Den Haag in voorste linie met bescherming stadsgezicht Jaap Kamerling Dick Valentijn, senior adviseur bi] Bureau Monumentenzorg van de gemeente Den Haag maakt een tevreden indruk als we bij hem langskomen om de stand van de Haagse monumenten bescherming op te nemen. Mn veel gemeenten heerst koudwater vrees voor het aanwijzen van beschermde stadsgezichten. Daar is het al moeilijk om er één van de grond te krijgen, Den Haag telt inmiddels 23 beschermde stadsgezichten, zowel op rijks- als op gemeentelijk niveau. Dat is eenderde van heel het stads- oppervlak. Bij ons is beschermen heel gewoon beleid. Dat betekent overigens niet, dat een aangewezen gebied wordt bevroren en nieuwe ontwikkelingen niet meer mogelijk zijn.' december 2005 Heemschut 15 De Sumatrastraat in de Haagse Archipelbuurt, met buste van Louis Couperus. Foto's Jaap Kamerling In Den Haag begon het Monumenten inventarisatie Project voor de periode 1850- 1940 al in 1989. Het project was een initiatief van het Rijk, waarbij de vier grote steden het onderzoek zelfstandig hebben uitgevoerd, de overige gemeenten zijn door de provincies geïnventariseerd. In Den Haag leidde de inventarisatie tussen 1992 en 1994 tot de aanwijzing van 372 Rijksmonumenten en acht beschermde stads gezichten. Daarmee kwam het totaal aan Haagse rijksmonumenten op ruim duizend en tien rijks beschermde stadsgezichten. Aansprekende rijksmonumenten uit de periode 1850-1940 zijn bijvoorbeeld de Bijenkorf uit 1924 van P.L. Kramer en de Volharding uit 1927 van ir. J.W.E. Buijs. Een bijzonder beschermd stadsgezicht is de uit ca. 1915 date rende wijk Zorgvliet met zijn kapitale villa's, nu de ambassadewijk van Den Haag. Valentijn: 'Den Haag beschikt uit de periode van de jongere bouwkunst over heel veel kapi tale woonhuizen van welgestelde mensen, die vaak als repatriant uit Indië kwamen. De grote aantallen en de vaak hoogwaardige architectuur maakten het selecteren voor de monumenten- Bescherming voor eenderde deel stad

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2005 | | pagina 17