De Universiteit van Maastricht speelt een grote rol in de herbestemming van monumenten. Veel gebou wen zijn geschikt gemaakt voor universiteitsgebruik. Onlangs is een flink boek verschenen met de titel 'monUMent', waarin uitgebreid verslag gedaan wordt van hergebruik. Tevens is er een tentoonstelling ingericht in het bestuursgebouw van de UM aan de Minderbroedersberg 4 met de titel 'Metamorfose'. De tentoonstelling kan tot en met 23 juni 2006 bezocht worden. 2. foto links Dominicanerkerk, exterieur. 3. foto rechts: Kruisherenkerk, interieur. Goed is te zien dat er een tussenvloer is geplaatst. de nieuwe zwevende zwarte betonvloer in schip en zijbeuken, die overal los is gehouden. Bij de detaillering stonden begrippen 'context' en 'contrast' centraal. Mergel en hardsteen staan tegenover staal, glas en beton, geprofi leerd staat tegenover slank en transparant. Kruisherenklooster De kwaliteit van de restauratie en verbouwing van dit complex, die in 2005 gereed kwam, wordt het meest recht gedaan door te citeren uit het Juryrapport van de Victor de Stuersprijs. 'Onze jury heeft unaniem gekozen voor de restauratie van het Kruisherenhotel. En dan in het bijzonder voor de rol die de heer Ca mille Oostwegel in dit herbestemmingsprojeet als opdrachtgever heeft vervuld. Zijn aanpak is geheel in overeenstemming met de werkwijze van Victor de Stuers zelf. In 1897 wist De Stuers er voor te zorgen dat het Rijkslandbouwproefstation in het Kruisherenklooster werd ondergebracht en daarmee werd aan het monumentale gebouw een passende bestemming verleend. Op verge lijkbare wijze heeft Ca mille Oostwegel er voor gezorgd dat na leegstand van bijna 25 jaren dit complex weer een voortreffelijke nieuwe bestemming heeft gekregen. Het is een schitte rende edelsteen geworden aan de kroon van de sterrenstad Maastricht'. 'De herbestemming tot hotel is opmerkelijk, omdat een middeleeuws monument vele beper kingen kent... Bij de uitvoering is het monu ment gewetensvol gerestaureerd en aan de buitenzijde verraadt alleen de nieuwe koperen toegang dat er een andere bestemming aan de kerk is verleend... Dank zij de gerenommeerde interieurarchitect Henk Vos en de internatio naal bekende liehtdesigner Ingo Maurer is de kerk veranderd in een betoverende en overrom pelende belevenis...Toch is het gebouw integer gebleven: de nieuwe bestemming is weliswaar zeer uitbundig, maar alle ingrepen zijn rever sibel uitgevoerd...' De ruimtewerking van de kerk als geheel is bij eerste waarneming verloren gegaan, omdat in een groot deel van de kerkruimte een verdie ping is aangebracht. Die ruimte blijkt er na een verkenning nog wel te zijn, maar moet als het ware opnieuw gezocht en ontdekt worden. Of het gebouw daarmee 'integer' is gebleven, zoals het juryrapport stelt, is voor discussie vatbaar. Hoe het ook zij, de Kruisheren zullen nooit bevroed hebben, dat hun sobere kerk met deze luxe zou worden heringericht. Domincanerkerk De restauratie van deze kerk en de muur schilderingen is nog in volle gang. Buiten is ondanks de bouw-heetiek rondom de kerk nu al goed te zien, dat de kerk met oude luister aan zijn nieuwe bestemming als boekhandel kan beginnen. In het interieur moet nog heel veel gebeuren. Het ontwerp van interieurarchitect MerkxEtGirod oogt boeiend. De bezoeker kan straks naar hartelust ronddwalen in een enorme boekenkast van zo'n tien meter hoog aan de rechterkant van het schip. Hij kan dus van heel dichtbij naar de plafondschilderingen met engelen en heiligen kijken, een voorrecht dat de vroegere kloosterbewoners nooit hebben gehad. Het koor zal als podium dienen voor forums, lezingen, concerten enz. Zeker is dat de Dominicanerkerk, die in het hart van de stad dicht bij het Vrijthof ligt, vanaf 2006 weer de plaats in het stadsleven kan innemen die het gebouw toekomt. Het effect zal des te groter zijn nu de kerk wordt opgenomen in een kwalitatief hoogwaardige nieuwbouw met onder andere winkels en horeca. Het staat vast dat de verdergaande ontkerkelijking ook in de volgende tien jaar tot 2016, het honderdste sterfjaar van De Stuers, de nodige leegstaande gebouwen zal opleveren, zowel kerken als kloosters en zowel historische als eigentijdse monumenten. Het is in dit arti kel wel duidelijk geworden, dat veel creativiteit en durf nodig is om passende oplossingen voor hergebruik te vinden. Gehoopt mag worden, dat de geest van de zeer strijdbare Victor de Stuers in deze voelbaar blijft. Ad Bokhorst is PR-adviseur van Heemschut-Limburg Bronnen Elerbestemming van kerken, CRM-reeks RDMZ, 1995; Kunstreisboek voor Nederland van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg, 1960; Juryrapport Monumentenprijs Maastricht 2005; Architectonische zoektocht naar onvermoede mogelijkheden van Mare van Rosmalen, Rijksgebouwendienst, 1995. 26 Heemschut april 2006 A

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 28