f I december 2005 Actief NOORD-HOLLAND St. Luciaklooster Bennebroek Bennebroek - Het is alweer ruim 2 jaar geleden, dat het Cuypergenootschap onze commissie vroeg samen met andere plaatselijke historische verenigingen ons ongenoegen kenbaar te maken over de voorgenomen sloop van het bijzondere St. Lucia-kloostercomplex in Bennebroek. We maakten daar al melding van in het augustusnummer van ons tijdschrift. De laatste actie,die wij onlangs verrichtten, resul teerde in een bezwaarschrift bij de commissie voor de behandeling van bezwaarschriften van het ministerie van O.C en W. Voor de zitting van die commissie op 6 juli werden wij tot onze verbazing en die van onze medestanders, die wel waren uitgenodigd, niet opgeroepen. De reden daarvan bleek te liggen in een interne miscommunicatie binnen Heemschut zelf. Jammer dan ook, dat wij er geen getuige van konden zijn, want de zitting is desondanks geheel verlopen zoals we ook verwacht hadden. Weliswaar adviseerde de commissie niet posi tief over de aanvraag van de andere partijen, het complex op de rijksmonumentenlijst te zetten. Omdat onze commissie die mogelijkheid al gering achtte, hebben we dat verzoek in ons bezwaarschrift niet ondersteund. Wel heeft de commissie van O.C en W. echter ons bezwaar, dat de negatieve adviezen van gemeente en rijksdienst zo slecht onderbouwd waren, gegrond verklaard. Op grond van die ondeugdelijke adviezen heeft de staatsecretaris van O.C en W. haar dus even slecht gemotiveerde negatieve standpunt inge nomen. Zodoende kreeg dus ook de staatsecre taris te horen, dat gemeente en Rijksdienst hun huiswerk over moesten doen. Het is teleurstellend, dat onze commissie door gebrek aan interne communicatie geen deel meer uitmaakt van de bezwarenprocedure voor het kloostercomplex. Beeckestijn Velsen nog even niet in de verkoop Velsen - De voorgenomen verkoop van het achttiende-eeuwse landgoed Beeckestijn bij Velsen gaat in elk geval voorlopig niet door. Al ruim een jaar staat het plan van de plaatselijke wethouder Van der Hulst om de buitenplaats met landschapspark per 1 november particulier te verkopen onder druk. Die druk van vele ook politieke partijen, actievoerders en van onze commissie daarvan af te zien en andere wegen tot behoud te zoeken, is zo groot geworden, dat de beslissing tot verkoop in elk geval tot 1 januari wordt uitgesteld. De voornaamste reden voor Velsen het land goed af te stoten is - u raadt het al - kostenbe sparing voor de gemeente. Vele partijen wezen erop, dat er nog wel andere middelen zijn dit erfgoed voor de toekomst veilig te stellen dan Landgoed Beeckestijn in Velsen. Foto Henk Vijn uitlevering aan de markt. Alleen al de 85 vrij willigers die het landgoed gratis onderhouden en dat al jaren gedaan hebben, raak je in hun hart door dit puur financille argument te gebruiken bij de uitruil. Om nog maar te zwijgen over de vele kunst-en cultuurminnen- den die de herinnering aan dit unieke buiten, dat steeds is opengesteld voor bezoek of allerlei functies en evenementen, voor ogen staat. Het mag verbazing wekken, dat pas onlangs ook de provinciale politiek wakker is geworden. Verbazing zeer zeker, omdat het juist het provinciaal bestuur in het verleden was, dat mede door de huisvesting van haar culturele raad op dit landgoed, blijk gaf van haar liefde voor dit cultuurbezit. Wat die huisvesting tevens betekende voor de vele museale functies, culturele happenings, tentoonstellingen, beel denroutes en andere evenementen, laat zich gemakkelijk raden. Er is inmiddels en groep Vrienden van Beeckestijn geformeerd, die met de website www.beeckestijnmoetopenblijven.nl steun vergaart voor het behoud van een goed toegan kelijk landgoed. Jan Derk Gerritsen In Mem ori am J an Meuwissen Geheel onverwacht is op zaterdag 24 septem ber onze bestuurscollega Jan Meuwissen op zestigjarige leeftijd overleden. Een niet te geloven en nauwelijks te bevatten bericht. Immers, op woensdag 21 september hadden we elkaar nog getroffen in de vergadering van het bestuur van de Commissie Limburg. Jan was goedgeluimd, want hij zou kort daarna afreizen naar Spanje om daar van een vakantie met zijn vrouw te genieten. Bij aankomst in Malaga echter werd hij onwel, waarna hij ter plaatse overleed. Jan is zes jaar commissielid geweest. Zijn toetreden volgde op zijn overstap in 1997 van directeur grondzaken van de gemeente Echt naar hoofd Bouwzaken, Kunst en Cultuur van het bisdom Roermond, waar al vanaf zijn kindertijd zijn hart lag. Op die manier kon hij zowel vanuit zijn professie als zijn belangstel ling voor monumenten pal staan voor het wel en wee van die monumenten. Hij was daarin actief en zeer bevlogen. De combinatie van rollen kon ook tot bijzondere resultaten leiden. Jan was onder meer adviseur van de bisschop pelijke Stichting Kruisen en Kapellen en heeft vanuit die rol zijn bijdrage geleverd aan het prachtige standaardwerk 'Monumenten van Vroomheid'dat onlangs bij het vijftigjarig jubileum van de Stichting is verschenen. Jan was een fijne collega, die je altijd vriendelijk tegemoet trad. Hij was bescheiden, maar ook vasthoudend in zijn optreden en kon vanuit zijn beroep een deskundige inbreng leveren. Het kan niet anders dan dat we hem als persoon en als bevlogen deskundige zullen missen. Het doet altijd pijn als iemand 'in het harnas' sterft, want dat betekent steeds, dat het te vroeg is. Dit geldt natuurlijk vooral voor zijn vrouw en familie. Zij staan nu voor de moeilijke taak de weg naar de toekomst opnieuw te zoeken. Wij, de collega's van Jan, wensen zijn vrouw en familie daarbij veel sterkte toe. Ad Bokhorst In memoriam drs. Herma M. van den Berg Op 29 september is Herma M. van den Berg op 87-jarige leeftijd in Utrecht overleden. Zij was medewerkster van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, deed onderzoek en publi ceerde in de RdMz-serie Monumenten van Geschiedenis en Kunst. Haar specialisatie was de bouwkunst in Friesland. Daarnaast zijn er tal van artikelen van haar hand verschenen. In bundels en tijdschriften waaronder KNOB-bulletin en Heemschut. Beroemd zijn haar artikelen over het werk van J.P. van Baurscheit en het raadhuis (=Van Dishoeckhuis) van Vlissingen. Haar vooruit ziende stellingname, reeds in 1956 gepubli ceerd, met betrekking tot verplaatsing en herbouw van het Van Dishoeckhuis is nog steeds actueel en maakt recent weer onderdeel van het discours uit. Herma van den Berg behoorde tot de groten van de wetenschappelijke poot van de monu mentenzorg als (de opsomming is niet uitput tend): E.H. ter Kuile, M.D. Ozinga, C.J.A.C. Peeters, I.Q van Regteren Altena, C.A. van Swigghem, J.J. Terwen en C.L. Temminck Groll. Allen hebben tenminste één kenmerk gemeen: ook na hun pensioen gaan ze gewoon door en ze blijven langdurig actief in hun vakgebied. De monumentenbescherming heeft veel aan haar te danken en profiteert nog steeds van haar onderzoekswerk. Hans Bollek akker -

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 9