Groningen Utrecht 3. Het landhuis van landgoed Rhederhof tussen Velp en Dieren. Foto: Chris Seharten dorp ter visie gelegd. Daarin werden voor de winkels en andere bedrijven ruimere mogelijk heden gegeven om zich verder te ontwikkelen. Vooral de mogelijke bouwhoogten kunnen daarbij voor het functioneren van de molen grote belemmering gaan betekenen. Door de stichting Daams' molen is Heemschut gevraagd een zienswijze te formuleren. Onze commissie heeft in de zienswijze ernstig bezwaar gemaakt tegen het feit dat onvoldoende rekening is gehouden met de molenbiotoop en dat de indruk bestaat dat de gemeente, in dit geval, een eigen interpretatie heeft gegeven aan de Gelderse Molen verordening. Als gevolg van de vele bezwaren die betrekking hadden op de molenbiotoop heeft de gemeente besloten om het ontwerp-bestemmingsplan zodanig aan te passen dat er, indien wenselijk, mogelijkheden zijn om de romp van de molen te verhogen. Landgoed Rhederhof bedreigd Rheden - Een projectontwikkelaar bereidt plan nen voor voor de bouw van ongeveer tachtig woningen op het landgoed Rhederhof en vijf appartementen in het landhuis, waardoor de cultuurhistorische en landschappelijke waarden van het landgoed en de omgeving verregaand zullen worden aangetast. De gemeente Rheden is bereid medewerking te verlenen aan het plan. Het landgoed Rhederhof (foto 3) maakt deel uit van de reeks landgoederen en buitenplaatsen tussen Velp en Dieren, gelegen op de over gangszone tussen het Veluwemassief en de IJsselvaIlei. Het landgoed heeft een beperkte omvang (ruim 15 ha) en ligt ter hoogte van het dorp Rheden aan de noordzijde van de Arnhemsestraatweg. Middelpunt van het goed is het negentiende eeuwse neoclassicistische landhuis, een rijksmonument in vrijwel oor spronkelijke staat. Daarnaast bevinden er zich een tuinmanswoning (gemeentelijk monument), een voormalig koetshuis (nu woning) en een gedeeltelijk ommuurde moestuin. De noordelij ke helft bestaat uit een geaccidenteerd gemengd loof- en naaldbos met daarin oorspronkelijke grenswallen, sehaapsdriften en een kleine, door een spreng gevoede, eeuwenoude vijverpartij. Het zuidelijke deel is vanouds meer open en bevat restanten van de oude tuinaanleg, waaronder een aantal zware meer dan honderd jaar oude bomen. Heemschut is gevraagd, samen met nog een tiental andere organisaties deel te nemen aan de activiteiten van het Comité Behoud Landgoed Rhederhof, een werkgroep van IVN Oost-Veluwezoom. Een van de leden van onze provinciale commissie treedt op als adviseur in het comité, dat kortgeleden is overgegaan in de stichting Behoud Historische Landgoederen Oostelijke Veluwezoom. Ing. Ch. Schorten, TA Ruimtelijke Ordening Restauratie werf Wolthuis Hoogezand-Sappemeer - De gemeente Hoogezand-Sappemeer besloot 20 december 2005 een hypothecaire lening van 200.000 te verstrekken aan het Groninger Monumentenfonds voor aankoop van de Werf Wolthuis, een Rijksmonument. Na de restaura tie zal de Stichting Historische Scheepswerf (SHSHS) de werf huren van het Groninger Monumentenfonds en deze exploiteren als museumwerf. Eerder besloot de provincie Groningen in het kader van het restauratie programma voor 2010 een bedrag van 408.000 aan rijkssubsidie beschikbaar te stellen voor de restauratie van deze enig overgebleven veenkoloniale werf. Deze werfloeatie dateert uit de tweede helft van de zeventiende eeuw. Uit het haalbaar heidsonderzoek, uitgevoerd door Areadis, bleek dat een toekomstige bestemming als museale werf en onderhoudswerf voor historische schepen mogelijk is. Ook kan de werf een educatieve functie krijgen als werk-leerplek voor jongeren. Er is geen vaarverbinding meer tussen de Werf Wolthuis en het Winschoterdiep sinds het Oude Winsehoterdiep gedempt is. Het wachten is nu op een besluit van de gemeente Hoogezand- Sappemeer een nieuwe vaarverbinding te realiseren. Geen werkende werf zonder vaarverbinding! Zie ook www.historiseheseheepswerf.nl. Tineke Vooijs Bescherming Prins Hendrikpark dichterbij Boarn - De verantwoordelijke wethouder in Baarn liet ons telefonisch weten dat de status 'beschermd dorpsgezicht' inmiddels is aan gevraagd voor het Baarnse Prins Hendrikpark. Zij heeft toegezegd haar ambtenaren te laten uitzoeken in welke fase de aanvraag verkeert. Heemschut heeft toegezegd te willen aandringen op een vlotte goedkeuringsprocedure in verband met aanwezige nieuwe bedreigingen van het gebied in de vorm van nieuwbouwplannen. april 2006 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 7