Zo werd het Minderbroedersklooster als kazerne, weeshuis, militair hospitaal, arsenaal en ten slotte en gelukkig als rijksarchief gebruikt. Circa tien jaar geleden is het complex definitief, financieel royaal en met respect voor het oude als rijksarchief ingericht. Het Kruishereneomplex kent een soortgelijke geschiedenis: munitiemagazijn, kazerne, garni zoensbakkerij, Rijkslandbouwproefstation en repetitieruimte van Opera-Zuid. Onlangs is het complex moedig en ambitieus als luxe hotel ingericht. De Dominieanerkerk tot slot herberg de een opslagplaats voor het leger, was stads- magazijn, concert- en tentoonstellingsruimte, slangenhuis en fietsenstalling. In de loop van dit jaar wordt er na de lopende restauratie een grote boekhandel gevestigd. Alles overziend is het een wonder dat deze drie kerken de tijden in redelijk goede staat overleefd hebben en dat ze nu in volle glorie worden hergebruikt. De tijd zal leren of hier wèl met voldoende nuchterheid naar het nieuwe gebruik gekeken is. Meer hergebruik Binnen de grenzen van Maastricht zijn er veel meer voorbeelden van hergebruik. Zo maar een lang niet complete greep. De voormalige Jezuïetenkerk is nog zeer manifest aanwezig in de smalle stadsstraten. Al vanaf 1786 maakt een deel van de kerk deel uit van een schouw burg, thans theater La Bonbonnière. Het schil derachtige kloostercomplex van de Grauwzusters herbergt het Natuurhistorisch Museum en de kerk van de "nieuwe" Minderbroederskerk is nog min of meer herken baar in het Bestuursgebouw van de Universiteit van Maastricht. Verder is het enorme klooster complex van de Jezuïeten in 1985 universiteits gebouw geworden. Zeer onlangs tenslotte is de kerk van O.L.Vrouw van Goede Raad uit1964(!) van J.Huysmans herbestemd. Dit op zich strakke en eenvoudige gebouw met een overrompelend glas-in-lood-interieur is repetitieruimte van Opera-Zuid geworden. Onlangs is besloten om de zeer monumentale en in het stadsbeeld dominante Sint Lambertuskerk (1916), de "Saere Coeur" van Maastricht, voor de stad te behouden. De kerk wordt na tientallen jaren van leegstand met geld uit de Kanjerregeling gerestaureerd en als kantoor heringericht, een en ander met volledig behoud van het exterieur. Er is serieus gedis cussieerd over de bestemming van begraaf plaats, met name in de vorm van urnenbewaar plaatsen. Minderbroederscomplex In 1870 werd het Rijksarchief met goedkeuring van Victor de Stuers in het Minderbroeders complex ondergebracht. De kerk werd archief bewaarplaats; de kantoren werden in het kloos ter ondergebracht. De herinrichting van de kerk werd geleid door niemand minder dan Pierre Cuypers. Deze herstelde de ruimtewerking van de kerk door het slopen van de verdiepingen die voorheen door het Arsenaal waren aange bracht. De kerk was al gauw te klein. Pas in 1939 werd echter een plan van architect H. de Lussanet de Sabloniere uitgevoerd, waarin het oude klooster nagenoeg gesloopt werd en er nieuwe vleugels in historiserende architectuur werden gebouwd. Medio jaren negentig van de vorige eeuw werd een opdracht gegeven aan architect Marc van Roosmalen om een totaal restauratie- en herinrichtingsplan te maken met als leidende principes: omkeerbaarheid van ingrepen en toevoegingen, het handhaven van de histori sche gelaagdheid, het behoud van authentiek materiaal en patinalaag en afleesbaarheid van de nieuwe bebouwing. De nieuwbouw vormt met de bestaande vleugel uit 1939, de middel eeuwse kerk en de hof één ruimte die typolo gisch verwant is aan de oorspronkelijke kloos terhof. Aan de hofzijde is de muur met mergel bekleed. De uitgespaarde openingen refereren nog vaag aan gotische spitsbogen. Aan de buitenzijde is de constructieve betonnen wand zichtbaar gelaten. Het ronde zinken dak is een hedendaagse toevoeging die zich goed voegt in het klassieke daklandschap. De axiale ruimtewerking van de kerk is dermate bepalend, dat de nieuwe elementen, de insteek- vloeren, studiecellen en meubels als losse ele menten zijn ingebracht. Het zelfde geldt voor april 2006 Heemschut 25 1. De Minderbroederskerk met koor en een moderne variant van de kloostergang. Foto's: Ad Bokhorst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 27