steen uit elkaar gedrukt', aldus restauratie architect Holger de Kat van Architecten bureau De Kat te 's Gravenhage. 'Aangezien een kram of meerdere doken elk blok onder ling verbond werd uiteindelijk elk blok bedreigd. Na een periode van 120 jaar vol deed deze verankeringsmethodiek niet meer. Het gebruik van bronzen ankers had deze schade kunnen voorkomen.' Met name de westgevel heeft het zwaar te verduren gehad. Blokken werden gerepareerd of, in indien onherstelbaar, vervangen. Overigens bleek het donkerrode baksteenwerk (Rijnsteen appelbloesem) van zeer goede kwaliteit te zijn, zo constateerde De Kat. De dakbedekking op de steile dakschilden bleek logischerwijze in slechtere staat dan in 1987. Voor 95°/o verving men de leien in Maas- en Rijndekking en schubleien in de kleuren blauw, rood en groen met verschil lende vormen en maten. Ook het gedetail leerde zinkwerk, de sterk geprofileerde water- en cordonlijsten en de gedecoreerde hoekkepers ondergingen herstel. Tenslotte keerden verdwenen zinken ornamenten en cretes, gietijzer sierwerk, terug op het dak. Er liggen plannen om een originele uitbouw (van Co Brandes) aan de achterzijde, verborgen achter betimmering in 'een neo-Lodewijkstijl' uit de vijftiger jaren, te herstellen, maar de middelen ontbreken nog. Dit geldt ook voor het waardevolle interieur, dat zeker een opknapbeurt behoeft. Voor architect De Kat was het uitvoeren van zijn restauratie-opdracht een boeiende uitda ging. Bovendien kwam hij tot de ontdekking, dat 'de structuur van het gebouw een uit zonderlijke vorm van structuralisme is. Hierbij is de modulemaat 273 consequent doorgevoerd in alle ruimten. Het gebouw betreft een goed doorgedachte montage- bouw en is in die zin interessanter dan de architectuur van Dr. P.J.H. Cuypers.' Met de exterieurrestauratie is behoud gegarandeerd van een uniek gebouw van de architect Muysken, die binnen de Nederlandse architectuurgeschiedenis meer lof verdient dan tot nu toe verkregen. Vincent Collette is kunsthistoricus en adviseur Cultureel Erfgoed in Zuid-Holland augustus 2006 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 13