Snuffelen So menichmael ghij ho den helderen clQckenslach wind mee, 38 Heemschut april 2006 If Kastelen in Limburg Burchten en landhuizen (1000-1800), door Wim Hupperetz/ Ben 01de Meierink/ Ronald Rommes (red.). Utrecht (Matrijs) 2005, 605 p. ISBN 90 5345 269 9 De stroom publicaties over Limburgse kastelen houdt aan. Mocht ik recent voor U signaleren twee mooie boeken over respectievelijk kastelen in Zuid- Limburg en in het Noordlimburgse Land van Kessel, ditmaal mag ik dat doen met een kloek, rijk geïllustreerd boek over de kastelen in de gehele provincie, uitgege ven onder auspiciën van de Stichting Limburgse Kastelen. De hoofdschotel wordt gevormd door beschrijvingen van 265 kastelen en landhuizen, dan wel resten daarvan. Daaraan vooraf gaat een aantal zeer nuttige inleidende hoofd stukken. Haast onontbeerlijk zijn die waar het gaat om de staatkundige ontwikkelin gen in het gebied, waardoor men weg wijs gemaakt wordt op de historische kaart van de provincie die niet voor niets wel is aangeduid als een wanhoop voor wie er zich serieus mee bezig houdt. Daarnaast worden onder meer ontwikkelingen op het terrein van bouw- en interieurkunst en de aanleg van tuinen en parken behandeld, dit alles door zeer bevoegde schrijvers. Hierdoor en in combinatie met de beschrijvingen per object krijgt men een helder beeld van wat zeker mag worden aangeduid als een schat aan cultureel erfgoed met topstukken als Hoensbroek, Amstenrade en Eysden. De waarde van het boek wordt verhoogd door de aan wezigheid van een zeer uitgebreide lite ratuuropgave. Toch is op wat een waar standaardwerk mag worden genoemd wel het een en ander aan te merken. In de overigens zeer nuttige overzichten van eigendoms- en bewoningsgeschie- denis worden familienamen soms fou tief gespeld. Waar het zo belangrijke kasteel Borgharen ten noorden van Maastricht aan de orde komt mist men een verwijzing naar het recent verwijde ren van althans een deel van de decora tie van het interieur en wordt men ook geconfronteerd met een via het boek niet te beantwoorden vraag. Wanneer en waardoor verdween de bekroning van de rechter hoektoren? Dat deze ver dween, is op de foto in het boek duide lijk te zien. De titel van dit mooi uitgevoerde boek, een waardig gedenkteken voor de jubi lerende vereniging, mag programma tisch worden genoemd. Niet ideologisch gebonden, landelijk opererend en stre vend naar een doel dat kon rekenen op de sympathie van velen had zij de wind mee. Hoezeer zij de stroom tegen heeft gehad beseft iedereen die enig besef heeft van wat sinds 1905 in ons land aan natuurwaarden verloren is gegaan. Zo is het verhaal dat hier op meeslepen de wijze wordt gedaan er een dat begint met een overwinning: het behoud van het Naardermeer. Daarop volgden nog vele, maar dat ook (voor Nederland, maar niet voor 'Natuurmonumenten') beschamende nederlagen zoals, ik noem maar één voorbeeld, het verdwijnen van een zeer bijzonder gebied als 'De Beer'. Dat werd opgeslokt door de Maasvlakte. De lezer krijgt een heldere indruk van het werk van de vereniging en van de wijze waarop zij samenwerkt met instanties als Staatsbosbeheer en tegen woordig ook meer en meer met de agra rische bedrijfstak. Voor de lezers van Heemschut is misschien van bijzonder belang het hoofdstuk over Eerde en het Eerder Achterbroek waar natuur- en cultuurbehoud hand in hand gaan. Voor wie hart heeft voor cultuurmonumenten is 'Natuurmonumenten' op zijn minst een interessante gesprekspartner: met enige trots wordt vermeld dat de ver eniging ruim 1600 gebouwen bezit waaronder honderden van cultuurhisto rische waarde. Het praktisch nut van deze uitgave wordt verhoogd door de lijst achterin, waar per provincie de bezittingen van de vereniging worden opgesomd. Daar wordt ook hun opper vlakte aangegeven. Deze bedraagt in totaal 88 398 hectaren. Dat is dus het batig saldo van één eeuw vastberaden en toegewijde actie. De Nederlandse Kastelenstichting heeft enkele jaren geleden het initiatief geno men om korte geïllustreerde monogra fieën te doen uitgeven over belangrijke adellijke behuizingen in Nederland. Eerder waren aan de beurt Middachten en Amstenrade, ditmaal wordt behan deld Fogelsangh State in het Friese Veenklooster. Het huis is ontstaan op de landerijen van een voormalig klooster waar Dirck Fogelsangh rond het midden van de 17e eeuw een buitenverblijf liet bouwen. Resten hiervan vindt men terug in het tegenwoordige huis. Dit onderging een drastische verandering in 1873, in verband met het voorgenomen bezoek van Koning Willem III. In de vorige eeuw volgden diverse verbouwin gen waarbij onder meer de voorgevel opnieuw in het midden een driehoekig fronton kreeg en ramen met een quasi- 18e-eeuwse roedenverdeling. Het ruime park draagt het stempel van L. P. Roodbaard op wiens naam zoveel par ken in Friesland staan. Fogelsangh State is echter niet alleen interessant door zijn bouwgeschiedenis waarvan veel zichtbaar is gebleven en door zijn goed bewaarde landschaps park, maar ook door zijn inboedel. Een belangrijk deel daarvan wordt gevormd door een collectie die aan de Nederlandse Kastelenstichting is nagelaten door het echtpaar Van Iddekinge- van Diepenhuisen en bestaat voornamelijk uit meubelen en porselein. Meer dan de helft van dit boekje wordt ingenomen door een beschouwing over de geschiedenis van het Groninger regentengeslacht Van Iddekinge, waar van twee leden kort na de 'Franse tijd' geadeld werden en een relaas betreffende de vorming van de collectie. Deze bijdragen zijn van het voortreffelijke niveau waaraan wij bij deze serie gewend zijn. So menichmael ghij hoort den helderen clockenslach. Een inventarisatie van luid- en speel klokken in de provincie Groningen, door Adolph Rots/Harry de Olde, Groningen (Philip Etchers) 2005, 224 p. ISBN 90 5048 086 1 Van het erfgoed aan klokken in de provincie Groningen is al eerder een 'beredeneerde lijst' gepubliceerd, maar Wind mee, stroom tegen 100 jaar Natuurmonumenten, door Frits Maas, 's - Graveland (Terra/Lannoo/ Natuurmonumenten) 2005, 240 p. ISBN 90 70099 44 6 Fogelsangh State Een Groninger schat in een Friese state door Yme Kuiper/Wendy Landewé/Nynke Winkler Prins Postma, Utrecht (Matrijs) 2005, 95 p. ISBN 90 5345 290 7 Aooi?h -Rots eS- Harry oe V i EEN INVENTARISATIE VAN LUID- EN SPEELKLOKKEN IN DE PROVINCIE GRONINGEN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 40