Livrei als voorloper van bedrijfskleding Dienstkleding gaf niet alleen de drager status. Vooral ook zijn werkgever, de principaal, legde er veel eer mee in. Van de regentenfamilie Van Loon bleef een omvangrijke garderobe van het bedienend personeel bewaard. Deze is tot begin volgend jaar te zien in de als museum opengestelde patriciërswoning van de Van Loons in Amsterdam. Nicolaas Conijn en Tonko Grever 30 Heemschut december 2005 Het personeel van vermogende families liep vooral aan het begin van de vorige eeuw vaak in de passende bedrijfskleding van die jaren. Foto's Museum Van Loon Het livrei is een bijzonder soort dienstkleding voor mannelijke bediendes aan vorstelijke hoven, bij adellijke en aanzienlijke families, maar ook bij bijvoorbeeld bij overheden. Het livrei staat voor binding, herkenning en onder scheid. Het livrei is in de loop der eeuwen daarmee het ultieme middel voor status en prestige van de principaal geweest. Het livrei toont namelijk de hiërarchische relatie tussen de werkgever en zijn personeel en geeft tegelij kertijd ook de drager status. Het livrei was daarmee een wijze van communiceren. Hoe formeler de gebeurtenis, hoe eleganter en imposanter de livreien dienden te zijn. De aankleding van de bediendes verschafte, evenals hun aantal, de werkgever prestige. In tegenstelling tot de mode in het algemeen ontwikkelt het livrei zich veel langzamer en veelal sprongsgewijs, bij voorveeld naar aanlei ding van speciale gebeurtenissen als een troon- wisseling. Het livrei doet daardoor traditioneel, om niet te zeggen ouderwets aan. Maar juist dat ouderwetse geeft prestige omdat het verwijst naar het verleden van de principaal. Objecten met een verleden toonden aan dat men reeds lang een zekere status had bereikt. Net zoals bij belangrijke gelegenheden het oudste en mooiste zilver, damast en servies uit de kast werd gehaald. Een livrei (afgeleid van het Franse livrer, ofwel kleding geleverd door de principaal, de werkgever) bestaat niet alleen uit een jas. Broek, kousen en das, schoenen en hoed maken er ook onderdeel van uit. Ondanks het traditio nele voorkomen mag een livrei vooral niet dwaas zijn. Snit en kwaliteit van de gebruikte materia len dienen van de hoogste kwaliteit te zijn. Leger Het livrei vindt zijn oorsprong in het militaire uniform. Reeds in de middeleeuwen bepaalden de kleuren van het wapen van de landsheer de kleur van de dienstkleding. Die liet zien waar de drager bij hoorde. Zo waren bij toernooien de kleuren van de schilden, van de dekens van de paarden en van de pluimen op de helm een praktische manier om de strijders te herkennen. Ook in het leger waren de kleuren van de uniformen het belangrijkste middel om de partijen uit elkaar te houden. Het livrei ging in de 17 de eeuw ook in de Republiek der Verenigde Nederlanden een rol spelen. Zo valt te lezen dat in 1660 de Staten besluiten tot de aanschaf van 'een carosse van staet' met tuigen en kleding in 'de couleuren en de wapenen van de Generaliteyt' om publieke activiteiten tot luisterrijke gebeurtenissen te maken. Het was de tijd van de jonge republiek, de Nederlanden hadden zich vrijgemaakt en moesten een plaats veroveren tussen de mach tige Europese staten. Anciënniteit, protocol en ceremonieel spelen in het internationale verkeer een grote rol om respect af te dwingen. De kleding was daarbij een middel. Traditioneel o.k., maar vooral ook functioneel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 32