Programma publieksevenementen 2006: Linda Welther Een landverhuizershotel dat tot jeugdgevangenis werd omgebouwd en toen wéér tot hotel. Het Muiderslot dat volgend jaar heringericht zal zijn. Deelnemers aan de publieksevenementen van Heemschut gaan komend jaar een paar mooie voorbeelden zien van renovatie en hergebruik. 40 Heemschut december 2005 Heemschut gaat in 2006 weer het hele land door. Naar het Lloyd Hotel in het Oostelijk Havengebied van Amsterdam, naar drie kerken in Maastricht die allemaal een nieuwe bestem ming kregen, naar Hilversum, kasteel Middachten, Flevoland en naar het Muiderslot. Gea Schilte, coördinator publieksevenementen voor Heemschut, heeft weer haar uiterste best gedaan een boeiend programma samen stellen. Het interview vindt plaats op de binnenplaats van het Muiderslot, waar de najaarszon nog voldoende kracht heeft voor een aangenaam uurtje. Het Muiderslot sluit vanaf 12 december zijn poorten voor zijn derde grote restauratie in ruim ene eeuw tijd. De vorige restauraties vonden plaats rond 1900 en in de jaren zestig. Het kasteel zal daarna volgend jaar beter toegankelijk zijn voor de bezoekers. Heemschut gaat er in november 2006 naartoe. Maar eerst vertelt Schilte - zeer aanstekelijk - over de groeiende belangstelling voor de publieksevenementen van Heemschut, die ze nu voor het zesde achtereenvolgende jaar organi seert. 'In 2005 waren alle activiteiten uitver kocht, soms zelfs binnen een dag. Daarom probeer ik nu om de meeste excursies in 2006 twee keer te houden. Zelfs een derde keer zou kunnen, als er voldoende belangstelling is. Bijvoorbeeld voor een bedrijfsevenement. Ook niet-leden zijn immers van harte welkom op de excursies. Als ze maar een Heemschuthart hebben.' Landverhuizers Het eerste publieksevenement vindt plaats op achtereenvolgens 8 én 15 januari in het Oostelijk Havengebied van Amsterdam. Schilte: 'Dat is een heel interessante omgeving. Omdat de economische activiteiten nu vooral plaatsvin den in het westelijk havengebied, heeft het oostelijke deel een andere functie gekregen. Zo is er woningbouw gekomen op het KNSM- eiland. Maar er is veel industrieel erfgoed over gebleven van de activiteiten van weleer. Zoals het Lloyd Hotel.' Het Lloyd Hotel werd in 1918 ontworpen door Evert Breman - een van de architecten uit de Amsterdamse School - in opdracht van rederij de Koninklijke Hollandsche Lloyd. Het was een landverhuizershotel, voornamelijk voor Oost- Europeanen die per trein uit Polen, Roemenië, Servië of Hongarije in Amsterdam aankwamen, waarna ze met schepen van de Lloyd naar Zuid en Midden-Amerika gingen. In latere periodes deed het gebouw dienst als jeugdgevangenis en als atelierruimte. Nu is het volledig gerenoveerd en is het een één- tot vijfsterren hotel gewor den. Schilte: 'Vanwege de monumentenstatus is het gebouw aan de buitenzijde onveranderd geble ven. Maar van binnen is het met liefde gereno veerd, dat zie je. Het hotel heeft 116 kamers, die door diverse kunstenaars en ontwerpers zijn ingericht en daardoor allemaal anders zijn.' Voor de deelnemers worden een lezing en een rondleiding verzorgd, en aansluitend een wandeling over de Oostelijke Handelskade. Inschrijving voor de excursie (2 5 euro voor leden en 32,50 euro voor niet-leden) is vanaf heden mogelijk. Wie wil, kan bij het hotel tegen gereduceerd tarief een aansluitende overnach ting en/of een voorafgaande lunch boeken. En Schilte wil graag benadrukken dat het Oostelijk Havengebied van Amsterdam heel makkelijk bereikbaar is. 'Veel mensen denken dat het ver van het centrum ligt, maar vanaf het Centraal Station ben je er in drie minuten met tram 26.' Sacrale sfeer Gea Schilte op verkenning bij het Muiderslot Foto Linda Welther Kijken naar bijzondere restauraties

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 42