Maastrichts hergebruik. Foto Gea Schilte Het Nieuw Land Erfgoedcentrum in Flevoland. Foto Nieuw Land Erfgoedcentrum Maastrichts hergebruik. De herbestemming van monumenten wordt een steeds belangrijker aandachtspunt. De excursie naar Maastricht, op 22 en nogmaals op 25 april, is helemaal gewijd aan dit thema. Maar liefst drie historische kerken hebben er een andere functie gekregen: de Minderbroederskerk, de Kruisherenkerk en (vanaf volgend jaar) de Dominicanenkerk. In de Minderbroederskerk is al sinds 1880 het Rijksarchief Limburg gevestigd, thans heet dit het Regionaal Historisch Centrum Limburg. De Dominicanenkerk wordt momen teel gerestaureerd (zie Heemschut Actief, pagina 6) en omgebouwd tot cultureel centrum en boek handel. Daarbij zal ook de uit 13 3 7 daterende wandschildering met een afbeelding van Thomas van Aquino worden hersteld. Deze werd in 1868 opnieuw blootgelegd door Victor de Stuers. Het in de zestiende eeuw gebouwde complex van kerk en klooster van de Orde der Kruisheren is onlangs omgebouwd in opdracht van niemand minder dan hotelier Camille Oostwegel. In het klooster en in de portierswoning bevinden zich nu zestig hotelkamers; in de (gotische) kerk zijn de ontbijtruimte, lounge en lobby. De inrichting in designstijl moet de sacrale sfeer van het complex enigszins verzachten. Het hotel opende dit voorjaar. Inmiddels heeft Oostwegel voor zijn bijzondere project de Victor de Stuersprijs gekregen. Het juryrapport roemt onder meer Oostwegels persoonlijke betrokkenheid bij de restauratie, het intact laten van de oorspronkelijke indeling van het complex, het innovatieve ontwerp en de posi tieve impact op de ietwat vervallen Kommelbuurt. Schilte: 'Dit hotel is spectaculair, uniek in Nederland.' Tijdens de excursie naar Maastricht houdt Jos Perry, schrijver van de biografie van Victor de Stuers, 'Ons fatsoen als natie', een lezing. Aansluitend volgt een rondleiding door de drie (voormalige) kerken. Privé-vertrekken Voor de rest van het jaar is Schilte nog volop bezig met het uitwerken van plannen: zo wordt de ledenvergadering op 20 mei in het prachtige raadhuis van Dudok in Hilversum naar alle waar schijnlijkheid gecombineerd met een bezoek aan een aantal panden van Dudok en een bezoek aan het nabijgelegen Zonnestraal. In juli of augustus gaat Heemschut weer naar kasteel Middachten. 'We hebben daar al twee keer een rondleiding en een muzikale uitvoering georganiseerd, maar de belangstelling blijft groot en de samenwerking verloopt voor beide partijen zo goed, dat ik er nog eens naartoe wil. Deze keer kunnen de bezoekers de privévertrekken bekijken, en daaraan voorafgaand een lezing en een open luchtconcert bijwonen.' Vervolgens wil Schilte in september een bezoek brengen aan Flevoland. FlevolandIs daar al cultu reel erfgoed'Zeker. Het Nieuw Land-erfgoed centrum, dat is in januari 2005 geopend. Dit centrum laat de geschiedenis van de bewoners van de polder zien; het is zeker een bezoek waard.' Ook het voormalige werkeiland wordt bezocht. Het evenement voor december 2006 tot slot is nog niet bekend. 'Misschien gaan we naar Dordrecht. Of anders naar Dokkum.' Linda Welther is freelance journaliste december 2005 41 Het Hilversumse stadhuis van Dudok Foto PR

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 43