'n 1. Foto boven Het Sweelinckplein, het mooiste van Nederland. Foto's Nico Schouten 2. Foto midden Petra Mallant verhangt de bordjes bij haar stads- logement. 3. Foto onder Een van de stijlvol ingerichte kamers van de Residenz. L/at is al vanaf liet begin zo', zegt Frank Iwema (37). Hij heeft twee weken vrijgenomen van zijn werk als uitgever bij de Staatscourant, om fulltime mee te klussen. 'Op de oude bouwtekeningen staan bij de verschillende huisnummers allemaal tekentjes', vervolgt Petra. 'Uit de legenda bleek dat in ons huis een pension zat. Er kwamen in die tijd van Louis Couperus veel mensen terug uit Indië, zij maakten gebruik van het pension.' FHet Sweelinckplein vormt het hart van Duinoord, een buurt aan de rand van het centrum. Statige straten liggen in een ovaal om wat wel 'het mooiste plein van Nederland' wordt genoemd. Twee groene plant soenen, waaromheen monumentale panden in neo-renaissance staan. FHet plein ontstond na 1892, toen de 'NV Flaagsche Bouwgrond Maatschappij Duinoord' de Dekkersduintjes kocht. Folders met wervende teksten werden ondermeer naar Indië gestuurd, voor repatrianten. De 'meetkundige formule der gelijkvormigheid zou met kracht en klem worden geweerd' en er zou een 'schilderachtig geheel' ontstaan. Dit was een reactie op de eentonigheid van de bouwrevolutie in het derde kwart van de 19e eeuw, waarbij particu lieren, beleggers, speculanten en bouwondernemers naar eigen goed dunken de stad uitbreidden, met als resultaat saaie, rechte straten, steeds dezelfde huizen en nauwelijks open ruimte. FHet gehele Sweelinckplein werd in 1972 aangewezen tot Rijksmonument, nadat twee jaar eerder zeven herenhuizen aan het plein waren gekraakt. De krakers protesteerden tegen sloop om plaats te maken voor een kantoor van de Eerste Nederlandse Verzekeringsmaatschappij. Meteen kijken 'Toen we het huis op internet zagen, zijn we meteen gaan kijken. Om te zien hoe het lag, hoe de buurt was. Aan een klusjesman die er net iets kwam halen, vroegen we of we binnen konden kijken. FHet was 16 Fleemschut augustus 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 18