Veranderingen in het Oldambt Behoud, vernieuwing en bedreiging rovinciaie april 2006 Heemschut 37 Provinciale excursie 17 juni Excursie zondag 11 juni naar Leiden: Lintbebouwing kenmerkt dit Belvedèregebied in Oost-Groningen: de linten op zandruggen of langs oude dij ken met verdichting in de dorpskern en met in het buitengebied de boerderijen. Naar het noorden toe wordt de kleilaag dikker, zijn de akkers meer uitgestrekt en is het uitzicht weidser. Dit is het gebied van de 'Graanrepubliek', door Frank Westerman beschreven. Het thema van de excursie is: welke ver anderingen vinden in dit gebied plaats als gevolg van de ontwikkelingen in de andbouw en de komst van de Blauwe Stad (meer wateropvang)? Welke pro- Nemen spelen er in het landschap met rijn structuren en bebouwing? Welke rol ran de Bond Heemschut hier spelen? A/ie zijn de andere spelers? Tijdens onze :oeht door het Oldambt komen we langs :raaie en vervallen boerderijen, brengen ve een bezoek aan een traditionele )oerderij en aan voorbeelden van herge- )ruik van oude gebouwen. 'rogramma )ntvangst vanaf 10.15 uur in de Oude lemise te Nieuweschans; korte inleiding. 1 uur: vertrek voor een rondrit door iet Oldambt onder begeleiding van Els vOIff. Indruk van de Blauwe Stad en ingeving. 3 -14 uur: lunch in Design Et Dinner e Finsterwolde. Vervolgens bezoek aan de Remkesheerd aan de Hamdijk. 15.30-16.15 uur: thee in de Groninger Kroon, galerie en theeschenkerij aan de rand van de Reiderwolderpolder 17.15 uur: aankomst in Nieuweschans. Aanmelding uitsluitend telefonisch tot 28 mei tus sen 9 en 10 uur bij M. J. A. Vooijs, 050- 3181645, met naam, aantal deelnemers, adres en telefoonnummer. De kosten voor Heemschutleden zijn 27,50, niet-leden 32,50. Deelname is pas definitief na de ontvangst van het verschuldigde bedrag op girorekening nummer 124326 t.n.v. Bond Heemschut, te Amsterdam, onder vermelding van: Oldambt 17 juni. Aanmeldingen in volg orde van binnenkomst van betaling. De betaling moet binnen zijn voor 2 juni. U ontvangt een bevestiging voor 12 juni. Leiden is een stad met een rijke historie - zoals beleg en ontzet van Leiden en als geboortestad van Rembrandt - en is de grootste monumentenstad van Zuid- Holland. Er zijn 1365 rijksmonumenten, waaronder de imposante Pieterskerk, die dankzij een subsidie uit de kanjerregeling ingrijpend wordt gerestaureerd, en 1550 gemeentelijke monumenten. Maar Leiden is ook een stad waar het bestuur worstelt met bereikbaarheid en het aantrekken van een kooplustig publiek. De bestuurders komen daarbij vooral rond het 'Aalmarktprojeet' in botsing met behoeders van het cultureel erfgoed. Of wordt het er mooier op? In het juninummer komen we uitgebreider terug op het uitzonderlijke ontwerp. Op de Heemschut-site staat ook informatie over de invulling. Kortom: Leiden is een stad waar veel in beweging is. Op deze zondag staan deze twee onderwerpen centraal. De Aalmarkt met een begeleide stadswandeling en de Pieterskerk, ook met een wandeling maar dan de bouwsteigers op tot in de nok van de kerk. Programma 9.30 - 10 uur: Ontvangst in restaurant het Koetshuis De Burcht Inleidingen over ontwikkelingen en bedreigingen in het Aalmarktgebied. Muzikaal intermezzo Lunch Inleiding over restauratie van de Pieterskerk Stadswandeling, in groepjes o.l.v. een gids, over de Aalmarkt naar de Pieterskerk. Rondleiding in de Pieterskerk, beneden en boven op de bouwsteigers. 17 uur: afsluitend drankje en hapje. Een gedetailleerd programma is te zien op www.heemschut.nl/ onder Zuid- Holland bij evenementen. Deelname De excursie is toegankelijk voor leden, introducés en niet-leden, prijs voor leden Heemschut 45 p.p./ niet-leden: 50 p.p. Sluitingsdatum inschrijving 5 mei. Aanmelding Telefonisch bij Thea Keijzer (071 5611666) of Ewout van der Dussen (0172 519129), schriftelijk: Th. Keijzer, C. van Osnabruggelaan 16, 2251 RG Voorschoten, e-mail: heakeijzer@hccnet.nl, o.v.v. naam, adres, telefoonnummer en aantal. Deelname is definitief na ontvangst van het bedrag op rekening nummer 156491 t.n.v. provinciale commissie Zuid-Holland Heemschut. Aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst van de betaling. U ontvangt een bevestiging. 2. foto links: Het open landschap van gemeente Reiderland. Foto: Anna Huizinga. 3. foto rechts: Een schets van de nieuwe bebouwing voor de Leidse Aalmarkt. Illustratie: Attika

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 39