J 3. Cü Jji 1 iSS ill II r Beginspraak in Eindhoven 16 Heemschut december 2005 Bomeostraat, Archipelbuurt, Den Haag. lijsten best lastig. De ondergrens is daarom ook hoog gelegd. Doe je dit niet, dan blijken er al gauw vele duizenden gebouwen in aanmerking te komen voor de status van monument. Het aantal van 372 is dan ook betrekkelijk gering voor een stad als Den Haag. Van die voor de rijkslijst geselecteerde panden was overigens al ruim 90 procent gemeentelijk monument. Die hebben we dus afgevoerd van de gemeentelijke lijst met nu nog rond de duizend monumenten.' HetMIP leverde in Den Haag, dat eigenlijk altijd al een sterk gebiedsgerichte aanpak kent nieuwe beschermde stadsgezichten op. Zo werden op rijksniveau beschermd het histori sche centrum, dat al beschermd was maar vanaf nu ruimer werd begrensd en de wijken Willemspark, Statenkwartier, Zorgvliet, Duinoord, Westbroekpark/Belgisch Park, Van Stolkpark, Benoordenhout en Archipelbuurt. De aanwijzingen vonden in 1994 plaats. Gebiedsgericht 'Den Haag zelf voegde daar in 1999 nog eens vijf beschermde gezichten op gemeentelijk niveau aan toe: Regentessekwartier, Valkenbos- kwartier, Laakkwartier, Scheveningen-dorp en het Zeeheldenkwartier. Duidelijk dus een gebiedsgerichte aanpak. We steken onze energie niet zozeer in het beschrijven van talloze, individuele objecten, maar in het onderzoeken en beschrijven van de structuur en historie van een wijk. Het eindeloos plaatsen van individuele objecten is niet het middel om in stand te houden wat je belangrijk vindt, namelijk de samenhang en homogeniteit van een gehele stadswijk. Kenmerkend voor de stad is de bouw na 1850 van geheel nieuwe wijken, die in vrij korte tijd (ca. 10 jaar) zijn gereali seerd en kenmerkend zijn voor de architectuur en stedenbouw uit die periode. Het zijn de fraaie wijken, waaraan Den Haag haar eigen identiteit en karakter ontleent. Na 2002 ging Den Haag bovendien de architectuur en stedenbouw uit de Wederopbouwperiode inventariseren, wat mede heeft geleid tot een nieuwe beschermingsronde. Net als bij het MIP kijken we daarbij naar de cultuurhistori sche kwaliteit, het ontwerp, de geschiedenis. Een interessant gebied was bijvoorbeeld de Atlantik Wall, waar de Duitsers de Tankgracht groeven. In dit in de oorlog kaalgeslagen gebied werden op basis van het stedenbouw kundig plan van W. M. Dudok de Sportlaan en omgeving gebouwd. De stedenbouwkundige opzet met veel groen in een op de Amerikaanse parkway geïnspireerde verkaveling is dermate bijzonder, dat het is aangewezen als gemeente lijk stadsgezicht.' De voormalige raadszaal aan de Javakade (Archipelbuurt) in Den Haag. Eindhoven gaat zijn milieu- en monumen tenbeleid op een andere manier een stimu lans geven. Vrijwilligersorganisaties op het gebied van natuur en milieu krijgen voor taan geen inspraak meer, maar begin spraak. Ze worden al in een heel vroege fase bij de beleidsvorming betrokken. Dit gaat gebeuren in het Centraal Milieu- overleg tussen gemeente en organisaties. Dat levert niet alleen goede ideeën op, maar ook een aanzienlijke besparing aan bezwaarschriftenprocedures. De gemeente wil dit model ook gaan testen op andere beleidsterreinen, zoals de monumentenbescherming. Zo maakt Heemschut school met zijn streven naar pro-actief handelen bij bescherming. 'In Zuidwest, de verzamelnaam van na-oorlogse wijken als Morgenstond, Moerwijk en Vreden- rust met licht, lucht en ruimte-architectuur en strokenbouw selecteerden we de Drevenbuurt als stadsgezicht, in feite maar een klein stukje van Zuidwest, maar wel kenmerkend voor de na-oorlogse systeembouw. Er zijn momenteel zeventien afzonderlijke gebouwen uit deze periode beschermd, zoals het rode bakstenen Ministerie van Landbouw van architect G. Friedhoffuit 1957-1962 in het Bezuidenhout.' Merkwaardig genoeg is de Scheveningse pier van architect H.A. Maaskant niet beschermd. Die is ook wel erg grondig verbouwd om in aanmerking te komen, vindt Valentijn. Monumentenverordening Is het voor het maken van een gemeentelijk stads gezicht nodig de Monumentenverordening aan te passen - ju Ipf1 lm" um'ii u m "v, v:„-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 18