Rectificaties Jaaragenda Heemschut publieksevenementen 2006 Service 45 Kloosterlandschap Sibculo december 2005 vooral ook door toedoen van grootmeesters als Daan, Koolhaas en Quist. Door een handig verwij zingssysteem is het te gebruiken als gids voor een 'grand tour' langs belangrijke hedendaagse gebou wen in ons land. Lezers van 'Heemschut' zullen zich wellicht het meest aangesproken voelen door voorbeelden van hedendaags bouwen in een goeddeels door de historie bepaalde omgeving. Hierbij treft soms het streven naar aanpassing (zoals bij het woonhuis 'de Luwte' te Loenen aan de Vecht, door sommigen mijn inziens niet geheel terecht aange duid als een 'parodie'), soms juist dat naar contrastwerking (uitbrei ding Rijksarchiefgerbouw te Middelburg). Opvallend is dat het werk van architecten van buiten landse origine tegenwoordig mede bepalend is voor de gebouwde omgeving in ons land, zie bij voor beeld de binnenstad van Groningen met markant werk van Grassi, Mendini en Natalini. Ik beschouw dit boekje als een goede inleiding tot een haast per defini tie controversieel onderwerp. Oud-voorzitter Van Tuyll krijgt erespeld Heemschut Amersfoort - Tijdens de Heemschut kaderdag - 12 novem ber in Amersfoort - heeft ir. Edu van Tuyll van Serooskerken de Heemschut Erespeld gekregen. Van Tuyll, van 1998 tot 2004 voorzitter van Heemschut, kreeg de erespeld uit handen van zijn opvolger mr. Harm Bruins Slot. De oud-voorzitter is de eerste die deze nieuwe Heemschut onder scheiding krijgt. De erespeld is door het bestuur ingesteld als een blijk van waardering voor perso nen die zich op een bijzondere wijze voor het verenigingswerk van Heemschut hebben ingezet. Dit als een aanvulling op de al langer bestaande Ton Kootpenning. Deze laatste is specifiek bedoeld voor mensen die zich minimaal tien jaar voor de doelstelling van Heemschut: bescherming van cultuurmonu menten, hebben ingezet. Bij zijn aantreden, net na de over name door Heemschut van leden en activiteiten van de VOM (Vereniging Open Monumenten) stond Van Tuyll voor de taak die twee werelden van VOM en Heemschut te integreren. In de periode van Van Tuyll is ook de aanzet gegeven de ruimtelijke ordening binnen het bescher- mingsbeleid van de vereniging een plaats te geven. Dit kwam in de vorm van een meerjaren-beleids plan. Voorts is onder zijn leiding een evenwichtig financieel perspectief uitgezet voor de lange termijn. Fotograaf Groningen De foto's bij de reportage over bedreigde monumenten in het Groningse beschermde stadsge zicht, in Heemschut 5 van oktober dit jaar, zijn niet gemaakt door de auteur van dat artikel, Tineke Vooijs, maar door Anna Huizinga. Huizinga maakte ook de foto van het Reitdiepdal in Heemschut Actief van oktober. J.E. Gieskes uit Boekelo heeft een aanvulling op het artikel in het augustusnummer over het kloosterlandschap bij Sibculo. Allereerst stoort Gieskes zich aan de neerbuigende omschrij ving 'textielbaron', die irritant en overleefd is. Daarnaast kocht niet dr. Jan Hendrik van Heek (zonder c), maar zijn oudere broer Ludwig de grond in Sibculo. Ludwig staat bij dit artikel afgebeeld. Deze eigenaar en onderzoeker was ziekelijk en verbleef meestal in het door hem gerestaureerde Schloss Goyen in Zuid-Tirol, waar hij in 1931 overleed. Waar hij kon financierde Ludwig, net als zijn broer Jan, culturele objecten. Jan en Ludwig steunden samen hun beider schoonzus Edwina van Heek-Ewing bij het tot stand komen van het Rijksmuseum Twenthe. Dr. J.H. van Heek was een van de dertien kinderen van G.J. van Heek, destijds een van de grootste ondernemers van Nederland. J.H. was tekenaar en kunsthistoricus; tevens zette hij zich in voor behoud van waarde volle gebouwen en cultuur in het oosten van het land. Zo kocht en restuareerde hij het vervallen Huis Bergh, woonde daar en stelde het open voor het publiek. E-mailadressen Compuserve Sinds meer dan een jaar zijn er problemen met het verzenden van e-mails aan e-mailadressen van Compuserve, eindigend op @cs.com E-mails van het landelijk bureau van Heemschut aan die adressen worden niet bezorgd. Het heeft ons veel tijd en moeite gekost om te proberen de proble men op te lossen of te omzeilen. De oorzaak ligt bij Compuserve. Dat bedrijf is helaas niet in staat de problemen op te lossen. Wij verzoeken u dringend geen emailadressen te gebruiken van Compuserve. Onder voorbehoud Ink 020-622 52 92 info@heemschut.nl De publieksevenementen van Heemschut zijn een combi natie van een concert, inlei dende lezing en stadswande ling op een bijzondere monumentale locatie. Leden en niet-leden zijn van harte welkom. Reserveren is nood zakelijk. Nadere informatie: 020-6225292 www.heemschut.n zondag 8 januari zondag 15 januari Amsterdam: bezoek Lloyd Hotel, Architectuur wandeling Oostelijke Handelskade zaterdag 22 april Maastricht, 'in het voetspoor van Victor de Stuers' dinsdag 25 april Regionaal Historisch Centrum Limburg: Minderbroederskerk Lezingjos Perry, auteur biografie Victor de Stuers Dominicanerkerk Kruisherenklooster Zaterdag 20 mei Algemene Ledenvergadering, Hilversum Vrijdag 21 juli Middachten Zaterdag 30 september Flevoland, Nieuwland Erfgoedcentrum,, Lelystad Ontvangst Nieuwland Erfgoed centrum Bezoek Werkeiland Lelystad Bezoek Lovink Gemaal waar vele kunstwerken zijn geëx poseerd. november Muiderslot december datum en plaats volgen I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 47