1. foto links: Ockenburgh nu. Foto: Hielkje Zijlstra 2. foto rechts boven: kunstenaars zorgen dat de voormalige jeugdherberg nog enigszins in gebruik is. Foto: Flielkje Zijlstra 3. foto rechts onder: het oude en het nieuwe deel van Ockenburgh na de bouw van de jeugdherbergvleugel. Foto uit literatuur Concluderend Na twee jaar plannen maken moest de jeugd herberg Ockenburgh in 10 maanden worden gerealiseerd voor (te) weinig geld. Dubbel glas was bijvoorbeeld veel te duur. 25 jaar na de opening waren de exploitatiekosten te hoog en kwam het gebouw leeg te staan. Het lijkt erop dat er zo weer een hotel dan wel een conferen tieoord in kan worden gevestigd. Kunstenaars hebben het op dit moment behoed voor verder verval en hebben hier de ruimte voor hun ideeën en genieten van de vrijheid die mogelijk wordt gemaakt door de tijdelijkheid van de oplossing. Atelier PRO deed in september 2004 nog een onderzoek naar de mogelijkheden van het com plex Ockenburgh. Léon Thier (1953) kwam met het voorstel om er een zorghotel in te vestigen waar mensen na een verblijf in het ziekenhuis zouden kunnen herstellen. Tot op heden hebben concrete toekomstplan nen (nog) geen vervolg gehad. Uitgangspunt zou mijns inziens een openbaar toegankelijk landgoed met een horeca- en logiesvoorziening aan de rand van de duinen voor meer of min der bedeelden moeten zijn. Dr. Ir. Hielkje Zijlstro (1962) is universitair hoofddocent ®MIT, leerstoel Prof. Dr. Ir. Jo Coenen, aan de Technische Universiteit Delft faculteit Bouwkunde. Zij promoveerde op 23 januari 2006 op het proefschrift met de titel: Bouwen in Nederland 1940-1970, Continuïteit Veranderbaarheid Duurzaamheid en zij werkt op dit moment aan het onderwijs- en onder zoeksprogramma van de afdeling Architectuur binnen het domein van: Modificatie - Interventie - Transformatie. Literatuur 1. Bergen, M. van den en P. Vollaard, Plinder en ontklontering. Architectuur en maatschappij in het werk van Frank van Klingeren, Rotterdam 2003. 2. Thier, L.G.M. (Atelier PRO), PloreCare aan Zee, restauratie van landgoed Ockenburgh, Den Plaag 2004. 3. 'Jeugdherberg en conferentieoord 'Ockenburgh' te Den Plaag', Bouw, (1976)4, pp. 69-71. giseh onderzoek zou aan een mogelijke restau ratie vooraf moeten gaan om inzicht te krijgen in de oorspronkelijke kwaliteiten van dit gebouw. Sinds 1995 staat de jeugdherberg leeg (foto 1 en 2). In 2005 woonde en werkte een kunste naarscollectief in de villa. Plet beheer van de jeugdherberg, de villa en het landgoed was aan de hoge exploitatie en onderhoudskosten ten onder gegaan. Plet enkele glas zorgde voor te veel hitte in de zomer en een te hoge gasreke- ning in de winter. In 2005 was de centrale ver warming kapot, lekte het dak en waren enkele ramen gebroken, maar het water stroomde nog uit de kranen en het zag er, gezien het feit dat het al 10 jaar niet meer gebruikt werd, nog rede lijk uit. De staalconstructie verkeert nu nog steeds in een goede staat. De moderniteit gedic teerd door het pragmatisme van het gekozen bouwsysteem, vormt een uitgangspunt dat gerespecteerd dient te worden bij de eventuele regeneratie van de jeugdherberg Ockenburgh. Respect De villa werd in het plan betrokken en werd op een destijds eigentijdse wijze verbouwd, waar bij in het interieur weinig van het oorspronke lijke bewaard bleef. Een grondig bouwteehnolo- keuken, de entreehal met balie in de ruimte tussen villa en uitbreiding, enkele éénpersoons kamers, de administratie en een directeurswo ning en op de verdiepingen: de conferentieza len en kamers voor acht tot vijftig personen. Met 400 slaapplaatsen was het de grootste jeugdherberg van de wereld. De stapelbedden werden eveneens door Van Klingeren ontwor pen: 'een eonversatiebevorderend stapelbed', waarbij het onderste bed voor het bovenste bed was uitgeschoven zodat men elkaar kon zien als men met elkaar sprak. In de recreatiezaal konden 200 personen tegelijkertijd eten. De vloer op de begane grond was met brokken lei steen afgewerkt die glansde alsof de natte bos grond doorliep in de zaal. april 2006 Heemschut 13

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 15