december 2005 Heemschut 27 interviews en een kleinere groep gemeenten leiden tot een toegespitst en diepgaander onderzoek, dat 'hardere' gegevens kan opleve ren. Daarnaast kan men, door gemeenten die laag scoren in de continuïteitsindex in detail te vergelijken met gemeenten die hoog scoren, daadwerkelijke knelpunten in de gemeentelijke monumentenzorg naast elkaar leggen. Zodra de meest-voorkomende problemen aangewe zen zijn kunnen ook oplossingen aangedragen worden. Wellicht is de oorzaak van vermin derde continuïteit in monumentenbeleid bij kleine monumentengemeenten te verklaren vanuit de voorwaarden voor continu beleid, die tijdens de interviews en contactavonden naar voren zijn gekomen. Zoals die van de aanwezig heid van een gedreven ambtenaar of wethou der: kan onderzoek aantonen hoe groot de rol is van die ambtenaren en bestuurders bij conti nuïteit van het monumentenbeleid? Is het aantal fte's voor monumentenzorg inder daad bepalend voor en grotere continuïteit? In een toegespitst vervolgonderzoek kunnen dergelijke vragen beantwoord worden. Heemschut Bij dit onderzoek van de Stichting Nationaal Contact Monumenten was ook de Bond Heemschut betrokken. De directeur algemene zaken, Henk Jan Derksen, had zitting in de begeleidingscommissie, waarin verder verte genwoordigd waren: de Federatie Grote Monumentengemeenten, Koninklijke Nederlandse Oudheidkundige Bond, vereni ging van eigenaren-bewoners van rijksmonu menten Bewoond Bewaard, provinciale steun punten monumentenzorg Gelders Genootschap en Monumentenhuis Brabant en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Belle van den Berg (bellevdberg@hotmail.com) studeert Algemene Cultuurwetenschappen aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam en in het kader van een stage deed zij van augustus 2004 tot februari 2005 onderzoek bij de stichting NCM waarvan zij hierboven verslag doet Ruine van BornSittard. Foto gemeente Sittard, Peter Wesche houdende taken te kunnen uitvoeren. Wel verwacht men dat het nieuwe monumentenbe leid een grotere efficiëntie en snelheid in subsi dieprocedures teweeg zal brengen. Vervolgonderzoek Het onderzoeksdoel was allereerst om met de verzamelde gegevens een aanvulling te geven op het Monumentenjaarboek 2005 van NCM. Dat is dan ook gebeurd. Maar gaandeweg bleken veel aspecten in deze inventarisatie niet voldoende aan het licht te kunnen komen. Er bestaat echter grote behoefte om meer over deze aspecten te weten te komen. Dit eerste onderzoek kan om deze reden vooral beschouwd worden als een verkennend vooron derzoek. Het tussentijds rapport hiervan, 'Borging van gemeentelijk monumentenbeleid' geeft al wel een aantal aanbevelingen voor vervolgonderzoek. Zo zullen meer diepte- Het onderzoeksrapport 'Borging van gemeentelijk monumentenbeleid' door Belle van den Berg is te bestellen bij het NCM: 020-6277706. Inlichtingen zijn aldaar te verkrijgen bij Jan Willem van Beusekom, hoofd monu mentenbeleid.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 29