Provinciale Cultuurfondsen voor Monumenten Restauratiefonds In 2000 staken het Prins Bernhard Cultuurfonds en het Nationaal Restauratiefonds de koppen bij elkaar. Twee particuliere instanties die zich ieder op hun eigen wijze inzetten voor het behoud van het monumentale bezit in ons land. Gezamenlijk kwamen zij tot het initiatief om een financiële mogelijkheid te creëren voor eigenaren van monumenten die geen aanspraak kunnen maken op subsidieregelingen van het rijk. Dat initiatief heeft inmiddels geleid tot de oprichting van negen (provinciale) Cultuurfondsen voor Monumenten. Nationaal Restauratiefonds Heemschut Monumenten die niet op de rijkslijst staan, komen er financieel naar verhouding tot dat moment altijd maar bekaaid vanaf. Gemeenten en provincies beschikken over slechts beschei den budgetten voor de vele provinciale en gemeentelijke monumenten en beeldbepalende panden die hun steun verdienen. Reden om voor die categorie een list te verzinnen. Waarom niet eens kijken of je met geld, méér geld kunt maken? Oneindig fonds De provinciale fondsen die het Prins Bernhard Cultuurfonds en het Nationaal Restauratiefonds destijds voor ogen hadden, moesten een heel ander karakter krijgen dan een inzamelingsactie voor een kasteel of kerk. Provincies, gemeenten en bedrijven steunen de monumenten niet in een één-op-éénrelatie, maar indirect, door een schenking aan een fonds. Bovendien gaat het geld in een revolve rend fonds. Het mooie van een revolverend fonds is de 'recycling' van het beschikbare geld: geld wordt niet weggegeven als subsidie, maar uitgeleend. Rente en aflossing komen terug in het fonds. Het geld kan dus steeds opnieuw worden ingezet. Bovendien groeit de pot door de betaalde rente, al is die laag. Verstandig beheer van het geld dat in kas is, kan daar nog een schepje bovenop doen. De Cultuurfondsen voor Monumenten zijn in feite een bundeling van het Revolving Fund-principe van het Restauratiefonds en het Fonds-op-naam-prin- cipe van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Adriana Esmeijer, directeur van het Prins Bernhard Cultuurfonds, zegt daarover: 'De gebruikelijke gang van zaken bij het Prins Bernhard Cultuurfonds is dat iemand ons een schenking doet of legaat geeft. Dat vermogen beheren wij in een Fonds-op-naam; de opbrengst daarvan gaat naar het doel dat de schenker heeft bepaald. Wij waren daarnaast op zoek naar een manier om andere fondsen op naam in het leven te kunnen roepen. Voor ons dient dit initiatief twee doelen: we kunnen een nieuwe categorie monumenten steunen en bovendien hebben we een prima instrument waarmee we extra geld voor monumentenzorg op tafel krijgen.' Trigger Money Joop Muilerman is als productontwikkelaar namens het Restauratiefonds nauw betrokken bij de totstandkoming van de provinciale fondsen. 'Met deze regeling slaan we in feite twee vliegen in één klap. Allereerst kunnen eigenaren die tot nog toe 'buiten de boot vielen', alsnog gebruik maken van een finan cieel gunstige regeling. Daarnaast komt er via de 'verdubbelingsmethodiek' extra geld beschikbaar voor de monumentenzorg. Dat werkt als volgt: Prins Bernhard Cultuurfonds en Restauratiefonds hebben samen een bedrag van 16 miljoen euro beschikbaar in een verhou ding van tweederde-eenderde voor provinciaal georganiseerde Cultuurfondsen voor Monumenten. Op basis van het aantal gemeen telijke monumenten en beschermde stads- en dorpsgezichten in een provincie is dat bedrag verdeeld over Nederland. Heeft een provincie veel monumenten, dan is er een groter bedrag gereserveerd. Dat geld kwam niet zo maar beschikbaar. In de provincie moest eerst zelf 'nieuw' geld voor monumenten gevonden worden', aldus Muilerman. Dat mag geld van de provincie zelf zijn, van gemeenten, maar Prins Bernhard Cultuurfonds Prins Bernhard Cultuurfonds Het Prins Bernhard Cultuurfonds is een particulier fonds. Het doel is activiteiten op het gebied van cultuur en natuurbe houd in Nederland te bevorderen. Het Fonds bestaat uit een landelijk bureau en vijftien regionale afdelingen. Het Cultuurfonds beheert de Cultuurfondsen voor Monumenten. I Nationaal Het Nationaal Restauratiefonds is een particuliere stichting. Het fonds bevordert het behoud van monumenten door finan cieringsfaciliteiten te verlenen en voor lichting te geven. Het Fonds zorgt voor de administratieve en financiële afwikkeling van de leningen uit het Cultuurfonds. december 2005 21 Met geld méér geld maken voor goede restauraties

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 23