Opbouwend Piet Arp - Nederland is druk bezig een belangwekkend bouwarehief ongezien weg te gooien. Dit themanummer van Heemschut, het eerste dat in de nieuwe vormge ving van het blad verschijnt gaat in op de gevaren die op de loer liggen voor de naoorlogse bebouwing. Onmiddellijk na de bevrijding in 1945 - en in sommige steden als Rotterdam al eerder - nam Nederland de wederopbouw ter hand. Deze Opbouwperiode heeft naast bouwkundige narigheid als gevolg van schaarste aan grondstoffen, ook heel veel bijzondere bouwwerken opgeleverd. Bebouwing die bij maar weinigen op goodwill mag rekenen. Te sober, te kil, te eenvormig, te hoog, te saai, en inmiddels te uitgewoond. De sloper komt daar eerder in actie dan de architect of ontwikkelaar die wil proberen het goede te behouden. Eeuwig zonde, want weg is weg. Bescherming bestaat er nog niet of nauwelijks voor deze nieuwe bouwkunst. De Monumentenwet legt de grens op een halve eeuw na de bouw voor ook maar over monumentaliteit gerept kan worden. Dat doet veel gebouwen uit deze periode tekort. De economische spankracht van de woonblokken, winkels, kantoren, bedrijven en utiliteitsgebouwen blijkt veel fragie ler te zijn dan die van het gewapend beton waaruit ze veelal zijn opgetrokken. Hoewel leegstand en verpaupering geregeld toeslaan wordt toch af en toe wel gerept van hergebruik. Een mooi voorbeeld van dit laatste wordt wellicht ooit nog de buitenplaats Ockenburgh in Den Haag. De moderne jeugdherbergvleugel, opge leverd tijdens de zeventiger jaren, werd al vrij snel weer als onrendabel als gevolg van de grote enkelglas-ramen afgestoten. Hoewel het gebouw al elf jaar niet meer voor een economisch doel in gebruik is valt het nog goed te behouden en een nieuwe bestemming te geven. Nu nog de goede wil om het zover te laten komen. Het is trouwens niet voor het eerst dat Heemschut stilstaat bij de schatten van de Wederopbouw. Het zal ook niet voor het laatst zijn. En de roep om bescherming wordt luider. De Cuypersstichting, die zich ooit vooral bezighield met de tweede helft van de negentiende eeuw, merkt dat er steeds meer vraag komt naar bescherming van wat daarna nog allemaal aan modernere bouwkunst is verrezen. Kijkend naar dit soort ontwikkelingen is het niet nodig de moed op te geven. Wilt u uw mening ventileren over het vernieuwde uiterlijk van het tijdschrift, schroom niet om de redactie te mailen (redactie@heemschut.nl) of te schrijven: Nieuwezijds Kolk 28,1012 PV Amsterdam. april 2006 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 5