Die mensen willen van de troep af, alleen hebben zij niet gezegd hoe je 'troep' definieert. Het Cuypersgenootschap is in 1984 opgericht naar aan leiding van een actie rond de restauratie van de St. Servaaskerk in Maastricht, waarbij de restauratie van Cuypers in de 19de eeuw teniet werd gedaan om de middeleeuwse situatie terug te brengen. Daarna is het een landelijke organisatie geworden die zich inzet voor al het bouwkundig erfgoed uit de negentiende en twin tigste eeuw, de Cuypersperiode. Volgens Stissi was het Cuypersgenootschap de enige in de tachtiger jaren die met de negentiende en twintigste eeuw bezig was. 'Ik denk dat Heemschut in die tijd nog niet zo bezig was met de bouw uit die periode'. Het Cuypersgenootschap, met rond de 500 leden, is met het uitgeven van hun jaarboeken en jaarlijkse symposia wetenschappelijk gericht, maar evenals Heemschut ook als activist betrokken bij vele projecten. Foto: Iwan Baan op orde te brengen en te kijken of het monument staat waar het staat. Zelfs of het er nog wel staat. Daar zijn ze nog niet mee klaar. Ik ben benieuwd hoeveel ruis daar uit komt. Er zijn ook veel monumenten drastisch gerenoveerd, aangetast of her bouwd. Wat mij betreft hoort een herbouwd monument niet op de lijst. Ook zijn er grote verschillen tussen de cijfers van gemeenten van het aantal rijksmonumenten en de aantallen van de Rijksdienst. Een ander verhaal is dat er mensen zijn die domweg zeggen dat we te veel monumenten hebben, dat dat teveel geld kost en dat monumenten iets bijzonders moeten zijn. Die mensen willen van de troep af, alleen hebben zij niet gezegd hoe je 'troep' definieert. Die twee benaderingen hebben elkaar gevonden door te zeggen: Er moet veertig proeent van de monumenten worden opgeheven. Wij zijn als Cuypersgenootschap niet tegen het nadenken over wat al dan niet een monument is. We zouden het acceptabel vinden als dat tot een forse reductie zou leiden, maar dan moet de keuze zijn gemaakt op basis van kwaliteit. De Raad van Cultuur stelt voor de afvallers door te schuiven naar gemeentelijke bescherming. Wat mag daarvan worden verwacht? Eloewel er wel wordt geklaagd hebben de Rijksmonumenten een redelijk goede bescherming. Op gemeentelijk niveau is het op dit moment een chaos, ook wat betreft het wijzigen van rijksmonumenten. Dat is gedele geerd aan gemeenten. Er zijn gemeenten waar monumenten volstrekt vogelvrij zijn, waar zelfs met toestemming van inspecteurs illegale ver bouwingen aan monumenten worden uitgevoerd. Zo kennen wij gevallen waar toestemming is verleend voor het verwijderen van een enkel gips- wandje, maar waar vervolgens hele containers puin uit het pand komen. Na melding wordt daar niets mee gedaan. Er zijn natuurlijk ook gemeenten die erg goed werk doen en een zorgvuldig beleid voeren. Je kunt niet naar gemeenten delegeren als je niet weet watje delegeert. Dus: maak eerst een analyse van wat er is en selecteer dan op grond van criteria. Zeg niet: We hebben er nu honderdduizend en we willen dat het er zestigduizend worden. Dat is nattevingerwerk. Houdt het Cuypersgenootschap zich ook bezig met de Belvedèregebieden? Een paar jaar geleden toen dat begon te spelen, hebben we daar over nagedacht. We zijn tot de conclusie gekomen dat dat door andere organisaties zoals Eleemsehut voldoende wordt afgedekt en dat wij daar weinig aan hebben toe te voegen. Wel kijken we naar grote industriële complexen, bijvoorbeeld het Storkterrein in Elengelo, naar de structuren en ensembles. Die vormen een probleem, omdat de Rijksdienst niet naar ensembles kijkt maar alleen naar objecten. Elke aanvraag voor een beschermd ensemble wordt opgesplitst in objecten, elke waterpomp krijgt dan een nummer. De ambtenaren worden afgerekend op het aantal te behandelen objecten, daarom hebben ze zo'n enorme achterstand. Wij archeologen denken meer in ensembles. Ewout van der Dussen is Pr-medewerker van Heemschut april 2006 Heemschut 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 23