'Gouden' bouwregels van Historische Vereniging Haerlem Kunnen regels een ideale stad op leveren? Wat is dan eigenlijk ideaal? Zijn idealen niet heel persoonlijk? Geeft een ideaal beeld duidelijkheid over wat verkeerd is? Annette Lieth Heemschut 28 december 2005 Wie kan wat met een handvest voor behoud, sloop en nieuwbouw in de historische stad en wie gaat daar wat mee doen. Kan het tegen wicht bieden aan de grootse plannen die vaak de manifestatie zijn van de opdrachtgever en de architect? Heemschut is benieuwd naar uw regels voor een ideale stad, meld het op onze website (www.heemschut.nl). Ondanks alle vragen die direct opkomen bij de woorden 'de ideale stad' heeft de Historische Vereniging Haerlem het aangedurfd een hand vest op te stellen met 'gouden regels' voor hoe om te gaan met een historische stad. Behalve 'gouden regels' zijn ook toetsingscriteria opge steld met betrekking tot behoud, sloop en vernieuwing, waarbij het specifiek gaat om kwaliteiten van een gebouw of ensemble. Stelsel van regels Zeer ingrijpende en vaak ook negatieve wijzi gingen in het historische karakter van de Haarlemse binnenstad vormden aanleiding voor het opstellen van de 'gouden regels'. Deze worden gezien als een stelsel van regels om tot een afgewogen oordeel te komen, waarbij steeds alle tien de regels moeten worden toege past. Het is een soort handvat voor beoordeling van veranderingen en in eerste instantie bedoeld voor de vereniging zelf en voor haar zusterver enigingen. Uiteraard bestaat de wens de uit de praktijk en in de tradities van de stedenbouw en de stadssociologie ontstane regels op nationaal niveau op te tillen, hetzij zo overgenomen hetzij met aanpassingen. De 'gouden regels' hebben een stad voor ogen die compleet, veelzijdig en evenwichtig is, met een eigen identiteit, waarin de bewoners zich herkennen, ook omdat zij van het stadsbestuur de mogelijkheid krijgen actief bij het beheer en de ontwikkeling van de stad betrokken te zijn. Een stad waarin harmonie bestaat tussen Voor de '10 gouden regels' zie www.haerlem.nl/nieuws Zie ook 'gruwelwandeling Haarlem' op www.heemschut.nl/nholland Regel 5: De identiteit. Stad met eigen gezicht Lokale identiteit is een middel tot oriëntatie. (Oude Gracht, Utrecht) Foto's Annette Lieth stedenbouw en architectuur, tussen stadsbeeld en afzonderlijke gebouwen en waar de auto te gast is. Discussie Leidt het beoordelen van plannen aan de hand van regels ook tot een echte ideale stad? De tien 'gouden regels' zijn overigens van verschillende orde. Een aantal gaat over organisatie, zoals regel 1 'veelzijdigheid in harmonie' waarbij het gaat om een gedifferentieerd bouwbestand, om een zo gedifferentieerd mogelijke 'uitrusting' van de stad, om een gedifferentieerde en geschakeerde bevolkingsopbouw en om ruimte voor publiek en privé-leven. Andere gaan over het elkaar versterken van oud- en nieuwbouw, of de afleesbaarheid van de geschiedenis. Vaag? Redelijk, en dat geldt ook voor de toetsingscri teria. Wellicht schuilt de grootste verdienste van de regels in de positieve bijdrage die ze kunnen leveren aan discussie met of tussen iedereen die betrokken is bij ruimtelijke plan vorming en monumentenzorg in de historische steden van Nederland. Discussie is er op kleine schaal geweest tijdens een symposium eind juni circa twee jaar na de start van het initiatief. Onder leiding van NRC Handelsbladredacteur Bernard Hulsman discussieerden aanwezigen met Hubert-Jan Henket, Vincent van Rossem, Johannes van der Weiden, Leon Deben en Wim Denslagen. Voorafgaand hieraan gaven deze heren hun reactie op het handvest, althans dat was de bedoeling. Een aantal gaf daar een heel andere invulling aan. Termen als mooi en lelijk komen niet in het handvest voor, wat prijzenswaardig De ideale stad in gouden regels

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 30