Foto links en rechts: Zonnestraal hoofdgebouw, Duiker Ft Bijvoet, mmv Ir. G. Wiebenga hoe het er toen uitzag. Over dat onderwerp publiceerden professor dr. Marieke Kuipers en dr. Mariet Willinge van het Nederlands Architectuur Instituut een boek: Toonbeelden van de Wederopbouw'. Het pijnlijke is, dat we met veel van deze Toonbeelden slechts via een afbeelding kennis kunnen maken; ze zijn inmiddels gesloopt of verminkt, waarmee een stuk geschiedenis is uitgewist. De vorige Rijksbouwmeester, professor ir. Jo Coenen, stuitte in zijn functie eveneens op een verontrustende hoeveelheid verdwenen of bedreigde gebouwen. Hij vroeg mij om het pro bleem te inventariseren en, ondersteund door ir. Aimée de Back maakten we samen met Marieke Kuipers een boek over de problematiek. Dat boek, 'Gesloopt, Gered, Bedreigd' werd in september 2004 gepresenteerd in het schitte rende moderne binnenstadsgebouw van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort. De ironie wil, dat het gebouw werd genomineerd door de Rijksbouwmeester tot 'inspirerende bouwkunst'. Wat in wezen een vervroegde status van beschermd monument inhoudt, terwijl bekend is dat een onbegrijpelijke fusie tussen de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) en de Rijksdienst voor Je Monumentenzorg (RDMZ) tegen hoge kos- :en dit gebouw tot leegstand doemt. Het boek 'Gesloopt, Gered, Bedreigd' kreeg een goede recensie in het blad Heemschut en is aanleiding voor deze artikelen over het onder werp in dit nummer, en een symposium in Den Haag, waarover meer in het juni-nummer. Om de titel van het boek nader te verklaren en deze inleiding opgewekt te beëindigen een korte samenvatting van een spectaculaire 'red ding'. Een van de belangrijkste monumenten van de 20e eeuw is het Sanatorium Zonnestraal in Hilversum. Het hoofdgebouw is inmiddels - na jarenlange strijd - onovertroffen stijlzuiver gerestaureerd. Op het terrein van Zonnestraal stond ook de 'dienstbodenwoning' uit 1934 naar een ontwerp van Duiker. Dit kleinood uit de architectuurgeschiedenis, met zijn uiterst geraffineerde indeling en een voorbeeld van bouweconomie in al zijn betekenissen dreigde te verdwijnen. De problematiek om het hoofd gebouw van Zonnestraal en het Dresselhuys- paviljoen te kunnen behouden was zo groot, dat men het kleine, aehterafgelegen 'koepeltje' maar had opgegeven. De geraamde 7 miljoen om dit dienstbodenhuis te restaureren kon men beter voor het hoofdgebouw gebruiken. Bij het honderdjarig bestaan van het Delftseh Bouwkundig Studenten Gezelschap 'Stylos' wilden de studenten iets bijzonders. Het idee werd geboren om ervaring op te doen en een nieuw werkveld voor toekomstige ingenieurs te exploreren, namelijk de restauratie van 'moderne monumenten'. Het al opgegeven koepeltje van Duiker was een ideaal proefproject. Een kerngroep van zeven studenten heeft samen met 24 anderen onder leiding van professor Joop van Stigt de koepel voorbeeldig gerestaureerd. Daarmee werd een belangrijk monument gered en er werd aan getoond, datje een gebouw niet te snel moet opgeven. Tevens leverde de restauratie van de koepel de studenten een schat aan ervaring en anders nimmer verworven kennis op, Iets waar ze nog dagelijks profijt van hebben en dank baar voor zijn. De restauratie van de koepel is een van de voorbeelden van een gered monument uit het boek 'Gesloopt, Gered, Bedreigd'. Het symposium in Den Haag en dit themanummer van Heemschut zijn hopelijk een begin om de categorie 'bedreigde' gebouwen te veranderen in 'blijvende' bouwkunst. Professor ir. L.C. Röling, emeritus hoogleraar afdeling Bouwkunde TU Delft, oud-stadsarehiteet Haarlem Gesloopt, Gered, Bedreigd - Omgaan met Naoorlogse bouwkunst. Onder redactie van Aimée de Back, Jo Coenen, Marieke Kuipers en Wiek Röling. Uitgegeven door Episode Publishers, Rotterdam 2004. april 2006 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2006 | | pagina 13