Nieuwe uitgaven Monumenten van religie Noord-Limburg na oorlogsschade Natuur en cultuur lederland the netherlands Hedendaags bouwen 44 Service december 2005 Ton H.M. van Schaik, Gebouwd op geloof Monumenten van religie. Amsterdam (Stichting Open Monumentendag) 2005, 228 p., ISBN 90 8061810 1 (deel 6 van de Monumenten reeks, te bestellen bij de Stichting Open Monumenten- dag). Suzette van 't Hof, Amsterdam in Gebed. Religieuze monumen ten^ Amsterdam 2005 (Bureau Monumenten Archeologie/ Lubberhuizen) 2005, 142 p., ISBN 90 5937 0929. Het is alweer de vijfde keer dat in deze serie een uitgave verschijnt over het onderwerp van de laatst georganiseerde Open Monumentendag. Ditmaal behan delt de kerkhistoricus Van Schaik de kerkelijke gebouwen van de prehistorie (waarbij men wel beter kan spreken in termen als 'de inrichting van de sacrale ruimte' tot de tegenwoordige tijd. Mede door de fraaie en goed gekozen kleurenillustraties wordt duidelijk dat ons land nog steeds 'een land van kerken' is. In de tekst wordt behalve aan architectuur en deco ratie vooral aandacht besteed aan de maatschappelijke functie van het kerkgebouw. Ik vind knap hoe Van Schaik binnen de hem toege meten betrekkelijk enge ruimte er toch in geslaagd is aandacht te besteden aan het erfgoed van de kleinere Christelijke kerken, als ook het Jodendom, de Islam en genootschappen als de Vrij metselarij. In het 'Amsterdamse' boekje volgt de auteur, werkzaam bij het Amsterdams Historisch Museum, op even competente wijze als Van Schaik een overeenkomstige procedure. Het valt op dat zij weinig aandacht besteedt aan de islamitische gebedshuizen. De oorzaak is waarschijnlijk dat daarbij nog weinig sprake is van 'monumentwaardige' nieuwbouw, althans binnen de gemeentegrens. Ook hier vindt men vele instruc tieve illustraties, ditmaal in zwart wit. Door de aanwezigheid van een kaart waarop de plaats van de behandelde gebouwen is aangege ven kan dit boekje ook dienen als gids voor een 'kerkenwandeling'. M. Flokstra (met een bijdrage van Prof. Dr. J. G. N. Renaud), Kastelen in het land van Kessel Eys-Wittem/ Geys teren (Stichting Nieuwland) 2005, 406 p., ISBN 90 9019428 4. Noord-Limburg ten Westen van de Maas pronkte in het verleden met een groot aantal kastelen. Hiervan zijn echter inmiddels zeer vele verdwenen. De hevige gevech ten tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog hadden bij voor beeld tot gevolg de verwoesting van de huizen Geysteren met zijn bijzondere arcadenhof, Broekhuizen en Blitterswijck. Het boeiende chateau a motte Kessel werd tot een ruïne die overigens inmiddels wel geconsolideerd is. Van wat behouden bleef zijn wel als de belangrijkste de huizen Erp bij Baarlo en de Borggraaf bij Lottum. Over de bouwgeschiede nis van wat aan kastelen in dit gebied verdween en behouden bleef wordt de gebruiker van dit zeer fraai uitgegeven boek inge licht door de nestor van de Nederlandse kastelenkenners, Professor Renaud. Het merendeel van de tekst is overigens van de hand van de hoofdauteur, de amateur-historicus Flokstra, wiens diepgaande onderzoek kennelijk in hoofdzaak de genealogie van de eigenaars en bewoners heeft betroffen. Dit boek is haast over dadig geïllustreerd, met onder meer al dan niet recente, foto's van de beschreven objecten en reproduc ties van schilderijen en archief stukken. Mede daardoor kan het gelden als een waardig gedenkteken voor een belangrijk onderdeel van het cultureel erfgoed van Noord- Limburg vroeger en nu. Frans Bosscher (tekst)/Joop van Reeken (foto's) Cultuurmonumenten van NatuurmonumentenWamsveld (Terra), i.o .v. 'Natuurmonumenten', 192 p., ISBN 90 5897 107 4 Dit mooi vormgegeven boek betreft de relatie tussen natuur en cultuur in de bezittingen van het jubilerende 'Natuurmonumenten'. De historicus Frans Bosscher, redacteur van o.m. Natuurbehoud wijst er in zijn gevoelig geschreven inleidende essay terecht op dat veel, zo niet alle, natuur in ons land door de mens 'naar zijn hand gezet' is en dat ook de ruim 86 000 hectare bezittingen van 'Natuurmonumenten' vrijwel overal de sporen vertonen van 'allerlei gradaties van menselijke bemoeienis'. De bijzonder fraaie foto's van Joop van Reeken geven een goede indruk van de verscheidenheid van de natuurgebieden die de jubilaris beheert. Wat van de cultuurmo numenten in haar bezit is afge beeld vormt vaak het middelpunt van een buitenplaats of parkland schap (fraaie voorbeelden zijn Slot Haamstede en de havezate Eerde) of had vroeger de status van verde digingswerk (zoals de forten bij Spijkerboor en Nieuwersluis). Men krijgt de stellige indruk dat ook bij dit gebouwde erfgoed sprake is van beheer als een goed huisvader. Een bijlage biedt nuttige, praktische gegevens voor de potentiële bezoeker. Deze doet er goed aan te bedenken dat hij slechts kennis maakt met een selectie uit het rijke bezit van de vereniging. Paul Groenendijk/ Piet Vollaard, Gids voor hedendaagse architectuur in Nederland/Guide to contemporary architecture in the NetherlandsRotterdam (010 Publishers) 2004, 151 p., ISBN 90 6450 5071 Dit handzame boekje met een geheel tweetalige (Engels- Nederlandse) tekst wil een over zicht geven van de Nederlandse architectuur met 1980 'min of meer als startjaar'. In een bondige inleiding wordt het 'architectuur klimaat' geschetst zoals dat vanaf dat jaar vorm heeft gekregen, Religieuze monumenten >36 023 a95 >68 24° 010 097 309 in het land van Kessel Amsterdam in GEBED sulgfoenendijk piet volhard fids voor hedendaagse architectuur in guide to contemporary architecture in KASTELEN TOBM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 46