Themanummer: Van subsidies naar financiering voor behoud monumenten Oude en nieuwe gezichten En verder 20 21 23 24 25 26 Column december 2005 Heemschut 3 Heemschut Actief Publieksevenementen Nieuwe uitgaven Ledenservice De ideale stad in gouden regels. De Historische Vereniging Haerlem geeft een aanzet. Welke regels vindt u belangrijk? www.heemschut.nl 28 Zuid-Holland. Laatste provincie met eigen cultuurfonds Met geld meer geld maken voor restauraties Directeur Pieter Siebinga van Restauratiefonds: Monumentenzorg is financieringszorg De papierwinkel van een restauratie: eind goed al goed Provinciaal cultuurfonds geeft gemeente armslag Gemeentelijk monument is niet altijd veiliggesteld. Het eigen, gemeentelijke beleid is steeds vaker een incidentele activiteit en minder een continu proces. Traditioneel o.k., maar vooral niet dwaas. Museum Van Loon toont de livreien zoals die statusverhogende bedrijfskleding bij de familie in gebruik was3 0 Kasteel Zwijnsbergen: snelle restauratie na felle brand 3 2 En weer maakt een oorspronkelijk woonblok plaats voor nieuwbouw in de Amsterdamse Indische Buurt. Borneoblok wordt Borneohof 34 Dierenbegraafplaats misschien gered. Het asiel verhuist, mogen de dode dieren blijven? 35 Plaats op de MIP-wachtlijst kan sloop niet voorkomen: grafschrift voor markant object in Dordrecht 38 Evenementen en activiteiten in 2006: Kijken naar bijzondere restauraties 40 Excursiedoel Lloyd Hotel: historische influistering in modern design 42 Den Elaag zegt het (pagina 15): De nieuwere ensembles in deze stad krijgen als stadsgezicht een betere bescherming dan de echt oude, historische wijken. Groningen ervaart de nadelen van dit laatste (Heemschut 5, oktober): historisch (zeer) waardevolle panden zonder verdere monumentenstatus in het beschermd stadsgezicht vallen maar al te vaak ten prooi aan de sloper. Daarmee heeft het erfgoed twee gezichten gekregen: een oud en een jong. Dit laatste is nog het best af. De regels van het beschermd stads- en dorpsgezicht zijn doelbe wust vrij ruimhartig van opzet. Je moet niet de dynamiek uit een (stads)wijk willen halen en eigenaren opzadelen met een te krap keurslijf. Verandering en hergebruik horen nu eenmaal in een bewoonde omgeving, Wat niet van bijzondere waarde is, maar wel oud, mag natuurlijk best wijken voor iets nieuws. Vooral als dat nieuwe meer kwaliteit te bieden heeft. De ruime mantel van het beschermd stadsge zicht is vooral bedoeld om iedereen nog eens extra over de waarde van het afzonderlijke pand na te laten denken voordat de knoop wordt doorgehakt. Overhaaste sloop voorkom je ermee. Dat is de theorie. De praktijk wijst uit, dat gemeenten ver achter lopen op dergelijke actuele ontwikkelingen in vooral de oude kernen. Een deel van het oude hart is 'beschermd', dus hoefje niet zo veel vaart te zetten achter het plaatsen van bijzon dere bebouwing op de eigen monumentenlijst. Een ander gemeentelijk gereedschap, het bestemmingsplan, is ook niet altijd toegesne den op behoud van bestaande waardevolle, stedelijke bebouwing. Dient zich in zo'n geval stedelijke vernieuwing aan, dan is het te laat om het tij te keren. Ontwikkelaars met gevoel voor historische waarde kopen niet-beschermde historische panden op en ontwerpen daar vervangende nieuwbouw voor. Nieuwbouw die meestal veel massiever is dan wat er oorspronkelijk stond. Er wordt maximaal gebruik gemaakt van de ruimte die het - in algemene termen gestelde - bestemmingsplan biedt. Dat levert winst en meerwaarde op, want de nieuwe gebruiker 'heeft fantastisch uitzicht op het oude centrum'. Dat het uitzicht op de nieuwbouw vaak veel minder hartverwarmend is speelt in de overwegingen geen rol. En de gemeente, die de ontwikkeling eigenlijk wel zou willen tegenhouden of bijsturen, staat met lege handen. Hoeveel aangenamer en eenvoudiger is het dan om de uitstraling van bij voorbeeld een tuin dorp uit de vorige eeuw te beschermen. Die oorspronkelijke bebouwing vertoont onderling zoveel samenhang, dat bij vervangende nieuw bouw daar altijd rekening mee gehouden moet worden. Hier werkt de bescherming wel zoals die bedoeld was: goed nadenken over de voor- en nadelen van vervangende nieuwbouw in een bestaande omgeving. PietArp A

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 5