Utrecht wint en heeft verloren Redding j Peter Donkersloot - Tegen het plan om onder het Lueasbolwerk in Utrecht een parkeergarage te bouwen is vier jaar strijd geleverd. Pas na de jongste raadsverkiezingen dit jaar keerde het tij. Heemschut, Vereniging Oud-Utrecht, Vereniging Comité Behoud Lueasbolwerk en stichting Singelgebied Utrecht stonden op verlies. De gemeente legde echter alsnog alle voor bereidingen stil. Utrecht vond het niet meer zo'n goed plan. Geen parkeergarage onder Lueasbolwerk Het Lueasbolwerk in Utrecht krijgt toch geen ondergrondse parkeerfunetie. Foto's De Zavel, Utrecht. uist in diezelfde periode verklaarde de Raad van State het hoger beroep van Heemschut en anderen over de monumentenvergunning ongegrond. Evengoed een teleurstellend verlies. Het Utrechtse Zocherplantsoen is een van de slechts vijf stadsparken op de rijksmonumen tenlijst. Nooit was er verschil van mening over de cultuurhistorische waarde, al was er sprake van verwaarlozing. Dit leidde tot een stapsgewijze opknapbeurt, waar het onder deel Lueasbolwerk van werd uitgezonderd. Ondanks dat al in 1996 een Cultuurhistorische Effectrapportage rand voorwaarden verbond aan ingrepen in dit plantsoen en er resten van de stadmuur en torens in de bodem te verwachten zijn, moest hier een 25 meter diepe cilindrische parkeer garage komen. Bovengronds zouden in- en uitritten en dienstgebouwen komen. Na de bouw van de garage zou het gesloopte park worden teruggebracht. Tegen deze aanpak liepen Heemschut en andere actievoerders met de deskundige hulp van professor dr. Aart JJ. Mekking te hoop. Het park zou een Zocheriaanse reconstructie op een nieuwe ondergrond worden. Als een foto, zonder het echte monument. Een rijks monumentale status voor het Lueasbolwerk zou ondenkbaar worden. Het 'aanvaardbaar compromis' waarover de gemeente repte in de afweging tussen monumentale en ver- keersbelangen ging mank. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg deelde aanvankelijk de mening van Heemschut dat nut en noodzaak van het plan voor deze plek ontbraken, maar zag later wel heil in de geboden compen satie: elders in de binnenstad zouden auto's van de grachten verdwijnen. Vier jaar lang was de ondergrondse garage een politiek geloofsartikel zonder nader onderzoek, zoals voor wie de garage moest dienen en waarom deze plek als enige geschikt was. Aan de aantasting van het beschermd stadsgezicht werden al helemaal geen woorden vuilgemaakt. Binnen de Utrechtse politiek groeide het 'voortschrijdend inzicht' dat een garage onder het Lueasbolwerk een niet zo gelukkig besluit was. In de aanloop naar de jongste verkiezingen werd dat zelfs openlijk gezegd. Reden voor Heemschut en de anderen om tijd te winnen. Die opzet slaagde. Het beroep werd verloren, maar de bouwactiviteiten werden toch stilgelegd. Voor de Heemschutter valt er veel te over denken. Een monumentenwet die nergens een toetsing van nut en noodzaak voor schrijft is volgens mij geen monumentenwet. Iets om mee te nemen in de evaluatie van de Monumentenwet 1988? Daarbij kan dan ook de rol van de RDMZ, als partner of als plicht- verzaker, worden meegenomen In elk geval is duidelijk, dat het aangaan van een procedurestrijd tegelijk met actievoeren op het publieke en politieke front nog onver wachte winst kan opleveren. Drs. P. Donkersloot is technisch adviseur plano logie in de provinciale commissie Utrecht. augustus 2006 Heemschut 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 17