Marinegebouwen in Nederland Het meest markante kenmerk van de marineorganisatie onder de Republiek der Zeven Verenigde Provinciën was haar gedecen traliseerd karakter. Mensen en schepen werden geleverd door niet minder dan vijf admiraliteitscolleges. Nog steeds beschikt de marine over een aantal van die bijzondere gebouwen. H et oudste van de vijf admiraliteitscolleges van de Republiek was het college 'op de Maze' met Rotterdam als voornaamste vesti gingsplaats. Daarnaast waren er in de Provincie Holland nog twee admiraliteiten, die van Amsterdam en die van het Noorderkwartier, met haar zetel afwisselend te Hoorn en te Enkhuizen. De Zeeuwse admi raliteit was formeel gevestigd te Middelburg maar had haar hoofdbasis te Vlissingen. De admiraliteit voor de Noordelijke provinciën tenslotte was aanvankelijk gevestigd te Dokkum maar verhuisde al in de 17e eeuw naar Harlingen. leder college had zijn eigen administratie, werven en magazijnen. benaming voor de zetel van een admiraliteit) op de hoek van de Spaanse Kade en het Haringvliet werd in 1882 afgebroken. Meer bleef over van de werken die het College op de Maze had laten uitvoeren te Hellevoetsluis, de toenmalige voorhaven. Naar ontwerp van Pieter Post werd als 'Logement' (vergaderplaats en logeergebouw) voor het College het huidige stadhuis opgetrokken. Dit is gaaf bewaard gebleven, ook wat het inte rieur betreft. Er is een rijk met houtsnijwerk versierd driedelig portiek, evenals acht gesneden schoorsteen betimmeringen. Het Marinehospitaal verhuisde in 1872 naar het vroegere Admiraliteitsmagazijn aan de Oostkade. Dit gebouw bestaat nog steeds en heeft nu een woonbestemming. In 1800 begon men te Hellevoetsluis met de aanleg van een droogdok, naar ontwerp van water bouwkundige Jan Blanken. Voor dit dok werd een stoommachine geïnstalleerd. Het machi nehuis is helaas in 1968 gesloopt, het dok is middels een 'kanjersubsidie' gerestaureerd. Amsterdam De Amsterdamse admiraliteit bezat tot 1655 grond en opstallen op de 'eilanden' Uilenburg en Rapenburg die toen geruild werden voor een terrein op Kattenburg. Kort daarna begon de bouw van een zeer groot magazijn, naar Rotterdam en Hellevoetsluis Te Rotterdam is van de oude marinegebouwen vrijwel niets over. Daar werden tegen het einde van de 18e eeuw, maar nog wel vóór het einde van de oude Republiek, naar ont werp van Jan Giudici aan het Oostplein een arsenaal en op de Landswerf een groot maga zijn gebouwd. Het voormalige arsenaal, later in gebruik als Marinierskazerne, verbrandde tijdens de strijd in de meidagen van 1940. Het groot magazijn, inmiddels ingericht tot entrepot, werd op 7 mei 1891 door brand ver woest. Het tegen het midden van de 17e eeuw gebouwde Prinsenhof (de traditionele 1. Hoofdgebouw van het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder, gebouwd in 1869/70 door C. Outshoorn. De mast is volgens de overlevering afkomstig van de kanonneerboot 2 van Van Speyk uit 1831. Foto's Anna Huizinga augustus 2006 Heemschut 23

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 25