1Foto links De poort van het provincie huis zorgt voor een goede overgang tussen oud en modern deel. Foto Flenk Vijn 2. Foto midden De kantoorvleugel van rijksbouwmeester Bremer. Foto Flenk Vijn 3. Foto rechts Uitsnede van een foto montage van de geschetste verandering na sloop van de dertigerjaren vleugel. Montage E. Flaverkorn mening gebundeld en regelmatig verwoord op onze website: www.haarlemsbouwplannen.nl. Zelfs architect Mateo schijnt daar veel op te zoeken, maar nooit te antwoorden. De provincie heeft ons ongeveer twee jaar geleden uitgenodigd eens te komen praten. Bij binnenkomst werd ons al meegedeeld, dat het plan op zich 'niet ter discussie staat'. U begrijpt dat wij gauw vertrokken waren. Toch willen wij het niet over emoties hebben. Wij wachten netjes procedures af. Daarbij zijn we gewapend tegen de zo vaak gehoorde verwijten, dat wij 'de zaak traineren en scha declaims veroorzaken'. Het laat zich raden, dat dit alles niet nodig zou zijn geweest als van het begin af aan openheid zou zijn betracht en onze visie serieus genomen zou zijn in het voorbereidingsproces. Nieuw bestemmingsplan. Nu we dan eindelijk - in maart - de gelegen heid kregen te reageren op het voorontwerp bestemmingsplan moesten we het gemeente bestuur van Haarlem wederom teleurstellen. Het is namelijk niet voor het eerst dat in Haarlem een bestemmingsplan wordt gemaakt of herzien uitgaande van een al bestaand bouwplan. Het gehele bestem mingsplan wordt toegeschreven naar het plan Mateo. Het houdt geen rekening met de wijdere historische omgeving en het steden bouwkundige karakter aan de Dreef. Net als bij de Parijse boulevards lopen aan de Dreef de bouwkundige structuren van noord naar zuid met de bomenrijen, de ventweg, het schelpenpad en de architectonische bebouwing. Daar hielden Bremer en Zwiers terdege rekening mee. Of Mateo dat niet kon is niet de vraag. Hij heeft het in elk geval niet gedaan. Hij doorbreekt die eeuwenoude lijn en zijn ontwerp op poten krijgt de goed keuring van de Rijksdienst Monumentenzorg, omdat deze beweerd zou hebben dat er altijd 'doorzicht' is geweest. Dat nu is niet het geval. Vijfjaar na de bouw van het Paviljoen (1786) maakte Benjamin Comte een gravure waarop al te zien is, dat de stallen, de tuinkoepel en een tuinmuur met poort één geheel vormden. Het enige latere doorzicht was een poort, die Bremer met respect voor de historie ontwierp. Diverse Haarlemse raadsfracties gingen in maart de verkiezingen in met de belofte het plan Mateo niet te zien zitten. Je zou ver wachten, dat het nog zittende college de keuze voor het bestemmingsplan zou over laten aan zijn opvolger. Bij het verlaten van het pluche nam dat oude college echter het besluit, het plan goed te keuren. Zelfs de toelichting bij het bestemmingsplan, waarin Bremers ontwerp en poort met orde 1 en 2 werden gewaardeerd, is voor 'alle duidelijkheid' veranderd, zodat we daartegen met minder kans op succes kunnen proce deren. Op dit moment hangt de verdere voortgang af van het nieuwe college. Enkele wethouders hebben al gezegd de keuze van hun voorgangers niet zo kies te vinden. Voorlopig blijft het bewolkt in de Haar lemmerhout met zoveel onaangenaams. Jan Derk Gerritsen is lid van de provinciale commissie Noord-Holland augustus 2006 Heemschut 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 21