Subsidie voor gemeentelijke monumenten was altijd ontoereikend 'Het Cultuurfonds voor Monumenten Noord-Brabant is zeer belangrijk voor onze gemeente/ vertelt Lisette Heesakkers, beleidsmedewerker van de gemeente Sint-Michelsgestel, waar nog maar kort geleden een gemeentelijke monumentenlijst werd ingevoerd. 'Belangrijk, omdat het aantal subsidiemogelijkheden voor eigenaren van gemeentelijke monumenten tot voor kort ontoereikend was. Dankzij de aanvullende mogelijkheden die het sluiten van een Cultuurfonds-hypotheek voor hen biedt kunnen we meer doen voor deze belangrijke groep monumentbezitters/ december 2005 Heemschut 25 'Vaak denken mensen dat ze alleen maar met beperkingen te maken krijgen als ze overwegen een gemeentelijk monument te betrekken, of al eigenaar zijn van een monument dat op de gemeentelijke lijst komt te staan. Dan is het heel plezierig als je hen duidelijk kunt maken dat er voor hen ook wat tegenover staat. In feite komt de mogelijkheid een laagrentende Cultuurfonds-hypotheek af te sluiten de totale beeldvorming van onze afdeling monumenten zorg ten goede: Sint-Michielsgestel kan zich nog duidelijker profileren als een gemeente die op het gebied van restauraties veel doet voor de eigenaren van een monument.' Sinds maart 2004 bestaat de gemeentelijke monumentenlijst uit ongeveer 125 monumen ten. 'We hebben sindsdien hard gewerkt aan het opstellen van een subsidieverordening. Daarin worden onderhouds- en restauratiesub sidie geregeld. Daarnaast krijgen eigenaren van een monument een gratis abonnement op de Monumentenwacht. Daarmee zijn voor de gemeente substantiële bedragen gemoeid. Momenteel hebben drie eigenaren al een beroep gedaan op het Cultuurfonds. Het gaat om het vervangen van een rieten dak van een boerderij, het restaureren van een bijgebouw bij een boerderij en een aantal activiteiten zoals het restaureren van voegwerk aan de voorgevel en het aanbrengen van authentieke luiken. De bedragen die hiermee gemoeid zijn, liggen tussen 10.000 en 100.000 euro.' 'Ik vind het belangrijk dat er in de ruimtelijke ontwikkeling niet alleen aandacht is voor nieuwbouw, maar dat ook de cultuurhistorie wordt bewaard, zodat je kunt zien hoe een dorp of stad zich in de loop der jaren heeft ontwik keld. Dat kan je als ambtenaar natuurlijk nooit alleen. Je eigen gemeente moet ook over een soort passie voor dat verleden beschikken, waardoor er draagvlak kan ontstaan voor jouw plannen. Daarnaast zijn instellingen als het Restauratiefonds, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en het Cultuurfonds voor Monumenten Noord-Brabant belangrijk om je te helpen een goed monumentenbeleid te voeren. Daarom is het belangrijk dat er goede alternatieven bestaan. Laagrentende leningen spelen daarin een grote rol. Want hoe enthou siast een gemeente ook is, restauraties moeten wel betaald worden. Het alternatief dat de provincie biedt in de vorm van het Cultuur fonds vergemakkelijkt uiteraard mijn werk wat betreft het schetsen van financieel perspectief. Over het algemeen heb ik veel contact met de eigenaren van monumenten. Als iemand wil restaureren, wijzen we hem op de ons bekende mogelijkheden en hoe zij aan meer informatie kunnen komen. Sint-Michielsgestel heeft zich in de loop der jaren als monumentgemeente op de kaart gezet. Dankzij het Cultuurfonds is het mogelijk ons beleid nog beter gestalte te geven en eigenaren hebben er een financieel alterna tiefbij. Kortom, positief nieuws voor alle betrokkenen.' Lisette Heesakkers is sinds september 2002 beleids medewerker volkshuisvesting en monumentenzorg van de gemeente Sint-Michielsgestel Lisette Heesakkers. Foto Nationaal Restaura tie fonds Provinciaal cultuurfonds geeft gemeenten armslag

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 27