ontwikkeling stuiten in Oostwold wordt Aanleg Blauwe Stad moet 1. Een traditioneel Tineke Vooijs - Heemschut Groningen onderzoekt welk beleid voor het bijzondere Oost-Groningse Oldambt wordt ontwikkeld. Hier is nog weinig zichtbaar van een Belvedère aanpak, ook niet bij de aanleg van de Blauwe Stad ten noorden van Winschoten. Boerderijen staan er op instorten, een eeuwenoude verbindingsweg wordt weggebuldozerd. Juist in het vlakke en weidse Oldambt is het zo belangrijk om de waardevolle en karakteristieke elementen te accentueren. Heemschut Groningen gaat er op excursie (zie pagina 37). De Groningse Stichting voor welstands- en monumentenzorg Libau heeft onlangs in opdracht van de provincie een inventarisatie gemaakt van beeldbepalende boerderijen: het Project herbestemming beeldbepalende panden, een quick scan. Het beleid dat vertelt wat met de gegevens gedaan kan worden, is volop in discussie. Het Oldambt bestaat uit twee verschillende andschappen: de driehoek Winschoten, seheemda, Finsterwolde, met lintdorpen op de handruggen en daarbuiten boerderijen in linten angs de wegen tussen het geboomte. Ten loorden en ten oosten daarvan ligt het open andschap van de Dollardpolders dat tussen 1545 en 1924 is ontstaan door het indijken van ie Dollard. )oor dijkdoorbraken in de 15de en 16de eeuw s het Reiderland met zijn dorpen onder water 'erdwenen. De Dollard was toen zo uitgestrekt lat plaatsen als Wagenborgen, Noordbroek, [u id broek, Winschoten, Blijham en >elIingwolde aan zee lagen. Omstreeks 1545 \/erd begonnen met het indijken van de )ollard. Een van de eerste dijken was de dijk an Winschoten naar Blijham en Wedde waar ij ombuigt naar het noorden om als de lamdijk bij de Booneschans de Duitse grens ver te steken. •e Blauwe Stad u is er geen sprake meer van indijken van de ollard. Er moet juist meer ruimte voor water komen. Ten noorden van Winschoten komt de Blauwe Stad, een nieuw meer van ongeveer 800 ha in een gebied dat onder NAP ligt. Er komen 1200 woningen aan of vlakbij het water en een natuurgebied van 350 ha. Het Oldambtmeer, zoals het nieuwe meer sinds kort heet, ligt tussen de plaatsen Winschoten, Seheemda, Midwolda, Finsterwolde en Beerta. Terwijl het meer volloopt, worden de eerste huizen gebouwd en de infrastructuur aange legd. De bedoeling is bewoners uit de volle Randstad naar Groningen te trekken om de leegloop van Oost-Groningen te keren. Door de aanleg en bouw van de Blauwe Stad komen er banen bij; de verwachting is dat het toerisme zal toenemen, waardoor de banengroei een blij vend karakter zal krijgen. Gebrek aan werkgelegenheid en vertrek van bewoners is het centrale probleem in Oost- Groningen. Vroeger waren veel arbeidskrachten nodig in de landbouw en in de agrarische industrie, zoals de strokartonfabrieken en de aardappelmeelfabrieken. Sinds de boeren echter zelf hun land bewerken en de meeste fabrieken gesloten zijn, is de werkloosheid groot. De nieuwe communistische partij (NCPN) was tot de gemeenteraadsverkiezingen van 7 maart de grootste partij in de gemeente Reiderland. Problemen Ook de situatie van de boeren wordt steeds moeilijker: door vermindering van landbouw subsidies en de uitbreiding van de regelgeving kost het velen moeite het hoofd boven water te houden. Een groot aantal stopt met boeren of emigreert. Fraaie boerderijen komen leeg te staan. Soms wordt zo'n boerenbedrijf opge kocht door een boer die in de Randstad is uit gekocht, bijvoorbeeld vanwege de aanleg van de Hoge- Snelheidslijn; daardoor is hij in staat een statige Oldambster boerderij te onderhou den. Een tweede categorie geeft een andere bestemming aan het gebouw: horeca of erf goed log ies. Ook stadsbewoners op zoek naar de rust van het platteland kopen een boerderij, echter zonder dat ze het geld of de energie hebben om zo'n groot gebouw te onderhouden. Verder zijn er boeren die hun oude boerderij niet verkopen, maar laten instorten. Een groot aantal boerderijen staat al jarenlang, bewoond of onbewoond, te verkrotten en verkeert in een desolate toestand. Daarnaast zijn er boerderijen die worden ver vangen door moderne en grote bedrijven. Het is de vraag of het nodig is dat grootschalige bedrijven een plek krijgen in de karakteristieke boerderijenlinten langs de wegen. Dat kan wel in de polders langs de Dollard waar weinig bebouwing is. De grote melkveehouderijen met veel verlichting en lawaai van koelmachines passen echter niet in linten met monumentale boerderijen waar moeizaam zaken als erfgoed- logies op gang komen. april 2006 Heemschut 35 Gronings huis (Krimpje) vervangen door een 'Drentse' landelijke woning. Foto: Anna Huizinga Het Oldambt raakt in verva

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 37