Voor alles geldt dat je het met passie moet doen Stadslogement Residenz aan 'het mooiste plein van Nederland' Tessa van der Putten - 'De overbuurman vertelde dat het huishoudelijk personeel van de bewoners hier in uniformpjes liep. En of ik dat ook weer ging doen', vertelt Petra Mallant (36) lachend. Aan het Haagse Sweelinekplein 35 woonde tot voor kort Spaans ambassadepersoneel. 'De Spaanse huurders vonden dat er verbouwd moest worden en de eigenaar had daar genoeg van.' Het pand werd in 2004 te koop aangeboden; het had als bijzonderheid een hotel/ pension bestemming. erg', zegt Frank. Petra: 'De buitenkant deed vermoeden dat er mooie ornamenten plafonds waren en marmeren fonteintjes in de gang. Alles was weg, behalve de bewerkte trap en een glas-in-lood-raampje. Maar we zagen iets in de ruimtes en de mogelijkheden die het huis bood, juist ook omdat het niet meer in originele staat was. Stel dat je wel ornamenten plafonds hebt, dan ben je beperkt in je verbouwing.' Na minder en meer concrete plannen van de twee om een hotel te beginnen in Italië of Den Bosch, opende stadslogement 'Residenz' uit eindelijk aan het Plaagse Sweelinekplein de deuren. Meteen na de overhandiging van de sleutel in maart 2005 begonnen Petra en Frank, naast hun fulltime baan, met verbouwen en ze zijn sindsdien niet meer gestopt. 'Volgende week heb ik voor het eerst in zes maanden weer eens een afspraak bij de kapper.' De verbouwing gebeurt in goed overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. 'De heer Valentijn was enthousiast, want er ging veel plastic uit en er kwamen mooie hoge deuren en ornamenten voor terug. Flet enige voorbehoud van monumentenzorg is, dat de originele indeling van het huis zichtbaar moet blijven. Een muur mocht worden weggebroken, maar de randen moesten blijven staan. Dubbelglas mag ook niet in een rijksmonument. Er bestaat isolerend enkel glas spe ciaal voor monumenten, Ruysdaelglas uit Delft. Als we ooit weer geld hebben... Doorkijkje De vier royale suites, de eet- en zitruimte beneden en zelfs de tuin ademen alle dezelfde sfeer. Chocoladebruine en lichtgetinte muren, houten vloeren, grote matzwarte tegels. En al het houtwerk schil derden ze eigenhandig zwart, in ouderwetse hoogglans. 'Lak op terpentinebasis mag niet meer worden gebruikt door schilders. We hoopten nog op vrijstelling door de arbeidsinspectie, maar dat gebeurt hoogst zelden, alleen bij zeer bijzondere monumenten. Dus hebben we alles zelf gedaan.' Om te voldoen aan de brandveilig heidseisen hangt in de hal een felrode kast met brandslang. Rookmelders en nevenindieatoren sieren de plafonds en de deuren zijn brandwerend. 'Als iets een gat in de markt is, dan is het wel de verkoop van brandwerende paneeldeuren', zegt Petra. Onvindbaar, en daarom uiteindelijk speciaal gemaakt door de timmerman, door de vlakke brandwerende deuren te voorzien van sierlatjes. Ook de deurkozijnen werden door de timmerman nagemaakt. Gemodelleerd naar die van de overburen, bij wie nog wel de originele kozijnen aanwezig waren. Drie marmeren schouwen werden her en der in het (buiten)land gevonden. 'Gingen we met een busje naar België. Naar mensen die woonden in een soort schuur, met wie we samen naar de stal gingen, waar in een donkere hoek een prachtige zwarte schouw met zuiltjes lag. En of we de antieke lamp ernaast ook maar mee wilden nemen.' 'We hebben nog geen gordijnen. Dus iedereen kijkt hier in het voor bijgaan naar binnen. Dat bleken ook een keer bestuursleden te zijn van de Stichting Vrienden van het Sweelinekplein, met wie we aan de praat raakten. Men was vooral benieuwd naar wat voor gasten we verwachten. Toen ze hoorden dat het ons gaat om zakenmensen en toeristen die houden van kleinschalig en sfeervol, waren ze gerust gesteld. Gasten kunnen vooraf aangeven wat ze willen drinken en ontbijten. Ze kunnen kiezen uit donzen dekbedden of synthetische, dikke en dunne kussens, 's Ochtends bij het ontbijt ligt er een krant naar keuze. En door mijn vorige baan bij het Nederlands Bureau voor Toerisme heb ik goed contact met Den Haag Marketing Et Events, voor snelle, actuele informatie over wat er te doen is in de stad'. Drs. Tessa van der Putten is freelance medewerker Meer weten? www.residenz.nl augustus 2006 Heemschut 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 19