Drenthe Limburg Gelderland Koesteeg: rechtszaak verloren Borger - Heemschut Drenthe en de andere tegenstanders van de bomenkap langs de Koesteeg bij Borger hebben ongelijk gekregen van de rechter. De Koesteeg (foto 1) is de best bewaarde Drentse schapendrift en van groot cultuurhistorisch belang. Langs de drift staan aan beide zijden vijf tot zeven rijen monumen tale eiken. Gemeente en Rijkswaterstaat willen daarvan ongeveer negentig bomen langs de drift kappen om een nabijgelegen kruispunt van de N34 veiliger te maken. Hoewel er goede alternatieven zijn, mag de kap van de rechter doorgaan. Een belangrijk argument daarvoor is, dat het plan van Rijkswaterstaat past in het bestemmingsplan. Hoger beroep is mogelijk, maar Heemschut Drenthe ziet daar van af, omdat de kansen op succes gering zijn. Via gesprekken met de gemeente zal de Commissie proberen het tij alsnog te keren. De argumenten daarvoor zijn nog even goed als voorafgaand aan de rechter lijke uitspraak en misschien zelfs wel beter. Nu er plannen zijn om het verkeer op de N34 min der druk te maken en de maximumsnelheid te verlagen, zal de kap nog overbodiger worden dan ze al was. Historisch hart Coevorden behouden Coevorden - Het historische hart van de vestingstad Coevorden blijft gespaard, maar daarvoor was wel een procedure tot bij de Raad van State nodig. Het draaide allemaal om het 'Wensbeeld Centrum Coevorden' dat de gemeente in 2003 presenteerde. Volgens de Drentse Provinciale Commissie betekende dat een ernstige aantasting van de binnenstad, 4 Heemschut april 2006 waarvan de oude structuur nog goed herkenbaar is. Leden van de Commissie stelden daarom samen met andere organisaties een alternatief plan op, waarbij het nieuwe stad huis verder van het centrale marktplein komt te liggen en een bestaande gracht kan worden doorgetrokken. 'Tot onze vreugde', stelt voorzitter B. Groen van de Drentse Commissie, 'heeft de Hoge Raad ons uiteindelijk in het gelijk gesteld, zodat het historische hart van Coevorden gered is' Eric Ie Gras Heemschut ijvert voor behoud fabrieksschoorsteen in Tegelen Tegelen - In 1987 is één van de oudste Limburgse steenfabrieken aan de Maas bij Tegelen definitief gesloten. De fabriek was gespecialiseerd in het maken van stenen voor en het bouwen van fabriekschoorstenen maar is intussen volledig verdwenen. Alleen de schoorsteen is bewaard gebleven en op de gemeentelijke monumentenlijst gezet, omdat het hier gaat om de eerste schoorsteen die gebouwd is voor opdrachtgever Canoy- Herfkens, de grootste schoorsteenbouwer in Nederland. Later heeft de staatssecretaris alleen het onderste gedeelte met bijzonder siermetselwerk op de Rijksmonumentenlijst geplaatst en dat mag een merkwaardige situa tie worden genoemd (foto 2). Het gaat hier om een van de laatste schoorste nen in het Maasdal, waar in het verleden langs de gehele Maas klei werd gewonnen. De directe omgeving van de schoorsteen verwildert sterk, want het terrein ligt al zeventien jaar braak. De toekomst van het terrein is nog ongewis. Het lijkt echter wel zeker, dat de particuliere eigenaar van de grond de schoorsteen wil slopen. In die onzekerheid schuilt ook direct het gevaar voor de schoorsteen. Het kan niet anders dan dat deze zonder enig onderhoud door de tand des tijds wordt aangetast. Zo was er onlangs een melding dat er metselwerk naar beneden zou zijn komen. Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente Venlo heeft een en ander onderzocht en heeft de schoor steen veilig bevonden. Er zijn geen directe maatregelen nodig. Voor de zekerheid is een hek geplaatst. Ondanks dat de schoorsteen er wat verloren bijstaat, blijft toch het feit dat hij het laatste overblijfsel in het Maasdal is van de destijds roemruchte kleiwarenindustrie in Tegelen. Bovendien is het door zijn hoogte een bijzonder 'landmark'. Heemschut is van mening dat het om een belangrijk monument gaat en dat we er zuinig op moeten zijn. Heemschut zal in deze geest indien nodig actief optreden om te voorkomen dat bij uitblijven van een toekomstbeeld een onomkeerbare situatie ontstaat, waarin sloop onvermijdelijk is. Ad Bokhorst Meer romp voor Daams' molen Vaassen - Daams' molen, een achtkantige stellingmolen uit 1870 en gerestaureerd in 1985, is gelegen aan de oostzijde van de dorps bebouwing en dreigt daar uit de wind te raken. In het voorjaar van 2005 heeft de gemeente Epe, waartoe Vaassen behoort, een ontwerp- bestemmingsplan voor het centrum van het 1. foto links De Koesteeg bij Borger. Foto: Harry Berg 2. foto rechts Het metselpatroon aan de onderzijde van de fabrieksschoorsteen in Tegelen is Rijksmonument. Foto: Ad Bokhorst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 6