6 Actief december 2005 historische copelandschap; het Waterschap zal de kwestie verder bespreken in het dagelijks bestuur. De geplande kadeverbreding is geluk kig van de baan, maar we laten deze kwestie natuurlijk niet op zijn beloop. Breukelen verzet zich tegen hoogte van appartementen Breukelen - Voor het verlaten bedrijfsterrein van Groko in Breukelen Noord tussen Straatweg en Vecht tegenover het buiten Weeresteyn, heeft een projectontwikkelaar een plan gemaakt voor 50 tot 60 appartementen, verdeeld over een aantal gebouwen in een park achtige omgeving. Het grootste gebouw heeft een hoogte van 18 m en een breedte van 34 m. Dit zijn afmetingen die aan de Vecht volstrekt onbekend zijn (behalve de kazerne in Nieuwersluis) en waarbij het tegenover liggend buiten in het niet zou vallen. Er waren meer bezwaren tegen het ontwerp. De Beraadsgroep Historisch Breukelen, waarin Heemschut deel neemt, heeft hiertegen ernstig protest aangete kend en dit kenbaar gemaakt in een brief met een tekening op schaal van dit grote gebouw en het buiten om de verhouding goed duidelijk te maken. De Raadscommissie Groen en Ruimtelijke Ordening van de gemeente Breukelen heeft tot ons grote genoegen verklaard dit plan totaal niet passend te vinden. Dorpsgezicht van Eemnes bedreigd door nieuwbouw Eemnes - De NH kerk is met de gemeente Eemnes in onderhandeling over het verplaatsen van het huidige wijkcentrum naar de locatie Torenzicht/hoek R.van Rozenburglaan te Eemnes.Het huidige wijkcentrum staat achter het gebouw van de Rabobank en moet plaats maken voor de uitbreiding van dit gebouw in verband met de toekomstige functie als gemeen tehuis. Aangezien de start van de uitvoering van de bouw van het nieuwe winkelhart van Eemnes afhankelijk is van de verplaatsing van het wijk centrum, is dit een urgente zaak. Op de locatie aan het Torenzicht staat nu de peuterspeelplaats die gevestigd is in een voormalig schoolgebouw, bestaande uit een bouwlaag en kap en dat qua grootte prima in de omgeving past. Het nu voorliggende plan omvat een bebou wing bestaande uit een ondergrondse parkeer garage, op de begane grond het dienstencen trum en 3 woningen en vervolgens 2 verdiepingen met 5 woningen die een hoekbe- bouwing vormen langs het Torenzicht en de R.van Rozenburglaan. De nokhoogte wordt nu 10 m en is 6 m, wat ook aansluit bij de bebouwing.De gevels worden op de begane grond uitgevoerd in metselwerk, en bij de verdieping met een bekle ding met pannen die als kap doorloopt in de tweede verdieping.Op zich is het geen onaardig plan, maar het past volgens ons niet op deze plaats. Het aanzicht wordt compleet gewijzigd en de bouwmassa is te dominant aanwezig. Het geplande gebouw sluit niet aan bij de hoogte van de omringende bebouwing en bovendien verdwijnt het speelplein met groen voorziening aan de van Rozenburglaan. Tevens zou het goedkeuren van dit plan de weg vrij maken om ook op andere locaties binnen het beschermde dorpsgezicht deze bouwwijze aan te houden .Verontruste inwoners van Eemnes hebben Heemschut gevraagd naar het plan te kijken. Wij delen deze verontrusting en hebben onze bezwaren en opmerkingen inmiddels kenbaar gemaakt aan de commissie Welstand en monumenten, alsmede aan het Kerkbestuur en B W van Eemnes. Maarten hemmens GRONINGEN Werf Wolthuis Hoogezand-Sappemeer - Een voorbarig bericht in het vorige nummer meldde dat de gemeente Hoogezand-Sappemeer 200.000 leent aan het Groninger Monumentenfonds voor de aankoop van de werf Wolthuis, een rijksmo nument. Dit voorstel van het college van Hoogezand-Sappemeer is echter nog niet door de raad goedgekeurd. Hierover zou pas in december een besluit genomen worden. Wel is inmiddels bekend gemaakt dat de provin cie Groningen onlangs in het kader van het restauratieprogramma voor 2010 een bedrag van 400.800 aan rijkssubsidie beschikbaar heeft gesteld voor de restauratie van de werf Wolthuis, de enig overgebleven veenkoloniale werf. Tineke Vooijs LIMBURG Nieuwe toekomst Dominicanenkerk Maastricht - Na tweehonderd jaar is het er dan toch van gekomen, de restauratie van de Dominicanenkerk in Maastricht. Sinds het gebouw in 1804 zijn sacrale bestemming verloor heeft het voor van alles en nog wat gediend. Het kerkgebouw diende als stadsmagazijn, carnaval stempel, reptielenhuis en fietsenstalling. Nog meer dan voor het gebouw zelfheeft dit wisse lend gebruik niet veel goeds betekend voor de aanwezige schilderingen, zoals de vroeg 17de eeuwse gewelfschilderingen en de in 1868 door Victor de Stuers blootgelegde wandschildering uit 13 3 7 met 's werelds oudste voorstelling van Thomas van Aquino. Deze schilderingen mogen als verborgen schoonheid worden gekenschetst. In veel kunsthistorische gidsen wordt de kerk namelijk als 'kaal' getypeerd. De restauratie moet hier echter een eind aan maken. Bij de restauratie van de schilderingen komt men voor een klas- De Dominicanenkerk in Maastricht wordt gerestaureerd. Foto's: SATIJN plus Architecten BV siek dilemma te staan. Hoe ga je om met veran deringen, toevoegingen en vroegere restaura ties, hoeveel retoucheer je en wat voeg je toe? De opvattingen hierover staan immers niet vast. Er is wel sprake van een eenduidige opvat ting waar het gaat om het weer ongedaan kunnen maken van veranderingen en restaura ties. In een volgend nummer van Heemschut wordt in een artikel uitgebreider ingegaan op de bijzondere aspecten van deze restauratie. De bouwkundige restauratie van exterieur en interieur is inmiddels in volle gang. Deze moet in het voorjaar van 2006 worden afgerond. De kerk zal na de restauratie een grote boek handel herbergen. Bijzonder is, dat de genoemde wandschildering pas gerestaureerd wordt als de boekhandel haar poorten heeft geopend. Dat belooft dus een topattractie te worden voor bezoekers. Heemschut organi seert in april 2006 een excursie met hergebruik van Maastrichtse kerken als thema. Ad Bokhorst De ernstig beschadigde wandschilderingen wachten eveneens op restauratie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 8