Grafschrift Art Nouveau woonhuis van architect J.N. Reus, Dordrecht De architecten J.N. Reus Zoon (H.A.) tekenen in de jaren negentig van de negentiende eeuw een 'Winkelhuis met Woonhuis aan de Vrieseweg te Dordrecht', thans nummers 78 en 80. In het woonhuis - nummer 80- gaat J.N. Reus vervolgens zelf wonen.i Architectenbureau Reus en Zoon is niet het eerste het beste. J.N. was een kundig architect die wist wat ontwerpen was. Zoon H.A. leerde het vak van huis uit en ontwikkelde zich tot een veelzijdig bouwmeester die heel wat interessante stijlbloempjes op zijn naam heeft staan (zie kader). Hans Bolleb akker 38 Heemschut december 2005 Het dubbelpand is een mooi en evenwichtig Art Nouveau ontwerp uit 1900. De beide delen vormen architectonisch, bouwkundig en constructief een geheel en wordt ook als zodanig behandeld in het rapport van het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) die het kwalificeert als 'Vrij gaaf, markant object; karakteristiek voor periode.' Hoewel de monu mentale kwaliteit hiermee niet ter discussie kan staan is het pand niet opgenomen in de gemeentelijke registers en is nu - vijftien jaar later- een sloopvergunning verleend. Hoe kan het dat een monumentwaardig object ten prooi valt aan de slopershamer, in plaats van opgeno men te zijn in het gemeentelijk monumenten- register? Bezwaarprocedure De sloopvergunning wordt bestreden door de eigenaar van het linker bouwdeel van het pand nummer 78. Op 24 oktober diende het bezwaar voor de bezwarencommissie van de gemeente Dordrechtv en de dag daarop voor de bestuurs rechter aan wie een voorlopige voorziening is gevraagd die sloop vooralsnog verhindert. Het standpunt van de gemeente Dordrecht komt er op neer dat de gemeente ingevolge het bouwbesluit/de bouwverordening gehouden is een sloopvergunning te verlenen tenzij sprake is van een of meer gronden voor weigering zoals genoemd in art 8.1.6 van de bouwveror dening. Deze opsomming is limitatief en impe ratief. Voor de volledigheid volgt hier de inte- 1898 eerste ontwerp J.N. Ontwerp door H.A. Reus, 1900. Tekeningen archief Architectenbureau Lugten en Malschaert Dordrecht. Foto auteur. 4 'Vrij gaaf, markant object; karakteristiek voor periode'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 40