Katers in koets onder vioolklanken naar dodenakkertje Jaap Kamerling Het dierenbegraafplaatsje naast het Dierenasiel aan de Polderweg in Amsterdam-Oost blijft mogelijk behouden als het asiel volgend jaar, na ruim honderd jaar, verhuist naar de Ookmeerweg. Eerder was het bestuur van het asiel te verstaan gegeven, dat het dodenakkertje maar moest worden geruimd. december 2005 Heemschut 35 Zoa/s op elke begraafplaats vind je ook hier grafstenen die de herinnering aan de dode in ere houden. Foto Jaap Kamerling Het stadsdeel Oost/Watergraafsmeer wil nu proberen het begraafplaatsje uit 1926 bij de herinrichting van de openbare ruimte in te passen in het groen rond het oude hoofdgebouw, dat overigens ook blijft behouden. De dierenken- nels moeten wijken voor een woonwijk. 'Ik heb nog gezien hoe een gestorven kater in een koetsje naar onze begraafplaats werd gereden en onder vioolklanken ter aarde werd besteld.', vertelde oud-directeur Ger te Winkel van het Dierenasiel een tijdje geleden. Het asiel moet weg in verband met de bouwplannen voor het Polderweggebied. Het oude hoofdgebouw blijft om zijn architectonische waarde bestaan - het is sinds vorig jaar gemeentelijk monument - en krijgt een horeca-functie. Even leek het erop, dat ook het oude, romantische dierenbegraafplaatsje ernaast het veld zou moeten ruimen. Bestuurslid van het asiel Irene van der Horst had begrepen, dat het begraafplaatsje weg moest, maar bij navraag blijkt dat niet helemaal te kloppen. Annique Guyaux, tot voor kort hoofd van het projectbureau Polderweggebied vindt nu we haar ermee confronteren, dat het toch wel leuk zou zijn als straks het monumentje ingepast zou worden in het groen, dat volgens plan ingetekend staat rond het oude hoofdgebouw. Haar is niet bekend, dat ooit besloten zou zijn, dat het doden akkertje definitief geruimd moet worden. Ze heeft ijlings de stedenbouwkundige van het stads deel ingelicht over de waarde ervan en het idee geopperd het alsnog in te passen in de kleine groene oase rond het hoofdgebouw. Opvolgster Beryl Willemsen is minder positief. De Bond Heemschut, de vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten, is echter toch hoopvol gestemd over de ontwikkelingen. De Bond ziet het dodenakkertje als een heel inte ressant stukje cultuurhistorisch erfgoed naast het hoofdgebouw, waarin vroeger de ammoniakfa- briek, een schepping van architect B.J. Ouëndag (en verbouwd door J.M. van der Mey) was geves tigd. Deze fabriek was een onderdeel van de Oostergasfabriek. De fabriek uit de stijl 'gordel 20-40' in een 19de-eeuws jasje, heeft een mooi rood zadeldak en originele, zeldzame ventilatie- kappen. Heemschut heeft het stadsdeel in een adres gevraagd het begraafplaatsje te bewaren. Op het dodenakkertje, dat in verband met de dreigende ruiming al enige tijd verwaarloosd werd, staan meer dan honderd oude grafmonumentjes in schilderachtig groen. Enkele stonden dit jaar op de expositie over stadsdieren in het Amsterdams Historisch Museum. Rust zacht, lieve meiden Op het begraafplaatsje staan teksten als 'Hier ligt onze dierbare vriend Moos. Hij bracht vreugde in ons leven, 13 augustus 1987'. En: 'Rust zacht, lieve meiden Tanja, 13 jaar en Monique, 17.' In de aarde rustte tot voor kort ook een heuse aap, een gorilla. Hij was van een bioloog uit Bloemendaal, die bij de kernreactor in het nabu rige Sciencepark werkte. Jan Blöte, beheerder: 'Hij leefde jarenlang met het dier samen en bezocht na dertig jaar nog regelmatig het gedenkteken van zijn aap. Hij heeft echter onlangs het stoffelijk overschot van de aap en twee honden opgegraven en meegeno men om ze in zijn eigen tuin een laatste rustplaats te geven. Ik heb trouwens ook nog een gans begraven hier. Die is overleden in 1968. Z'n baasje heeft het dier nog twee keer daarna opge graven omdat hij bang was, dat het beestje te nat lag in zijn kistje. 'Hier rust mijn gans, overleden 29-5-1968' staat op de zerk. Rond kerst komen hier nog wel oude baasjes een borreltje drinken bij het graf van hun dieren. Aan de voetstappen in de sneeuw kon je zien, dat er weer nabestaanden geweest waren.' Even verderop staat een graftombe van zeker een meter hoog, een dierenfamiliegraf met meerdere generaties honden. Blöte: 'Van de familie Scheltema van het Damrak, als ik me niet vergis.Hierin rusten Doesca en Beertje. Doesca d'r kind Pinky is later, in 1972, bijgezet. Op de tombe ligt nog een oude ketting met halsband.' Het totnutoe laatste dier dat hier is begraven - in 2 000-is Tabby. De baasjes zijn ingelicht over de dreigende ruiming. Bij het nieuwe asiel aan de Ookmeerweg in Osdorp is geen ruimte voor een begraafplaatsje- er worden alleen een paar grafstenen ingemetseld in een gevel. Drs. Jaap Kamerling is journalist cultureel erfgoed in Amsterdam V x D i e re n begraaf p laats j e mogelijk gered

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 37