Meteen na de brand in restauratie Voor verantwoorde restauratie blijft voorafgaande bouw historische inventarisatie voorwaarde. Maar ook kanjersubsidies, 1 leningen en zinvolle belastingfaciliteiten zijn nodig Hans Bollebakker 32 Heemschut december 2005 Potloodtekening, vervaardigd naar een tekening uit 1718 en geeft de situatie weer anno 1802. Gesigneerd M. W.S. Collectie kasteel Loenersloot. Zwijnsbergen in Helvoirt is gedeeltelijk omgeven door een riviertje en ligt in een park achtig Brabants landschap: zware eiken, weilan den met boomwallen. Het hoofdgebouw is waarschijnlijk gerealiseerd in de periode 1551 1559. De daarin liggende balklaag is dendro- chronologisch gedateerd op 1552. In de nacht van 28 op 29 maart 2001 brandde het bewoonde kasteel vrijwel uit. Alleen sommige stucwerk plafonds op de begane grond waren nog min of meer intact. De eige naren lieten zich door de Nederlandse monu- mententop adviseren en handelden resoluut, door direct na de brand een nooddak aan te laten leggen, de plafonds zeker te stellen, een bouwhistorisch onderzoek te laten verrichten en op basis daarvan het herstelplan te laten maken door restauratie architecten. Dat alles was nog voor eigen rekening en risico, zonder te weten of er ooit nog subsidiemoge lijkheden hiervoor zouden zijn. Het pand was naar behoren verzekerd, maar bij een brand van deze omvang zijn verzekeringspenningen niet toereikend. Toch werd opdracht gegeven aan de architecten om het definitieve herstelplan te ontwikkelen teneinde naar subsidies te zoeken. De provincie had daarin een niet onbelangrijk aandeel door de instelling van een provinciale kanjerregeling. Pas toen de financiering rond was kon opdracht worden gegeven aan de aannemer. Met als gevolg dat deze binnen vier jaar aan het werk kon. Kortom de ideale restauratieprocedure met een gulden trio: architect, bouwhistoricus en aannemer. De in dit artikel genoemde bouwhistorische gegevens zijn voorlopig en ontleend aan het onderzoek van ir. L.B. Wevers, dat tijdens de bouw wordt voortzet, wat nog verrassende resultaten kan opleveren. In een vervolgartikel - mogelijk volgend najaar - wordt nader ingegaan op bouwhistorische en restauratie aspecten. Na restauratie is de ooste lijke vleugel te huur voor zakelijk gebruik. De grote brand van 2001. Foto J.J.B. Van Lanschot A Kasteel Zwijnsbergen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 34