van mening dat deze panden niet goed aan sluiten bij het herinrichtingsplan. Misschien ontbreekt het aan ontwerpkracht? Drs Miriam Schneiders namens Stichting Bankgebouw Van Straaten 30 Heemschut augustus 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 32