Sloop van in het oog springende hoek Indische Buurt Amsterdam Joost Zonneveld Een van de blokken van complex Madura van Weissman in de Indische Buurt in Amsterdam staat op de nominatie om gesloopt te worden. Het gaat om het meest in het oog springende gebouw, ook wel het Borneoblok genoemd. De architecten Geusebroek en Stefanova hebben onlangs een schets voor de nieuwbouw gepresenteerd. 34 Heemschut december 2005 Stadsdeel Zeeburg is de afgelopen jaren bezig om samen met woningcorporaties de Indische Buurt te vernieuwen. De voormalige arbeiderswijk kent een hoog percentage migranten, relatief veel mensen met een uitkering en weinig stedelijke voorzieningen. Zoals in meer aandachtswijken, wordt geprobeerd om het percentage goedkope sociale woningbouw te verlagen door een deel van de woningvoorraad te verkopen en grotere en duurdere woningen aan de buurt toe te voegen. Dit met het doel om meer draagkrachtige bewo ners van buiten aan te trekken en om bewoners met gezinsuitbreiding binnen de buurt een grotere woning aan te bieden. Uitzondering Tijdens de stadsvernieuwing in de jaren tachtig is in de Indische Buurt veel gesloopt. De reden daarvoor was de slappe grond waarop de huizen blokken gebouwd waren en de slechte manier waarop aan het begin van de twintigste eeuw gebouwd werd. Het aantal woningblokken dat nu nog op de nominatie staat om gesloopt te worden is beperkt. In principe worden alleen blokken gesloopt die in slechte staat verkeren. Het beleid van het stadsdeel en de woningcorporaties ten aanzien van de oude woningvoorraad is dan ook gericht op behoud en herstel. De enige uitzondering in de buurt vormt het woningblok uit 1914, dat in bezit is van woning corporatie De Dageraad en ontworpen is door Weissman. Door stadsdeel Zeeburg is aan Bureau Monumenten en Archeologie (BA1A) een preadvies gevraagd over de monumentale waarde van het complex. Dat advies luidt dat het blok niet aan de criteria voldoet om op de (gemeente lijke) monumentenlijst geplaatst te worden. Wel hoopt BMA dat 'bij nieuwbouw gelet wordt op de 19de eeuwse en begin 20ste eeuwse omgeving waarin het blok zich bevindt'. Javaplein Het Borneoblok vormt voor het stadsdeel de sleutel tot het geven van een impuls aan het Java plein. Nu is het plein eigenlijk meer een knoop punt van wegen met tram en buslijnen, dan een plein waar het prettig is om te verblijven. Het stadsdeel ziet vanwege deze verkeersstromen geen nieuwe mogelijkheden voor een groot, aaneensluitend plein. Het wil de nadruk leggen op verschillende (kleinere) verblijfsruimtes. Enkele jaren geleden bestond wel de behoefte aan een groot plein. De Berlageblokken, die tegenover het Borneoblok liggen, hadden daar voor moeten wijken. Architecten en buurtacti- visten sloegen vervolgens de handen ineen en kregen het voor elkaar om de sloopplannen tegen te gaan. Als gevolg van die ontwikkeling had het stadsdeel eigenlijk nog maar één moge lijkheid om van het Javaplein iets te maken, namelijk door de sloop van het Borneoblok. In september is het schetsontwerp van het archi tectenbureau Geusebroek Stefanova door de stadsdeelraad goedgekeurd. Het Borneohof, zoals de nieuwbouw moet heten, krijgt grotere woningen, een bibliotheek, een ondergrondse parkeergarage, een indoor-sportgelegenheid en een coffeecorner. Borneohof Het Borneohof wordt zo ontworpen dat het goed past in de stedenbouwkundige omgeving met bijzondere cultuurhistorische en architectonische karakteristieken. De gevels worden opgetrokken uit baksteen met veel verticale ramen, een kap met dakpannen, in het oogspringende stevige goten, dakkapellen, waarvan enkele grotere doorlopen in de gevel (torentjes) en op significante plekken bescheiden, versierende accenten. De architecten willen niet historiserend bouwen maar wel de drieëenheid van het complex Madura zo veel mogelijk behouden. Opvallend element aan de schets is de ongeveer veertig meter hoge toren die op de hoek van de Molukken- en Borneostraat moet verrijzen. Het is volgens de architecten een verticaal stedelijk accent dat een denkbeeldige lijn met de torens aan het Timorplein en het Javaplantsoen vormt. Aan de pleinzijde komt een extra woonlaag. Bovendien zal de geslotenheid van het huidige blok vervangen worden door meer glas aan de begane grond. Door het aanbrengen van zeven meter hoge gaten in de gevel ontstaan doorgangen naar een binnen hof, waar bewoners toegang hebben tot hun woningen. Door de rooilijn aan de pleinzijde recht te trekken ontstaat meer ruimte en komen de Berlageblokken volgens de architecten beter uit op het plein. De architecten hopen dat het voorlopig ontwerp nog dit jaar kan worden goed gekeurd. Het Borneoblok in Amsterdam. Foto Joost Zonneveld - Borneoblok wordt Borneohof

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 36