Koningin. Toen Wilhelmina in 1938 haar 40-jarige regeringsjubileum vierde, diende Oud-Wassenaar weer als logement voor Indische vorsten, zoals de Sultan van Langkat. Gastenverblijf regering Tijdens de Tweede Wereldoorlog viel Oud- Wassenaar toe aan de bezettende macht. In het begin van de vijftiger jaren vond er weer een verbouwing met Marshall-gelden plaats. Toen werden ook hotelkamers in het huis zelf ingericht. De Nederlandse regering gebruikte het hotel drie jaar als gastenverblijf voor hooggeplaatste buitenlanders, zoals Sir Winston Churchill, veldmaarschalk Montgomery en sir Anthony Eden. Vervolgens gingen de deuren weer open voor een breder publiek. Maar belangrijke mensen bleven er komen, zoals Akihito, kroonprins van Japan, premier Nehroe van India, Boudewijn, koning der Belgen, en de filmster Clark Gable. En in 1967 vond hier het huwelijk plaats tussen Prinses Margriet met Mr. Pieter van Vollenhoven. In die zestiger jaren bleek, dat als gevolg van structurele wijzigingen binnen de horeca- bedrijfstak een economische exploitatie niet meer mogelijk was zonder ingrijpende uitbreiding van de voorzieningen. Het gemeentelijk bestemmingsplan stond uitbrei ding van het gebouw toe, maar plaatsing op de rijksmonumentenlijst in 1966 verhinderde dat. In 1971 werd de stichting Kasteel Oud- Wassenaar opgericht en in 1974 omgedoopt in de stichting Monumenten- stichting Kasteel Oud-Wassenaar. Deze instantie nam de zorg op zich voor exploitatie van het huis, dat de functie van partycentrum kreeg. Zo kreeg het pand een nuttige maatschappelijke functie en konden bescheiden middelen worden gegenereerd voor het noodzakelijk onderhoud. Restauratie urgent In 1987 constateerde de Rijksdienst voor de Monumentenzorg reeds, dat exterieuronder- delen zoals de zinken daken en goten en pinakels in een slechte staat verkeerden. De grootste, aangetroffen schade was echter de enorme scheurvorming in de natuursteen blokken. Deze Savonnières, een Franse kalk zandsteen uit het departement Meuse bij Verdun, was toegepast bij de speklagen, het lijstwerk en beeldhouwwerk met renaissan cistische motieven. De conclusie was dan ook, dat restauratie zeer urgent was. De eerste plannen voor restauratie kwamen toen op tafel. Echter, deze kon pas in 2001 starten. Het probleem was de financiering. Het heeft de heer Mr. DJ. van Schravendijk, voorzitter van de Monumentenstichting Kasteel Oud- Wassenaar, lange tijd hoofdbrekens gekost om bij het Rijk in aanmerking te kunnen komen voor rijkssubsidie. Met de restauratie was een subsidiabel bedrag van maar liefst 5,5 miljoen euro gemoeid. En zoals iedereen weet, heeft het Rijk altijd een tekort aan monumenten budget. Begin 2001 kreeg Van Schravendijk eindelijk te horen, dat de restauratie in de prijzen viel. De toegekende subsidie maakte deel uit van de 200 miljoen euro, die het Rijk toen ter beschikking stelde voor kanjer monumenten in ons land. En een bijdrage van het Prins Bernhard Cultuurfonds was een welkome extra aanvulling. In juni 2001 werd het startsein geven voor het omvangrijke herstel. Uiteindelijk hebben de steigers om het gebouw er langer gestaan dan gepland. Maar de restauratie heeft construc tief en esthetisch zijn vruchten afgeworpen. 'De scheuren in de blokken waren een gevolg van de toepassing van smeedijzeren krammen en doken, die met zwavel aangegoten waren. Doordat het ijzer is gaan roesten werd de 2. Foto boven Herstel van de leibedek king op het dak. 3. Foto onder Herstel van kalkzand stenen decoraties aan de gevel. 4. Foto rechts Tijdens de restauratie moest er heel veel her steld worden aan de westgevel, zoals op deze foto te zien is. 10 Heemschut augustus 2006

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 12