r 'Landschappen en dorpen in Drenthe' december 2005 Heemschut 19 Vervang de boerderij door een parkeerplaats en het karakter van het dorp verandert Reclame uitingen vragen veel van het opnamevermogen van de esdorp-bebouwing. dingen niet zoek mogen raken. In Roden is dat bijvoorbeeld al misgegaan. Die plaats is een vage tussenvorm van een esdorp en een stadje. Inpassen Bij het benutten van open ruimtes in de esdor- pen is de oorspronkelijke functie van die ruimtes van belang. Bouwen op een brink is uit den boze, maar op een landje dat om onduide lijke reden onbebouwd bleef, kan het soms wel. Daarbij moetje interessante doorkijkjes en kenmerkende weitjes blijven koesteren. Vervangende bebouwing moet rekening houden met de massa en de functie van het oorspronkelijke gebouw. Aan de rand van de dorpen vraagt de overgang van oud- naar nieuwbouw de aandacht. Bestaande wegen kunnen helpen bij het leggen van het contact. In Vries wist landschapsarchitect Harry de Vroome de historische overgang van een nieuwe woonwijk naar de es fraai vorm te geven met een boomweide. Hij deed dat overigens wel in de jaren zeventig. Over de hoogte van nieuwe bebouwing is alleen iets te zeggen in samenhang met het bestaande. Het voormalige gemeentehuis van Norg is groot, maar goed ingepast. De lage gootlijn hielp daarbij. Ook de functie van een nieuw gebouw speelt een rol. Zo moesten melkfabrie ken als die van Beilen in het verleden nu eenmaal hoog zijn. Hoewel ze nog steeds niet echt passen in de dorpse verhoudingen, zijn ze inmiddels wel een herkenbaar en in zekere zin onmisbaar onderdeel van het dorpsbeeld. Ze gaven het dorp ook een zekere status, een argu ment dat ook tegenwoordig nog kan tellen. Het bouwmateriaal moet natuurlijk zijn en de kleuren niet te fel. Maar zelfs daar zijn uitzon deringen mogelijk, afhankelijk van de functie van het gebouw. Al zijn er dus geen algemene richtlijnen te geven, een paar grote lijnen tekenen zich wel af: handhaven van de herken baarheid en niet te massale of te opdringerige nieuwbouw zijn noodzakelijk. Tegelijkertijd is het ongewenst en ook niet mogelijk om alle veranderingen tegen te houden en dat hoeft ook niet: de Drentse esdorpen hebben zich altijd vernieuwd en moeten dat blijven doen. Geld krijgt voorrang Maar dan wel met respect voor het unieke karak ter van die dorpen en met kennis van en waarde ring voor het verleden. Het provinciale beleid kiest voor ontwikkeling van de grotere steden en voor minimale uitbreidingen in de dorpen. In de praktijk bewandelen gemeenten echter sluipwe gen om toch in en rond de dorpen te bouwen. Veel oog voor cultuurhistorie tonen de bestuur ders doorgaans niet. Voor het realiseren van de plannen leveren zij zich gemakkelijk uit aan projectontwikkelaars, die in hun promotiemate riaal weliswaar de schoonheid van Drenthe bezingen maar in hun ontwerpen geldelijk gewin de boventoon laten voeren. De provincie laat dat, alle mooie beleidsvoornemens ten spijt, veel te vaak gewoon gebeuren. Het beeld is niet opwekkend. Sinds 1997 is de aantasting van de esdorpen doorgegaan en de woorden van Bob Groen blijven onverkort geldig. Heemschut Drenthe blijft zich inzetten voor het behoud van de Drentse cultuurhisto rie, maar zo af en toe bekruipt de leden van de commissie de vraag waar ze het allemaal voor doen. Van de andere kant: wanneer de overheid het laat afvreten, is het werk van Heemschut natuurlijk des te noodzakelijker. En de esdor pen? Over vijftig jaar zijn die misschien wel zo grondig om zeep geholpen, dat we nostalgische surrogaat-esdorpen moeten gaan bouwen. Eric le Gras en Rund Ritz zijn lid van de pc Drenthe Karakteristiek beeld van een drents esdorp (Wezup). In 1994 verscheen bij Stichting Het Drentse Boek in Zuidwolde 'Landschappen en dorpen in Drenthe'. In dat boekje geeft de Drentse Commissie van Heemschut onder andere een visie op de toekomst van de esdorpen, een visie die nog steeds actueel is. Van het boekje is nog een beperkt aantal exemplaren te verkrijgen bij de uitgever.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 21