e>e>"rvy>ó/G Mi si Actief 5 december 2005 ZUID-HOLLAND Omstreden bouw in Warmond begonnen Warmond - Aan het begin van de Dorpsstraat in Warmond is onlangs begonnen met de bouw van een van de twee grote complexen met woningen en winkels: 'Meerpunt' en 'Dekkersgaard' genaamd. Door de directe aansluiting op de kleinschalige lintbebouwing aan de Dorpsstraat en de Herenweg is, naar de mening van Heemschut en anderen, die groot schalige bouw een regelrechte aantasting van de aanwezige zeer waardevolle cultuurhistori sche kwaliteit. De provinciale commissie heeft zich, samen met Vereniging Betrokken Warmonders, dan ook vanaf de eerste plannen, gedurende een lange periode, met alle middelen tegen de plannen verzet. Niet tegen het bouwen op die twee plaatsen, maar tegen de grootschaligheid daarvan. Tegen de plannen is allereerst een uitgebreide zienswijze ingediend, gevolgd door een bezwaarschrift. Het college van burge meester en wethouders heeft het ten dele posi tieve advies van de commissie van beroep en bezwaar echter naast zich neergelegd. Ook de procedure bij de bestuursrechter heeft het niet gehaald. Als laatste mogelijkheid om de bouw tegen te gaan is opgekomen tegen de verlening van de bouwvergunning. Doorslaggevend in de gehele procedure is geweest dat zowel de provincie als de Rijksdienst voor de Monumentenzorg met de plannen hebben ingestemd. Met name de ongemotiveerde instemming van de Rijksdienst heeft verbazing gewekt, omdat er tegelijk een aanvraag loopt van de gemeente Warmond voor aanwijzing van diezelfde Dorpsstraat als beschermd dorpsgezicht. Voor Heemschut zit er niets anders op dan zich neer te leggen bij de uiteindelijke uitspraak. Als afsluiting van de berichtgeving zal, zodra de bouw voltooid is, met foto's het eindresultaat worden getoond. Dan wordt duidelijk waarom Heemschut daar zoveel energie in heeft gestopt. Ewout van der Dussen NOORD-BRABANT Eerdse molen(romp) alsnog op rijksmonumentenlijst Eerde - Mede dankzij de inbreng van Heemschut Noord-Brabant (in de persoon van technisch adviseur tevens molenaar Bart Tonies) heeft de staatssecretaris van OCW De St. Antoniusmolen in Eerde. haar eerdere beslissing herroepen door de romp met aanbouw van de Sint-Antoniusmolen in het Brabantse Eerde (gemeente Veghel) alsnog tot rijksmonument te verklaren.. De stichting Eerdse Molen wil de in 1883 gebouwde ronde stenen korenmolen restaure ren, zodat er weer op authentieke wijze (ecolo gisch) kan worden gemalen. Bovendien wil ze samen met het Bestse museum Bevrijdende Vleugels in de uitbouw aan de voorkant van de molen een museum inrichten ter herinnering aan de operatie Market Garden (de - mislukte - geallieerde doorstoot door de zogenaamde Corridor naar Arnhem in 1944), waarbij de door de Amerikanen als observatiepost gebruikte molen voor een deel werd verwoest. De molenromp is 122 jaar geleden in een goede kwaliteit baksteen vakkundig gemetseld door de Schijndelse molenbouwer Van Tartwijk en wordt gekenmerkt door een zeldzaam lichte taille. In combinatie met de riante molenaars woning en de naastgelegen bolakker is er sprake van een beeldbepalend - in goede staat verkerend - bouwwerk in een nagenoeg onge schonden omgeving: een complex van cultuur historische waarde In eerste instantie selecteerde de Rijksdienst voor de Monumentenzorg enkele jaren geleden 151 objecten (molens, incomplete molens, molenrompen en molenrestanten) voor plaat sing op de rijkslijst. Daarvan werden er uitein delijk 89 voorgedragen. Ondanks een advies van de raad van de gemeente Veghel (waartoe het dorp Eerde behoort) om de Eerdse molen tot rijksmonument te verklaren nam de RDMZ dit object zelfs niet in de voorselectie op. Een bezwaar daartegen van de gemeente Veghel werd niet ontvankelijk verklaard. De Rijks dienst was van oordeel, dat het restant van de 'Sint-Antonius uit molenbouwkundig oogpunt te weinig waarden had om bescher ming op rijksniveau te rechtvaardigen. Verder gaf de dienst geen argumentatie. Omdat er zich sinds de eerste selectie geen nieuwe feiten of veranderde omstandigheden hadden voorge daan zag de staatssecretaris daarom 'op zwaar wegende gronden' aanleiding af te wijken van het verzoek van de - door de gemeente Veghel en ook door De Hollandsche Molen - gesteunde Eerdse stichting. De stichting Eerdse Molen diende prompt een bezwaarschrift in tegen deze beslissing, daarbij gesteund door de Bond Heemschut. Technisch adviseur Bart Tonies onderschreef niet alleen de argumenten van de stichting om de molen alsnog als rijksmonument te erkennen, maar voegde er nog een belangrijk argument aan toe. In het randgebied van de Meijerij - begrensd door de plaatsen, Vught, Schijndel, Uden, Gemert, Acht en Moergestel - staan achttien korenmolens en binnen deze zone zijn twaalf molenrestanten gelegen. Het hele gebied - gekenmerkt als een waardevol kleinschalig cultuurlandschap - is intussen aangewezen als nationaal landschap. Voor de belevingswaarde zou het volgens Tonies daarom een verrijking zijn als de ook op de provinciale cultuurhistori sche waardenkaart van Noord-Brabant opge nomen molenromp - zeker als die straks in volle glorie is gerestaureerd - alsnog aan de rijksmonumentenlijst zou worden toegevoegd. De stichting Eerdse Molen en de Bond Heemschut hebben dan ook met vreugde kennis genomen van het feit, dat hun argumen ten uiteindelijk zijn gehonoreerd en dat de staatssecretaris op grond van een hernieuwd advies van de RDMZ op haar eerder besluit is teruggekomen door molenromp met aanbouw alsnog als rijksmonument.aan te wijzen. Voor de financiering van de restauratie hoopt De Eerdse Molen nog aanspraak te kunnen maken op de oude subsidieregeling. Jan Kennen UTRECHT Copelandschap Kockengen nog niet buiten gevaar Kockengen - Heemschut heeft verdere besprekingen gevoerd met het Waterschap Amstel, Gooi en Vecht over de omstreden aanleg van een brede wetering door het unieke

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 7