Van Vollenhoven waarschuwt voor sloop voormalige rijksmonumenten In de Nieuwe Kerk in Den Haag is vrijdag 14 oktober de oprichtingsovereenkomst getekend voor het Cultuurfonds voor Monumenten Zuid-Holland. Met deze ondertekening hebben nu alle provincies met belangstelling voor zo'n fonds, een dergelijke regeling. Dat fonds helpt bij de particuliere financiering van restauraties. De Cultuurfondsen voor Monumenten zijn een initiatief van het Nationaal Restauratiefonds, het Prins Bernhard Cultuurfonds en de afzonderlijke provincies. In Zuid-Holland, stellen Provinciale Staten bijna 2,7 miljoen euro beschikbaar. Het Nationaal Restauratiefonds en het Prins Bernhard Cultuurfonds dragen samen 2 miljoen euro bij. 20 Heemschut december 2005 Prof. mr. Pieter van Vollenhoven, voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds, noemde in zijn speech de oprichting van het provinciaal Cultuurfonds voor Monumenten in Zuid- Holland verheugend voor de verdere bescher ming van monumenten. 'Hoe belangrijk wij monumenten en hun omgeving ook vinden, door geldgebrek en door de toenemende druk op de ruimte worden steeds vaker historische structuren doorbroken voor nieuwe bebouwing of infrastructuur,' zo waarschuwde Van Vollenhoven. De bijna 37.000 gemeentelijke monumenten, en de 405 beschermde stads- en dorpsgezichten bepalen voor een belangrijk deel het gezicht van Nederland, aldus Van Vollenhoven. De eigenaren hiervan kunnen echter geen beroep doen op subsidieregelingen van het rijk. De status van gemeentelijk monu ment of van beschermd gezicht biedt een mini male bescherming. Gemeenten moeten daar met zeer beperkte financiële middelen het hoofd aan bieden. Van Vollenhoven uitte ook zijn bezorgdheid over een recent uitgebracht advies van de Raad voor Cultuur ('Het tekort van het teveel', 30 september 2005). De Raad bepleit het opheffen van de rijksmonumentenstatus voor een groot aantal monumenten en suggereert dat andere overheden (gemeenten) deze in hun eigen lijsten kunnen opnemen. Daarmee zou de druk op de gemeenten volgens van Vollenhoven onaanvaardbaar groot worden. Met alle risico's dat monumenten daardoor verder in verval raken of zelfs helemaal verdwijnen. In zijn openingswoord gaf Commissaris van de Koningin Franssen aan dat het Cultuurfonds vooral ook belangrijk is voor de gemeentelijke monumenten in plaatsen waar (nog) weinig gemeentelijke monumenten zijn. 'Het Cultuurfonds biedt een belangrijk aanvullend financieel instrument voor de bescherming van gemeentelijke monumenten,' benadrukte Franssen. Uit dit Cultuurfonds voor Monumenten Zuid-Holland worden laagren- tende leningen voor restauraties verstrekt. De rente en aflossing van de leningen komen terug in het fonds, zodat het fonds over inkomsten blijft beschikken en telkens opnieuw leningen kan verstrekken. Het Prins Bernhard Cultuurfonds gaat het fonds beheren en de aan vrager beoordelen, het Nationaal Restauratie fonds zorgt voor de administratieve en finan ciële afwikkeling. Mr. Pieter Siebinga, directeur van het Nationaal Restauratiefonds, jhr.mr. Erik Beelaerts van Blokland, bestuurslid van het Prins Bernhard Cultuurfonds en gedeputeerde Cultuur van Zuid-Holland, mr. Erik van Heijningen ondertekenden de oprichtingsover eenkomst. Dit is het achtste provinciale Cultuurfonds voor Monumenten dat van start gaat. Landelijk hebben het Nationaal Restauratiefonds en het Prins Bernhard Cultuurfonds ruim 16 miljoen euro ter beschikking gesteld. Zij vragen van de provin cies dat deze eenzelfde bedrag bijeen brengen en dat dit provinciale geld niet al bestemd was voor de monumentenzorg. In veel provincies werd het geld bijeengebracht door zowel de provincie als private partijen. Professor mr. Pieter van Vollenhoven tijdens de oprichtingsbijeenkomst van het Cultuurfonds Zuid-Holland. Foto Nationaal Restauratiefonds. Nu ook Cultuurfonds in Zuid-Holland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 22